Ali Şen - Banker Kastelli Başkanlık Kapışması

~AnıL~

Kayıtlı Üye
banker_kastelli.jpg
5342.jpg

1982'’de Ali Şen’e rakip olan Banker Kastelli, Fenerbahçe’ye 25 milyon dolar hibe edeceğini vaat ediyordu ancak Semih Bayülken hakkında sarf ettiği sözler başkanlığı kaybetmesine neden oldu.

İstanbul Kadıköy’de önceki gün ofisinde intihar eden, "Banker Kastelli" namıyla bilinen Cevher Özden, masaya nakit 250 milyon lira koyduğu halde Fenerbahçe’ye başkan seçilememişti.

21 Nisan 1982’de yapılan Fenerbahçe Kulübü Kongresi’nde Başkan Ali Şen, koltuğunu korumak isterken bazı Fenerbahçelilerin talebiyle Banker Kastelli de seçime 12 saat kala adaylığını açıklar. Kastelli, bir yerde Şen’e kızgın olduğu için aday olmuştur ki gazetelere "Cuma akşamı saat 18.00’e kadar Ali Şen Bey’den bir teşekkür bekledim" diye konuşur.

Gazeteci Yalçın Doğan’ın "Fenerbahçe Cumhuriyeti" adlı kitabında anlattığına göre ise Kastelli, başkan olması halinde 25 milyon dolar (250 milyon lira) nakit parayı kulübe hibe etmeyi vaat ediyordu. Bu vaat kulübün borç içinde yüzmesi nedeniyle bazı Fenerbahçelileri heyecanlandırıyordu ancak buna karşın yüksek faizle para toplayan bankerlerin akıbetinden endişe eden sarı-lacivertlileri de çekinceli kılıyordu. Zira onlara göre Kastelli, sırtını Fenerbahçe’ye dayamak istiyordu.

’Şen men tanımam’

Camianın önde gelen isimlerinden Muhittin Bulgurlu’nun da desteğini alan Banker Kastelli, 250 milyon lirayla fotoğraflar çekip, "Bu paralar pazartesi günü Fenerbahçe’nin olacak" şeklinde demeçler veriyordu.

Kastelli, basın için de müthiş bir adaydı. Çünkü parasıyla olduğu kadar, verdiği demeçlerle de basının iştahını kabartıyordu: "Ben Ali Şen men tanımam, ezer geçerim, benden başka kimse Fenerbahçe’ye başkan olamaz."
Kastelli’nin, kongrede bir şansı vardıysa da dilinin kurbanı olduğu için tabiri caizse bir çuval inciri berbat etmişti. Şöyle ki; Kastelli, Fenerbahçe içindeki en etkin gruplardan Kadıköy Grubu lideri Semih Bayülken’e çatmıştı!

Yalçın Doğan’ın kitabında aktardığına göre Kastelli, parasına öylesine güvenmişti ki, "En büyük benim" demekten gayri bir çalışma yürütmemişti. Ne var ki dilinin kurbanı olan Kastelli, "Bayülken gibi mikropları Fenerbahçe’den temizleyeceğim" sözüyle seçimi kaybedecekti. Çünkü, Bayülken bu sözden sonra Ali Şen’i desteklemeye karar verirken kongre salonunda Kastelli’ye adeta posta koymuştu!

’Ulan sen kimsin’

Bundan sonrasını Yalçın Doğan’ın kaleminden okuyalım:

"Banker Kastelli kürsüye çıktı. Salon ’Büyük Başkan’ diye inliyordu. ’Ben...’ diye söze giren Kastelli elini kürsüye vurdu, kürsüdeki bardak yere düştü. ’Cevher Özden’im... Ben Banker Kastelli.. Başka bir şey söylemeye gerek duymuyorum, işte 25 milyon dolar, öyle sonradan geri almak filan yok, Fenerbahçe’ye hibe ediyorum..."

Atlantik Sineması’nın balkonundan bir ses çınladı kongre salonunda "Ulan sen kimsin be!.." Kongrede bütün başlar bir anda balkona çevrildi. Sesin sahibi ayağa kalktı herkes kendisini görsün diye. "Ulan" dedi yeniden, "Sen burada kimin parasıyla bize caka satıyorsun. Yetimin, dulun parasını toplayıp, burada kime söz geçirmeye kalkıyorsun?"

Balkondaki sesin sahibi Semih Bayülken’di. Kastelli de herkes gibi dondu kaldı. Tek laf etmeden kürsüden indi.

Evet, büyük borçlarına rağmen Fenerbahçe kongre üyeleri tercihini Ali Şen’den yana kullanmıştı. Şen’e 447 oy çıkarken Kastelli 202 oyda kalmıştı.

---> Ali Şen - Banker Kastelli Başkanlık Kapışması

ne kadar ilginç bir olay ilk defa okuyorum

Son düzenleme:
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri