20 Yaşındayım Hayvancılık İçin Sermayem Var

necim96

Kayıtlı Üye
havvancılık için 300 bin gibi bir sermayem var bu işi cidden hakkıyla yapmak istiyorum.Fakat işten pek anlamıyorum.Tarımdan ailemde bende anlarız kendi yemimi kendim üretebilirim ancak hayvancılık hakkında ne bir bilgim var ne de bana yardım edecek biri var çevremde ne yapmalıyım ne önerirsiniz.
Şimdiden teşekkürler

---> 20 Yaşındayım Hayvancılık İçin Sermayem Var

300 bin benim sermayem olsa hayvancılığa gömmezdim o parayı fakat , yaşanılan yer ve yem'i kendinizin üretebilmesini göz önünde bulundurursak kâr getirecek bir yatırım olabilir.

Hayvan temini
Bakacağın çiftlik
Üretilecek yem
kurban bayramında girebileceğin bir kurban mezatı
anlaşabileceğin kasap vs vs

şuanda aklıma gelen sorular bunlar bunları açıklığa kavuşturman lazım öncelikle

haklısın başka işlerde yapılabilir ama biz çiftçilikle iç içe olduğumuz için tarla traktör gibi bir çok etkende hazır olacak baya bir araştırıp bu işi öğrenip öyle girmek istiyorum ama kafamda çok soru var bilmediğim çok şey var

Yani bu işi öğrenmek için gidip bir çiftlikte ücretsiz bile çalışabilirim lakin adanada tanıdığım bildiğim hiç çiftilikte yok yani ne yapacağımı ne edeceğimi hiç bilmiyorum

haklısın başka işlerde yapılabilir ama biz çiftçilikle iç içe olduğumuz için tarla traktör gibi bir çok etkende hazır olacak baya bir araştırıp bu işi öğrenip öyle girmek istiyorum ama kafamda çok soru var bilmediğim çok şey var

Yani bu işi öğrenmek için gidip bir çiftlikte ücretsiz bile çalışabilirim lakin adanada tanıdığım bildiğim hiç çiftilikte yok yani ne yapacağımı ne edeceğimi hiç bilmiyorum

Kafandaki soruları yaz buraya bizde elimizden geldiğince yardım etmeye çalışalım kardeşim benim.

havvancılık için 300 bin gibi bir sermayem var bu işi cidden hakkıyla yapmak istiyorum.Fakat işten pek anlamıyorum.Tarımdan ailemde bende anlarız kendi yemimi kendim üretebilirim ancak hayvancılık hakkında ne bir bilgim var ne de bana yardım edecek biri var çevremde ne yapmalıyım ne önerirsiniz.
Şimdiden teşekkürler

Sermayenin olması çok iyi,ayrıca devlet desteği de çok yüksek.
Hibeyi de araştır istersen. Bu yıl hibe ve desteklerin oranı bayağı arttı çünkü.
Ayrıca sakın birine güvenerek iş yapma.
İşi muhakkak kendin öğren.

çok teşekkür ederim sizi ben hibeyi araştırdım gidip konuşacağımda ama kadın girişimciye veriliyor genelde ama belli olmaz tabi

bende kendim iyice öğrenip öyle girmek istiyorum dediğin gibi kimseye güven olmuyor.Sorun şurda ki bu işi nasıl öğreneceğim ben

Herkese veriliyor hibe ama bildiğim kadarıyla bir belgen olması gerek. Kosgeb belgesi gibi mesela.
Yani hiç mi tanıdık yok, sizi yönlendirebilecek.

aynen herkese veriliyor o doğru ama bayanların şansı daha yüksek gibi

bide benim önceliğim şuan için işi öğrenmek hibe işine sonradan yoğunlaşacam ve cidden çevremde bu işi yapan kimse yok yani doğru düzgün yönlendirende yok benim işim çok zor :)

Allah kolaylık versin sana, başka da diyecek bir şeyim kalmıyor :)

Merhaba arkadaşlar
öncelikle internette hayvancılık adına en iyi ve en güncel forum burası araştırdığımda bunu fark ettim. Bende 32 yaşındayım ve hayvancılık üzerine son 3 aydır çok araştırma yaptım ve sizlerin deneyimlerine ihtiyacım olduğunu fark ettim. malum Türkiye'de bir işe gireceğin zaman herkes bişey söyler yap yapma ben olsam diye başlanan sözler...

yaptığım araştırma sonucunda Besi hayvancılığı mantıklı geldi kar marjı çok fazla değil belki ama keyifli ve iş gücü az bir iş...

(IPARD2 TKDK üzerinden verilen avrupa birliği hibe fonudur)

Ipard 2 hayvancılık hakkında hibe vermekte bayan yada bay fark etmiyor sadece bayan olanlar puanlamada sanırım 20-30 puan önde oluyolar. Ipard2 için arsanın 20.000 den az nüfuslu yerleşim yerlerinde merkeze 700mt uzak olması ve kadastro yolu olması isteniyor. bu şartlara uygunsa çed belediye ve tarım köy işerinden uygunluk yazıları alınıyor (eger uyuyorsa şartlara bu yazı kolay oldugu sölendi) ondan sonra proje yapılıp tkdk ya veriliyor onay çıkarsa burada başlıyor hikaye, inşaatı proje deki gibi yapıyorsunuz (yani parayı ilk önce harcıyorsunuz) sonra tkdk yetkilileri gelip inşaatın projeye uygun olup olmağına bakıyorlar ve uygunsa 90 gün içerisinde %60-%70 kadarını hibe olarak veriyorlar

Ipard2 kesinlikle hayvan ve yeme hibe destek vermiyor.

hibe konusu üst yapı sundurma bakıcı evi gübre çukuru yem kırma makinesi römork trafo gübre çukuru motoru gibi konulara hibe vermekte

evet arsayı aldık, uygunluk aldık, ya kendi sermayemizle yada hibe ile üst yapıyı yaptık...

asıl sorum bundan sonra başlıyor arkadaşlar

yurt dışından bağlantı buldum sağlam biri ithal simental cinsi dana getiriyorlar macaristan dan

kg başına 5,3euro ya Türkiye teslim

şimdi 200 tane 280kg /adet dana alsak Türkiye ye gelene kadar 15kg kilo kaybı yaşıyorlar yani elinize 265kg geliyor canlı ağırlığı

Bir tanesi üzerinden hesap edersek

280kg*5,3euro*3,2(kur)=4750 TL hayvan giriş maliyeti
240 gün beslediğimizi ve günlük 8 kg yem yediğini bunuda maliyetinin 9TL oldugunu hesap edelim
240gün*9TL=2160 TL Yem maliyeti
4750TL+2160TL=6910TL
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Günlük 1,5kg canlı ağırlığının ortalama arttığını düşünürsek 240 gün sonra
240gün*1,5kg=360Kg artış olacaktır
265Kg+360Kg=625Kg canlı ağırlığa ulaşmış oluruz.
%53 randımanla 331 kg et çıkar su firesi sonrasında %2 324Kg net et çıkar
324Kg*23TL=7452TL gelir elde ederiz
Genel giderler aylık 1000TL elektrik 3000TL bakıcı maliyeti 4.000TL
(8Ay*4000)/200hayvan=160 TL hayvan başına genel gider çıkar
Maliyet 6910+160=7070TL dir
Kar 7452TL-7070TL=382TL/hayvan
382TL*200hayvan = 76.400 TL 240 günde ki karın
Aylık gelir 9.550TL dir
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Soru şudur arkadaşlar bu hesap ne kadar doğru ne kadar yanlıştır bu işte kazanılmıyor deniyorsa şeytan bunun neresinde

Not: yukarıda yemini kendisi yapacak arkadaş için bu iş yemde 1-2TL geriye çekme demektir.

Damizlik sut sigiri mi dusuyorsun yoksa besi hayvani mi
Tarim kredi kooperatiflerine git orda bilgi verirler.
Devlet destekli tarim sigortalari var hyvanlara sigorta yaptir. Sigorta isini acenteler veya ziraat bankalari yapiyorlar.
Allah yardimcin olsun bol kazanclar hakkiyla yaparsin ins.

Besi düşünüyorum ben birçok yerden bilgi aldım fakat yapan yaşayan insanları bulmaya çalışıyorum sigorta yaptırılır tabiki ama üretimde gözden kaçırdığım bişey var mı diye merak ediyorum yani bu şekilde yapsam matematik tutar mı eksik mi gelir fazla mı gelir ???

Besi düşünüyorum ben birçok yerden bilgi aldım fakat yapan yaşayan insanları bulmaya çalışıyorum sigorta yaptırılır tabiki ama üretimde gözden kaçırdığım bişey var mı diye merak ediyorum yani bu şekilde yapsam matematik tutar mı eksik mi gelir fazla mı gelir ???

Şimdi kardeşim bu hesaplama için 2 önemli nokta var.

1-) Hayvanların hergün 1,5 kg alması (ki bence zor)

2-) Tüm hayvanları elinden çıkarabilmen..

bunlar tamamdır diyorsan ;

Macaristan hayvanı ile Türkiyede yetişen hayvan arasındaki fark nedir?

kasaplar hangi hayvanı tercih eder?(ki bence en ucuz maliyetli olanı tercih eder)

eğer sen macaristandan ithal olarak getireceksen kurban bayramlarında bu hayvanları pazarlarda eritmen lazım.. pazarlara çadır kurma parasıda eklenir giderlere..

Sana minimum kelle başı 7.250 ye gelecek hayvanı sen 7.500 e satar isen akı karasını kurtarmaz gibime geldi benim ama..

acaba Türkiyede yetişenlerimi bir araştırsan?..

Sole soliyim ziraaat bankalari kredili hyvan veriyorlar bi gorus istersen.

Danışmanlık hizmeti veren bir firmayla anlaş. Devletin teknolojik sistemlere verdiği %70 gibi bir destek var. Danışmanlık hizmetiyle yapacağın anlaşmada devlet desteğinin alınması ve tesisin işletilmesi hizmetlerinin yer aldığından emin ol. 300 bin üzerine biraz daha para ekle. Şehrin rağbet görmeyen bölgesinde arsa topla. Tam otomatik bir tesisin maliyeti yaklaşık olarak 1.300.000 lira. %70'lik desteği de göz önünde bulundur.

[MENTION=10791]RedTuborg[/MENTION] Mezbahanelerde veya büyük kasaplar piyasa neyse (şuan 23TL ile 23,5TL) elinde ne kadar et varsa alıyorlar satışta problem yok hayvanı kurbana hazırlamak ayrı bi olay çünkü dinimizce bir hayvan kurban olarak kesilmesi için dişinin kapak atması gerekli. kurban bu işin tatlısı biz yemeğe dönersek yapan arkadaşlardan rica ettim tekar ediyorum. günlük 8 kilo yem yiyen hayvan doğru rasyonla 1.5kg / günlük canlı ağırlığa ulaşır mı?

[MENTION=32269]bal_böceği[/MENTION] iyi niyetinizi anlıyorum fakat benim sorduğum soru çok farklı ben yapan insanlara ulaşmak istiyorum

[MENTION=157527]Phoibos[/MENTION] hibe işini danışmanlarla görüştüm zaten 300.000 tl bütcesi olan arkadaş başka ben tekrar tekrar başlık olmasın diye buradan yazdım cunku konu aynı

evet dedğiniz gibi proje işine girince 1.000.000 gibi rakamlar çıkıyor

[MENTION=10791]RedTuborg[/MENTION] günlük 8 kilo yem yiyen hayvan doğru rasyonla 1.5kg / günlük canlı ağırlığa ulaşır mı?

Benim için doğru bir rakam değil, fakat araştıracağım tanıdıklardan.

Senin işin en önemli kısmı o çünkü, ne kadar kilo aldırabilirsen aldırmaya bakacaksın.

Yem'in kalitesi ilede orantılı olabilir fakat dediğim gibi araştırdığım zaman yazacağım size.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri