Sarsma Masası Laboratuvarı

Efsunkar

Bayan Üye
Mühendislik yapilarinin deprem sirasindaki davranisinin bilinmesi açisindan Deprem Simülasyonu- Sarsma Masasi Deneylerinin önemi hizla artmaktadir. Bogaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Arastirma Enstitüsü, Deprem Mühendisligi Anabilim Dali’nda mevcut olan üç adet sarsma masasi deney düzenegi ile yapi ve geoteknik mühendisligi alanlarinda deprem simülasyonu deneylerinin gerçeklestirilmesi mümkündür.
image.ashx

Ülkemizde tek olan Sarsma Masasi Deney Aletleri ile Dünyadaki birçok Üniversite ve Arastirma Kurumu ile ayni anda paralel çalismalar yapmak mümkün olmaktadir. Mevcut Sarsma Masasi Deneyleri; Egitim, Arastirma ve Uygulama amaçli olarak uzman ögretim üyeleri ve teknisyenlerin kontrolü ve gözetiminde gerçeklestirilmektedir.

TEK EKSENLI SARSMA MASASI
Yatay tek ensende hareket yetenegine sahip sarsma masasi 3m x 3m boyutlarinda olup servo-hidrolik itici tarafindan kontrol edilmektedir. Deprem hareketini simüle etmek için dinamik deneyler ve arastirmalarda kullanilmaktadir. 10 ton agirliginda test numuneleri ve 2g maksimum ivme kapasitesi ile 0-50 Hz frekans araliginda denenebilmektedir. Deprem ivme kayitlari, masa hareketinin kontrolünde ve programlanmasinda kullanilmaktadir. Masa hareketi ve veri kaydi için dijital veri toplama ve kontrol sistemi kullanilmaktadir.

ÜÇ EKSENLI SERVO ELEKTRIK SARSMA MASASI
0.7m x 0.7m ölçülerinde olan üç eksenli servo elektrik sarsma masasi ikisi yatay biri düsey olmak üzere birbirinden bagimsiz üç boyutlu hareket etme özelligine sahiptir. 100 kg agirligindaki test numunelerini 0-40 Hz frekans araliginda (bazi hallerde 100 Hz’e kadar) denemek mümkündür.

KÜÇÜK ÖLÇEKLI SARSMA MASASI.
Kalibrasyon ve küçük-ölçekli deneyler için kullanilmaktadir. Yatay veya düsey yönde tek eksenli hareket etme kapasitesi ile 23 kg agirliga kadar numuneyi test edebilme kapasitesindedir.

image.ashx

UYGULAMA PROJELERİ:
Yüksek Binalarda Dis Çephe Seramik Kaplamalarin Deprem Sirasindaki Performansinin Belirlenmesi.
Yüksek Binalarda dis cephe kaplama elemani alüminyum panellerinin sismik yükler altindaki performansinin belirlenmesi.
Dogalgaz Gaz Kesme Vanalarinin TSE’ye göre Sismik Performans Testleri.
Raf ve Kabinlerin TSE’ye göre Sismik Performans Deneyleri.
IGDAS Dogalgaz Bölge Regülatörünün Deprem Sirasindaki Davranisinin Belirlenmesi.
SI (Sismik Spektrum) Cihazi Kalibrasyon Testleri.

Alıntı

---> Sarsma Masası Laboratuvarı

Biraz alanınıza girdim üstadım:))
Teşekkürler paylaşımınız için

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri