Sayfa 1/7 1234567 SonSon
66 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Tartışalım kategorisindeki Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  BANLI UYE!

  Standart Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Aşağıdaki metin, Tanrı'ya inanmamız için direkt sebepler sunmaktadır...

  Birisinin çıkıp Tanrı'nın varlığını basitçe ispatlayan bir delil göstermesi herkesin hoşuna giderdi, değil mi? "Sadece inanmak ve güvenmek zorundasın" ifadeleri yerine, gerçek bir kanıt... Bu bölümde bu kanıtlara aday olarak gösterdiğimiz unsurları size sunacağız.

  Ancak ilk olarak şunu göz önüne almanız gerekir; eğer bir kişi Tanrı'nın varlığını bir olasılık olarak kabul etmiyorsa, bütün delilleri reddetmesi engellenemez. Eğer bir kişi insanların ayda yürüdüğüne inanmayı reddediyorsa, kendisine sunulacak bütün deliller onun düşüncesini değiştirmeye yeterli olmayabilir. Astronotların ay üzerindeki yürüyüşlerinin videoları, fotoğrafları, aydan gelen taş parçaları, tüm bunlar değersizdir çünkü bu kişi kesin bir şekilde insanların aya gidemeyeceğine karar vermiştir.

  Konu Tanrı'nın varlığına geldiği zaman, Kutsal Kitap'ı yeterli kanıt gören insanlar da vardır ( Romalılar 1:19-21 ). Diğer taraftan, Tanrı'yı bilmeyi isteyen kişiler için şöyle söylenmiştir: Yeremya 29:13-14 " Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız. Kendimi size buldurtacağım" diyor RAB." Tanrı'nın varlığını destekleyen sebeplere bakmadan önce kendinize şu soruyu yöneltmenizi tavsiye ederim: Eğer Tanrı var ise, ben onu bilmeyi istiyor muyum?


  Tanrı'nın Varlığını Destekleyen Sebepler...
  1. Dünya tarihi boyunca, bütün kültürlerdeki insanlar, bir Tanrı'nın varlığını kabul etmişlerdir.

  Bir kişi, bütün tarih boyunca gelmiş geçmiş bütün insanların, bütün ulusların ve kültürlerin hatalı, kendisinin haklı olduğunu nasıl söyleyebilir? Milyarlarca insan, çeşitli sosyolojik, zihinsel, duygusal ve eğitimsel çeşitliliği içeren milyarlarca insan, tek bir ağızdan bir Yaratıcı, bir Tanrı olduğuna karar kılmışlardır.

  Antropolojik araştırmalar, günümüzde en uzaklardaki, en izole olmuş ve en ilkel kabilelerde bile evrensel bir Tanrı inancı olduğunu gösterir. Dünya üzerinde yazılmış en eski, en antik tarihi eserlerde veya efsanelerde, orijinal bir Yaratıcı, Tanrı konsepti görülmektedir. Günümüzde veya antik çağlarda çok tanrılı inançlara sarılmış, birbirinden bağımsız ve alakasız toplumların bile kökenlerinde en yüksek ve en yüce olan bir Tanrı bilinci olduğu görülür.
  2. Gezegenimizin karmaşıklığı, sadece evrenimizi yaratan temkinli bir tasarımcıya işaret etmekle kalmaz bugün hala ona bağlı olduğunu gösterir.

  Tanrı'nın tasarımına işaret eden bir çok örnek, hatta sonsuz örnek mümkündür, ancak biz sadece birkaçını verebileceğiz:

  Dünya . . . boyutu mükemmeldir. Dünyanın boyutu ve yer çekimi, oksijen ve nitrojen gazlarından oluşan ince bir tabakayı, yerden 50 mil yukarıya kadar tutmaktadır. Eğer dünya daha küçük olsaydı örneğin Merkür gibi, bir atmosferi olması imkansız olacaktı. Eğer dünya daha büyük olsaydı örneğin Jüpiter gibi, atmosferi özgür hidrojen içerecekti. Dünya, hayvan, bitki ve insanları yaşatabilen, doğru bir karışımdan oluşan atmosfere sahip tek gezegendir.

  Dünya, güneşten en doğru bir mesafede durmaktadır. Eğer dünya, güneşten daha fazla uzakta olsaydı, biz tamamen donardık. Daha yakın olsaydık hepimiz kavrulurduk. Dünyanın konumunundaki küçük bir değişiklik bile yaşamı imkansız hale getirirdi. Dünya, güneş etrafında 67,000 mil/saat hızıyla dönerken bile bu mükemmel mesafeyi korur. Bunu gerçekleştirirken aynı anda kendi ekseninde de dönmektedir. Böylece yüzeyinin ısınmasını ve soğumasını sağlar.

  Ayın boyutu ve dünyaya olan uzaklığı, dünya ile olan yerçekimi açısından mükemmeldir. Ayın önemli okyanus gel-gitleri ve hareketleri ile sular ne durgunlaşır ne de kıtaların üzerine tırmanır.

  Su . . . renksiz, tadsız ve kokusuz ancak hiçbir canlı onsuz hayatta kalamaz. İnsanların (üçte ikisi), bitkilerin ve hayvanların bedenlerinin çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Suyun karakteristik özelliklerinin benzersiz bir şekilde yaşama uygun olmasına bakalım:

  Suyun olağandışı bir donma noktası ve yüksek kaynama noktası vardır. Su, dalgalanan çevre ısılarına uyum sağlamamızı ve beden ısımızın sabit kalmasını sağlayan unsurdur.

  Su evrensel bir çözücüdür. Dolu bir bardak suyu alalım, bir fincan şekeri ekleyelim, bardaktan hiçbir su taşmayacaktır, su basitçe şekeri içine çeker. Bunun anlamı şudur: Binlerce kimyasal, mineral ve besinlerin, en küçük damarlarımız boyunca ilerleyerek bedenimizin her yanına ulaşmasıdır.

  Su aynı zamanda kimyasal olarak etkisizdir. Taşıdığı maddelerin niteliğini bozmadan yiyeceklerin, ilaçların ve minerallerin absorbe edilmesini ve beden tarafından kullanılmasına imkan verir.

  Suyun benzersiz bir yüzey gerilimi vardır. Bitkilerin içerisindeki su, yer çekimine aykırı bir şekilde yukarı doğru çıkabilmekte, en yüksek ağaçların en uç dallarına bile besin taşıyabilmektedir.

  Su, yukarıdan aşağıya doğru donmaya başlar böylece içindeki balıklar yaşamaya devam eder.

  Dünya suyunun %97'si okyanuslardadır. Ancak dünyamızın içerdiği bir sistem, bu suyun tuzdan arınmasını, buharlaşıp tüm dünyayı sulamasını sağlar. Buharlaşma, okyanusun sularını tuzdan ayırır ve kara üzerinde suyu dağıtması için rüzgar tarafından itilen, bitkileri, insanları ve hayvanları, kısacası yaşamı besleyen bulutları oluşturur. Bu sistem hem arındırmayı, hem tekrar kullanmayı hem de besi sağlamayı içermektedir.

  İnsan beyni . . . eşzamanlı bir şekilde sayısız bilgiyi işler. Beyniniz, etrafınızda gördüğü şekilleri, renkleri, kokuları, ısıları, ayağınızın altındaki basıncı, ağzınızın nemini, elinizdeki ve üzerinizi kaplayan elbiselerin dokusunu aynı anda işler. Beyniniz duygusal yanıtları, anıları ve düşünceleri kaydeder. Aynı zamanda bedeninizin düzenli işlerini sürdürür, nefes almanız, göz kapaklarınızı açıp kapamanız, yürümeniz, iç organlarınızın çalışması bunların bir kaçıdır.

  İnsan beyni bir saniyede bir milyondan daha çok mesajı işleme tabi tutar. Beyniniz bütün bu veriyi tartar, önemine göre süzgeçten geçirir, göreli olarak önemsiz gözükenleri geri plana atar. Dünya üzerinde yaşamanızı ve işlev görmenizi sağlayan işlemci, beyninizdir. Her saniye milyonlarca veriyi işleyen, bedeninizin bilinçli ve bilinçsiz işlevlerini sürdüren ve sayısız etkinliği, yaratıcılığı olan insan beyninin şans eseri oluşmuş bir et parçası olduğunu kim iddia edebilir?

  NASA uzaya bir mekik gönderdiği zaman içine yerleştirdiği maymunun bu gemiyi inşa etmesi ve kullanmasını beklememiştir, sadece zeka ve yaratıcılık sahibi bir tür bunu yapabilir. Birisi insan beyninin varlığını nasıl açıklar? Sadece insan beyninden daha bilgili ve zeki bir akıl bunu yaratabilir.
  3. "Şans" yeterli bir açıklama değildir.

  Efes harabelerine ya da Dolmabahçe sarayına baktığınızda bu eserlerin şans eseri oluşmuş, doğal yapılar olduğunu düşünür müsünüz? Sınırsız zaman, rüzgar ve yağmur sağlansa bile doğa bu eserleri oluşturamaz. Sağduyumuz bize bu eserlere baktığımızda, açık bir planlama ve ustalıkla oluşturulmuş, zeka ürünlerine baktığımız verisini verir.

  Bu makale, dünyamızın birkaç şaşırtıcı yönüne dokunmaktadır: dünyanın güneşe konumu, suyun bazı özellikleri, insan bedeninin bir organı. Bunlardan herhangi birisi kazara olmuş olabilir mi?

  Seçkin astronom Frederick Hoyle, amino asitlerin insan hücrelerinde tesadüfi bir şekilde bir araya geldiği iddiasının matematiksel olarak gülünçlüğünü ortaya koymuştur. Bay Hoyle, "şans" ihtimalinin saçmalığını takip eden analojide resimlemiştir: "Bir kasırganın, bir hurdalık üzerinden geçerken parçaları şans eseri birleştirip, şans eseri çalışan ve uçmaya hazır pırıl pırıl bir Boeing 747 oluşturmasının şansı nedir? Olasılık o kadar küçüktür ki, sınırsız zaman ve sınırsız hurdalık verilmiş olsa bile bu olasılıkta yükselme görülemez!"

  Evrenin ve bizim yaşamımızın karmaşıklığı göz önüne alınıldığında, ihtiyacımız olan herşeyi yaratmış olan makul, sevgi dolu ve zeki bir Yaratıcıyı kabul etme durumunda kalırız. Kutsal Kitap, yaşamı yaratan ve sürdüren bu Yaratıcı'yı Tanrı olarak tanımlar.
  4. İnsanlığın doğal olarak sahip olduğu yanlış ve doğru hisleri biyolojik olarak açıklanamaz (vicdan).

  Hepimizin içinde, bütün kültürlerde, evrensel bir doğru ve yanlış hisleri mevcuttur. Bir hırsız bile kendisinden bir şey çalındığında haksızlık içerisinde olduğunu düşünür. İstisnasız bütün kültürlerde, ailesinden zorbalıkla çekilip alınan ve tecavüz edilen küçük bir kız olayı karşısında büyük bir öfke, tiksinti ve bu kötülüğü onaylayanlara karşı kızgınlık oluşur. Biz hissi nereden elde ettik? Bütün insanların vicdanlarında yer alan evrensel bir adalet, kötülüklerden tiksinme bilinci nasıl oluşmuştur?

  Cesaret, asil bir neden için ölmek, sevgi, merhamet, saygınlık, vazifeye sadakat, tüm bunlar nereden geldi? Eğer insanlar sadece fiziksel gelişimin ürünleriyse, "en güçlü olanın hayatta kalması" ise, niçin birbirimiz için canımızı feda ediyoruz? Yanlış ve doğru hakkındaki iç hisse nereden sahip olduk? Bizim vicdanımızın varlığına getirebileceğimiz en iyi açıklama, insanlığın kararlarına ve uyumuna önem veren, seven bir Yaratıcı'dır.
  5. Tanrı kendisini sadece doğada ve insan yaşamında göstermedi; Kendisini daha özel bir biçimde Kutsal Kitap'da açıkladı.

  Tanrı'nın düşünceleri, kişiliği ve davranışları, sadece, Tanrı onları göstermeyi seçerse bilinebilir. Bunun dışındaki her bilgi insan spekülasyonudur. Eğer Tanrı bilinmeyi dilemezse, hepimiz kayboluruz. Ancak Tanrı O'nu bilmemizi istiyor. Kutsal Kitap O'nun karakterini ve O'nunla bir ilişki için ne yapmamız gerektiğini açıklamaktadır. Bu durum Kutsal Kitap'ın güvenilirliğini önemli bir unsur yapar.

  Arkeolojik keşifler, Kutsal Kitap'ın yanlışlığını değil doğruluğunu kanıtlamaya devam eder. Örneğin, Ağustos 1993'de Kuzey İsrail'de yapılan arkeolojik bir keşif Mezmurlar'ın yazarı Kral Davud'un varlığını ispatlamıştır. Ölü deniz tomarları ve diğer arkeolojik keşifler, Kutsal Kitap'ın tarihsel kesinliğini kanıtlamaya devam eder.

  Kutsal Kitap (Eski ve Yeni Antlaşma) 1600 sene süren bir zaman yelpazesi içerisinde, 40 farklı yazar tarafından, tam üç kıta (Asya, Afrika ve Avrupa) üzerinde kaleme alındı. Buna rağmen verdiği mesajda şoke edici bir tutarlılık vardır. Tüm Kutsal Kitap boyunca tek bir mesaj görülür:
  Tanrı bizim içinde yaşadığımız dünyayı yarattı ve özellikle O'nunla bir ilişkiye sahip olmamız için bizi yarattı.
  Tanrı bizi derinden sever.
  Tanrı kutsaldır ve bu yüzden günahkar insanlarla ilişki içerisinde olmaz.
  Tanrı, günahlarımızın affedilmesi için bir yol sağladı.
  Bizden O'nun bağışlanmasını almamızı ve O'nunla sonsuza dek devam edecek olan bir ilişkiye başlamamızı istemektedir.
  Kutsal Kitap Tanrı'nın karakterini gösterir. Mezmur 145 , Tanrı'nın kişiliğini, düşüncelerini ve bize karşı olan duygularını açıklar:

  "Ey Tanrım, ey Kral, seni yücelteceğim, Adını sonsuza dek öveceğim. Seni her gün övecek, Adını sonsuza dek yücelteceğim. RAB büyüktür, yalnız O övgüye yaraşıktır, Akıl ermez büyüklüğüne. Yaptıkların kuşaktan kuşağa şükranla anılacak, Güçlü işlerin duyurulacak. Düşüneceğim harika işlerini, İnsanlar büyüklüğünü, yüce görkemini konuşacak. Yaptığın müthiş işlerin gücünden söz edecekler, Ben de senin büyüklüğünü duyuracağım. Eşsiz iyiliğinin anılarını kutlayacak, Sevinç ezgileriyle övecekler doğruluğunu. RAB lütufkar ve sevecendir, Tez öfkelenmez, sevgisi engindir. RAB herkese iyi davranır, Sevecenliği bütün yapıtlarını kapsar. Bütün yapıtların sana şükreder, ya RAB, Sadık kulların sana övgüler sunar. Krallığının yüceliğini anlatır, Kudretini konuşur; Herkes senin gücünü, Krallığının yüce görkemini bilsin diye. Senin krallığın sonsuz bir krallıktır, Egemenliğin kuşaklar boyunca sürer. RAB verdiği bütün sözleri tutar, Her davranışı sevgi doludur. RAB her düşene destek olur, İki büklüm olanları doğrultur. Herkesin umudu sende, Onlara yiyeceklerini zamanında veren sensin. Elini açar, Bütün canlıları doyurursun dilediklerince. RAB bütün davranışlarında adil, Yaptığı bütün işlerde sevecendir. RAB kendisini çağıran, İçtenlikle çağıran herkese yakındır. Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların, Feryatlarını işitir, onları kurtarır. RAB korur kendisini seven herkesi, Yok eder kötülerin hepsini. RAB'be övgüler sunsun ağzım! Bütün canlılar O'nun kutsal adına, Sonsuza dek övgüler dizsin."
  6. Tanrı'nın diğer esinlemelerinden farklı olarak İsa Mesih, Tanrı'nın en açık ve en özel resmidir.

  Niçin İsa Mesih? Büyük dünya dinlerine baktığımızda Buda'yı, Hz. Muhammed'i, Konfüçyüs'ü ve Musa'yı görürüz; bu kişiler kendilerini ya öğretmen ya da peygamber olarak tanıtmışlardır. Bu kişilerden hiç birisi Tanrı olduğunu iddia etmemiştir. Şaşırtıcı şekilde, İsa Mesih bu iddiada bulunmuştur. İsa Mesih'i bütün diğerlerinden ayıran budur. İsa Mesih, Tanrı vardır ve sizler de O'na bakıyorsunuz demiştir. Babası hakkında konuşmuştur, ancak bu bir ayrılığı işaret eden değil tüm insanlıktan farklı olan bir birliği ifade etmiştir. İsa Mesih, "Beni gören beni göndereni de görmüş olur, Bana inanan Baba'ya da inanmış olur" demiştir.

  Yuhanna 8:12 "İsa yine halka seslenip şöyle dedi: «Ben dünyanın ışığıyım. Benim ardımdan gelen, asla karanlıkta yürümez, yaşam ışığına sahip olur.»"

  İsa Mesih, sadece Tanrı'ya ait nitelikleri üstlenmiştir: insanların günahını affedebilmek, günah alışkanlığından kurtarmak, onlara cennette sonsuz yaşam ve bol yaşam vermek. İsmi geçen öğretmenler insanların sözlerine odaklanmasını isterken İsa Mesih farklı olarak insanların kendisine odaklanmasını istedi. İsa Mesih, "Benim sözlerimi izle, gerçeği bulacaksın," demedi ancak ( Yuhanna 14:6 ) "İsa ona, «Yol, gerçek ve yaşam ben'im» dedi. «Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez" dedi.
  İsa Mesih, Tanrı olma iddiasını nasıl desteklemiştir?

  İsa Mesih, diğer insanların yapamayacağı şeyleri, yani mucizeleri yaptı. İnsanları iyileştirdi. . . kör, sağır, sakat...hatta ölüleri diriltti. Nesnelerin üzerinde gücü vardı. . . Yoktan, binlerce insanı doyuracak yiyecek var etti. Doğa üzerinde de mucizeler yaptı: bir göl üzerinde yürüdü, öğrencileri için bir fırtınayı durdurdu. İnsanlar her yerde O'nu takip etti çünkü O, onların ihtiyaçlarını karşıladı, mucizeler yaptı. İnsanlara, sözlerine inanmıyorlarsa bile en azından gördükleri mucizelere inanmalarını istedi.

  Yuhanna 14:11 "Bana iman edin; ben Baba'dayım, Baba da bendedir. Hiç değilse bu işlerden dolayı iman edin."
  İsa Mesih, Tanrı'nın kişiliği hakkında neleri açıklamıştır? Tanrı'nın insanlığa karşı duyguları, düşünceleri ve beklentileri nelerdir?

  İsa Mesih, Tanrı'nın şefkatli, sevgi dolu, bizim bencilliğimizden ve kusurlarımızdan haberdar olan ancak yine de bizle bir ilişki isteyen olduğunu göstermiştir. İsa Mesih, Tanrı'nın bizi, cezalandırılmayı hakkeden günahkarlar olarak gördüğünü ancak bize karşı olan sevgisi yüzünden, Tanrı'nın farklı bir plan sunduğunu açıklamıştır. Tanrı, bizim günahlarımızın cezası olarak Kendi Oğlu'nu kurban olarak vermiştir; İsa Mesih bunu gönüllü bir şekilde kabul etmiştir.

  İsa Mesih, tam olarak dokuz başlı bir kırbaç ile işkence görmüştür. Kafasına dikenli bir taç giydirilmiştir. Ardından da, O'nu bileklerinden ve ayaklarından çakarak çarmıha germişlerdir. İsa Mesih'in mucizelerini düşünürsek, O'nu çarmıhta tutanın o çiviler değil, bize karşı beslediği sevgi olduğunu anlarız. İsa Mesih, bizim yerimize, biz affedilebilelim diye canını vermiştir. İnsanlığın sarıldığı bütün dinlere baktığımızda, sadece İsa Mesih olarak beden alan Tanrı'nın bizlere bu kadar yakın olduğunu ve uzandığını görürüz; en yakın ilişki sadece İsa Mesih tarafından sağlanmıştır. İsa Mesih'in Tanrısal sevgisi, bizim ihtiyaçlarımızı bilir ve bizleri kendine çeker. İsa Mesih'in ölümünden dolayı bizler affedilebildik, Tanrı tarafından tamamen kabul edildik ve O'nun gerçek sevgisini tatdık. Tanrı, şöyle der: ( Yeremya 31:3 ) "Ona uzaktan görünüp şöyle dedim: Seni sonsuz bir sevgiyle sevdim, Bu nedenle sevecenlikle seni kendime çektim." İşte bu eylem içerisindeki Tanrı'dır.
  İsa Mesih 'in Tanrı olduğunu ortaya koyan en kesin kanıt, İsa Mesih'in en fazla tetkik edilmiş mucizesidir-Kendi Ölümünden Dirilmesi.

  İsa Mesih, defnedildikten üç gün sonra tekrar yaşama döneceğini bildirmişti. Çarmıha gerilmesinden sonraki üçüncü gün, mezarının kapısına iki tonluk bir kaya dikilmiş, başında silahlı Roma askerleri dururken, kör edici bir aydınlıkta melek görülmüş ve geriye sadece İsa Mesih'in vücuduna sarılmış olan içi boş kefeni kalmıştır. Asırlar boyunca İsa Mesih'in ölümden dirilmesi üzerine yasal, mantıksal ve tarihsel analizler yapılmıştır, ancak her defasında diriliş sonucuna varılmıştır.

  Eğer gerçekten Tanrı'nın var olup olmadığını öğrenmek istiyorsan, İsa Mesih'in hayatına bakmalısın: Yuhanna 3:16 "Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlunu verdi. Öyle ki, O'na iman edenlerin hiçbiri mahvolmasın, ama hepsi sonsuz yaşama kavuşsun."
  Tanrı ile bir ilişkiye gerçekten başlamak ve Tanrı tarafından kabul edildiğini bilmek ister misin?

  Bu senin kararındır, hiçbir şekilde zorlama ile alınamayacak bir karardır. Ancak sen Tanrı tarafından affedilmeyi ve onunla bir ilişkiyi istersen, bunu yapabilirsin, hem de şimdi! İsa Mesih şöyle demiştir: Vahiy 3:20 "İşte kapıda durmuş, kapıyı çalıyorum. Eğer biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa, onun yanına gireceğim, ben onunla ve o da benimle, birlikte yemek yiyeceğiz." Eğer bunu yapmayı istiyorsanız ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu dua size faydalı olabilir: "Sevgili Rabbim, sana gereksinimim var. Çünkü bana olan sevginden ötürü benim günahlarıma karşılık kendini kurban olarak sundun. Bu nedenle sana sonsuz teşekkürler sunarım. şimdi kalbimin kapısını sana açıyor ve Seni Kurtarıcım ve Rabbim olarak kabul ediyorum. Günahlarımı bağışlayıp bana sonsuz yaşam sunduğun için çok teşekkür ederim. Yaşamımın yönetimini benden al ve beni kendi istediğin gibi bir kişi yap, AMİN"

  Tanrı, O'nunla olan ilişkimizin asla bitmeyeceğini vaat etmiştir: Yuhanna 10:27-29 "Koyunlarım sesimi işitir. Ben onları tanırım, onlar da beni izler. Onlara sonsuz yaşam veririm; asla mahvolmayacaklar. Onları hiç kimse elimden kapamaz. Onları bana veren Babam her şeyden üstündür. Onları Baba'nın elinden kapmaya kimsenin gücü yetmez."

  Bütün bu gerçeklere bakıldığı zaman, seven bir Tanrı'nın var olduğu ve samimi bir şekilde bilinebilir olduğu sonucu ortaya çıkar.

  Eski bir ateist olan Marilyn Adamson için yakın bir arkadaşının cevaplanan dualarına ve yaşamındaki duruşa katlanmak zor olmuştu. Arkadaşının inançlarına meydan okurken Marilyn, Tanrı'nın varlığına işaret eden kanıtların objektifliği ve bolluğu karşısında şaşırmıştı. Israrlı bir sorgulama ile geçen bir yıldan sonra, Tanrı'nın onun yaşamına gelmesi için yaptığı teklife Tanrı yanıt verdi. Tanrı'ya duyulan imanın ne kadar bereketleyici ve esenlik dolu olduğunu tecrübe etti.

  Kaynak: [Linkleri Görebilmek için ÜYE Olmalısınız!Hemen ÜYE OL!]

 2. #2
  M92
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Şu dünyada tartışılmayacak tek bir konu vardır, o da inançtır. Tartışamazsın, tartışmanın en ufak bir mantığı yok çünkü. Her tartışmada iki tarafın da kanıtlayabileceği, delil gösterebileceği şeyler vardır ama inanç tartışmasında yoktur. Bu yüzden ateistler de dindarlar da bu çabadan vazgeçmelidir.
  Www.DuslerForum.ORG

  Not: Kontrol Panelinizden Bu Alanı Değiştirebilirsiniz.
  ( msn / rekLam / video / Link / yaSaktır)

 3. #3
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Fantastik. (;

 4. #4
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Kalp ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Alıntı M92 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için ÜYE Olmalısınız!Hemen ÜYE OL!]
  Şu dünyada tartışılmayacak tek bir konu vardır, o da inançtır. Tartışamazsın, tartışmanın en ufak bir mantığı yok çünkü. Her tartışmada iki tarafın da kanıtlayabileceği, delil gösterebileceği şeyler vardır ama inanç tartışmasında yoktur. Bu yüzden ateistler de dindarlar da bu çabadan vazgeçmelidir.
  Evet hem fikiriz. inanç özgürlüğü vazgeçilmez zorunluluktur. Bizim dinimiz de saygı gösterilmesini ister.
  iYİ BİR İNSAN OLMAK İSTİYORSANIZ; AKLINIZI KULLANMAK ZORUNDASINIZ

  ************************************************** ********
  VEYA;

  BİRİNE KUYRUK OLUN. KRALLAR GİBİ YAŞAYIN

 5. #5
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  BANLI UYE!

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Alıntı M92 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için ÜYE Olmalısınız!Hemen ÜYE OL!]
  Şu dünyada tartışılmayacak tek bir konu vardır, o da inançtır. Tartışamazsın, tartışmanın en ufak bir mantığı yok çünkü. Her tartışmada iki tarafın da kanıtlayabileceği, delil gösterebileceği şeyler vardır ama inanç tartışmasında yoktur. Bu yüzden ateistler de dindarlar da bu çabadan vazgeçmelidir.
  İki yıl sonra cevap vereceğim özür dilerim ama umarım kalıcı olur.

  Tartışmak fikir alışverişinin en güzel yoludur. Tartışma olmadan düşünemez, bilgi veremez, çözüm veya son noktaya ulaşamayız. Hem din hem de ateizm her türlü tartışmaya açıktır. Eğer tartışılmazlar ise insanlar otoriteye mahkûm olarak yaşamlarının sonuna dek düşüncelerini ifade edemez, olduğu yerde kalır durur.
  Bir saygı çerçevesi içerisinde her şey gelişip bir noktaya varırsa o zaman güzel olur tartışma.


  İnançlıların tek bir delili olabilir o da kutsal kitaplarıdır. Açın bir okuyun, sizde çelişkileri göreceksiniz. Belki fikriniz, düşünceleriniz bile değişebilir! Ve ayrıca şunu düşünün; dünyada binlerce din var, hangisi doğru?

  Ateistlerin göstereceği bir çok delil var. Gerek bilimsel, gerek felsefi, gerek biyolojik, gerek araştırma sonucu. Biliyorsundur az buçuk .

 6. #6
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  4 kitabıda okumuş biri olarak ben inanmıyorum inananlarada saygım sonsuz


  Yine de bilmek başkaydı, iliklerinde duymak başka…

 7. #7
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Alıntı GOTCHA Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için ÜYE Olmalısınız!Hemen ÜYE OL!]
  4 kitabıda okumuş biri olarak ben inanmıyorum inananlarada saygım sonsuz

  Merhaba.

  Verdiğiniz cevap gerçekten çok ilginç geldi bize.
  Evet saygı,
  Sevgide 4/4 lük.

  Sadece birazcık bilgilendirirmisiniz bizi.
  Ne düşünüyorsunuz?,
  Neden öyle düşünüyorsunuz?.( ne kadar ve nasıl isterseniz)

  Özelinize girmeyi asla düşünmeyiz ama;
  Bilgilenmek ve bilgilendirmek isteriz.

  Forum da bulunma nedenimiz bu.

  Uygun görürseniz,
  Sizi daha iyi anlıyabilmek için,
  Düşüncelerinizi öğrenmek bizi sevindirir.

  Teşekkür ediyorum.

  Saygılar.

  iYİ BİR İNSAN OLMAK İSTİYORSANIZ; AKLINIZI KULLANMAK ZORUNDASINIZ

  ************************************************** ********
  VEYA;

  BİRİNE KUYRUK OLUN. KRALLAR GİBİ YAŞAYIN

 8. #8
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Öncelikle 18 yaşına kadar aşırı dinci sofi .. olarak bilinen tarikate bile üyeydim daha sonra siyasi partilerle haşır neşir oldukça dinden soguma söz konusu oldu yaşadıgım major depresyon sebebi ise parti ile tarikatı aynı anda yürütemeyip dışlanmam oldu.Major depresyon kanserden beter bi hastalıktır hiç bişey düşünemez zorla yemek yer yataktan kalkamazsınız daha sonra doktorumla ilişkim başladı (psikolog) süper günler geçittirdi.Ve onun hiç bi dine inanmayan melek oldugunu düşünüyorum hala öyle arkadaşız suan .Onun aracıgı ile dinle bagımı kopardım şuan kimseye borcum olmadıgını bedenimin bana ait oldugunu düşüncelerime asla zorbalık koymak istemiyorum.

  Ahiretin olmadıgını düşünüyorum.Dinlerin insanları kandırma (özür dileyerek) yöntemi oldugunu düşünüyorum.Kas sistemi olarak görebiliriz bunu.Hindistan çin japonya gibi ülkerde bu dinsizliğimi tetikledi %95i ateist olan bu toplumlar çok ama çok ileri bütün dünyadan oraya gittiğimde namaz kılarken ailecek bizle dalga geçtiler şaşırdılar hor gördüler bende sorular sormaya başladım tuhaf gelen inandırıcı olmayan şeyler vardı neden 120 bin peygamere ihtiyac duyulmus gibi sorular benimle muhabbeti olan herkes benim yolumu tercih etti.Doğru yolda oldugumu düşünüyorum herkesin dinine inancına saygım var ama ben inanmıyorum arkladaşlar sebepler bunlar istediğiniz soruyu sorabilirsinz açığım eleştrilere.
  Konu Massacre tarafından (19 Mayıs 2014 Saat 03:02 ) değiştirilmiştir.


  Yine de bilmek başkaydı, iliklerinde duymak başka…

 9. #9
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Öncelikle 18 yaşına kadar aşırı dinci sofi nakşibendi olarak bilinen tarikate bile üyeydim daha sonra siyasi partilerle haşır neşir oldukça dinden soguma söz konusu oldu yaşadıgım major depresyon sebebi ise parti ile tarikatı aynı anda yürütemeyip dışlanmam oldu.Major depresyon kanserden beter bi hastalıktır hiç bişey düşünemez zorla yemek yer yataktan kalkamazsınız daha sonra doktorumla ilişkim başladı (psikolog) süper günler geçittirdi.Ve onun hiç bi dine inanmayan melek oldugunu düşünüyorum hala öyle arkadaşız suan .Onun aracıgı ile dinle bagımı kopardım şuan kimseye borcum olmadıgını bedenimin bana ait oldugunu düşüncelerime asla zorbalık koymak istemiyorum.

  Ahiretin olmadıgını düşünüyorum.Dinlerin insanları kandırma (özür dileyerek) yöntemi oldugunu düşünüyorum.Kas sistemi olarak görebiliriz bunu.Hindistan çin japonya gibi ülkerde bu dinsizliğimi tetikledi %95i ateist olan bu toplumlar çok ama çok ileri bütün dünyadan oraya gittiğimde namaz kılarken ailecek bizle dalga geçtiler şaşırdılar hor gördüler bende sorular sormaya başladım tuhaf gelen inandırıcı olmayan şeyler vardı neden 120 bin peygamere ihtiyac duyulmus gibi sorular benimle muhabbeti olan herkes benim yolumu tercih etti.Doğru yolda oldugumu düşünüyorum herkesin dinine inancına saygım var ama ben inanmıyorum arkladaşlar sebepler bunlar istediğiniz soruyu sorabilirsinz açığım eleştrilere.


  Yine de bilmek başkaydı, iliklerinde duymak başka…

 10. #10
  UYARI:
  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
  dυѕLєяfσяυм üує

  Standart ---> Tanrı Var Mı ? - İnanmak İçin Sebepler

  Yukardaki upuzunnn yaziyi okumaya usendim ama kisaca sunu soyleyebilirim. Bir insan Allah a inanmahabilir onu anlarim birisi hristiyanlarin tanrisina inanmayabilir ve yahut (yanlis hatirlamiyorsam yahudiler tanriya yehova diyorlardi) yahudilerin tabiriyle yehova ya bir insan bir dini secmeyebilir bu inanc gorus ve tercih meselesi bu rolatifdir. Ama akli olan her insan bir yaraticinin varligini kabul etmelidir. Evrim diyorlar tanri yok diyorlar iki atom carpisti rasgele atomlar proteini olusturdu proteinler rasgele birlesti su yyasayan canli oldu o maymun oldu o da insan oldu ee yani yaratici yok ozaman. Hayir tam tersi var iste bu teoriyle bizim yaratimiz iki tane atom olmuyornu. Eger bir yaratilmis bir sey varsa yaraticisida var demektir. Biri buna iki atom der biri kalem der biri silgi der biri tanri der otekisi Allah der. Bu dindir ve insanin dusunce bicimine karakterine gorede inanci sekillenir. Butun dinlere saygi duyarim lakin bence yaraticnin varligini inkar etmek hic bir mantik ilkesine sigmaz.

Sayfa 1/7 1234567 SonSon

Sistem Bilgileri

Bu sistem vBulletin® alt yapısına sahiptir!
Telif hakları, Jelsoft Enterprises Ltd'e aittir. Copyright © 2018

Web Design: ÖzkaN

Uyarı

5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesine göre üyeler yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Yer sağlayıcı olarak hizmet veren sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler ile ilgili iletişime geçilmesi halinde size dönüş yapacaktır.
beylikdüzü dış cephe temizliği giyim xml bayiliği beylikdüzü temizlik şirketleri