Dinde CemaatLeşmeye Gerek Var mı ?

---> Dinde CemaatLeşmeye Gerek Var mı ?

Sıkça risale okunduğu ve sıkça hocadan bahsettiği doğru...

Bende bulundum içlerinde...

Hayır yapmayı severler... Yaparlar da ciddi anlamda..

Sohbetlerini de severdim.. Hiç kuranı kerim okunmuyor ve hiç peygamber efendimiz anlatılmıyor değil... Bunlarda yapılıyor elbet...
Lakin dediğiniz gibi sıklık fethullah gülen ve risale..
Ben yine de katılıyordum.. Çünkü, risalelerden de haz alıyordum.. Sohbetleri keyifliydi...
Aşılamaya çalıştıkları belki farklı şeylerdi.. Ama ben farkında olarak ve bilerek gittiğim için,,seçici davranarak bana faydası olanları ve mantığıma uyanları aldım onlardan...
Zararları olmadı bana,faydası ise oldu...

Din anlayışları farklı lakin..
Dinler arası dialogu peygamberimiz yasakladığı halde, bu hoca bunu tasvip eder...
Başı kapalı olan ablalarıma ''Bişi olmaz,açın başınızı okuyun'' der...
Amerika gibi bir çok gelişmiş ülkelerde okullar,dershaneler yurtlar açar..Lakin bırakın okulu dershaneyi,açlıktan ölecek durumda olan müslüman ülkelerine tek bir taş koymamıştır..

Ama yine de gel sohbetimiz var deseler,yine de giderim dinlemek için...

hayret ya ne çok bilgili arkadaş varmış bu konuda şaşırdım valla..

bu tarz ortamlarda hiç bulunmadım açıkçası bulunmayı da düşünmüyorum okuncak kitabımız belli hadis ler var ayetler var yapacak adam ibadetini yapar yaşayacak olan dinini 4*4 lük yaşar , gerek yok bence...

Dinde cemaatleşme kesinlikle olmalı.. Belki bir zamanlar gayet güzel gidiyodur ama şu an pek iyi olduğunu sanmıyorum..

Ben de bulundum o ortamlarda.. Sürekli zoraki şeyler falan (Risale okutmak, fetullah gülen kitapları okutmak gbi). En çok bu anlamda sıkıntı var bence.. Birşeyleri insanlara zoraki yaptırırsanız sıkarsınız insanları.. Ben bi tek bu cemaatin içinde bikaç defa bulunduğum için bunu örnek verdim..
Şöyle birşey var cemaatleşme güzel birşey ama şu an böyle birşey söz konusu bile değil.. Çok gördm ben cemaatler arası kötülemeler falan.. Dinde ayrılmalara gruplaşmaya yol açıyo bu da..
Cemaat ne olursa olsun dini en güzel şekilde anlatıp yaşatma olanakları sunuyorsa (ki olması gereken de bu) cemaatin ne olduğu önemli olmamalı.. Ama ne yazık ki şmdi olay çok farklı bi boyut almış durumda..!! Yapılabilcek hçbişey de yok..

Valla çok gittim geldim sohbetlere..
Kaldım da o evlerde...
Kimse beni bunu okuyacaksın diye zorlamadı...
Sabah namazına bile kalkmazdım,yine de beni kötüleyen olmadı...
Zorlama yok..
Ama dediğim sebeplerden ötürü tasvip etmiyorum.

Valla çok gittim geldim sohbetlere..
Kaldım da o evlerde...
Kimse beni bunu okuyacaksın diye zorlamadı...
Sabah namazına bile kalkmazdım,yine de beni kötüleyen olmadı...
Zorlama yok..
Ama dediğim sebeplerden ötürü tasvip etmiyorum.
Yurtta kaldınmı hiç ? Kalsan böyle konuşmazdın. Sabah namazına kalkmak zoraki. Kalkmayanlara DAYAK.
Saat 9 dan sonra koğuştan dışarı çıkmak yasak. Bildiğin askeri sistem var.

©ﻕΞתς яΞiš;2461581' Alıntı:
Yurtta kaldınmı hiç ? Kalsan böyle konuşmazdın. Sabah namazına kalkmak zoraki. Kalkmayanlara DAYAK.

yazık ya sanahahaha
falakaya yatırdılar mı :D

Evet kaldım yahu...
Ve sabah namazlarına da kalkamadım..Ve bu problem olmadı..Nasihat aldım sadece..
Evet akşam belli bir saatten sonra da dışarı çıkamıyorsun..O doğru..

E biz aynı cemaatten bahsediyorsak,bu sistemin her yerde aynı olması gerek..
Ama ben sizin anlattıklarınızı görmedim S:

©ﻕΞתς яΞiš;2461600' Alıntı:
hahaha

Ben o yurtlara gidecek kadar düşmedim bacım :94:

demekki laik değilmişsin meyvesinden yemeye
o yüzden düşmemişsin abi

Evet kaldım yahu...
Ve sabah namazlarına da kalkamadım..Ve bu problem olmadı..Nasihat aldım sadece..
Evet akşam belli bir saatten sonra da dışarı çıkamıyorsun..O doğru..

E biz aynı cemaatten bahsediyorsak,bu sistemin her yerde aynı olması gerek..
Ama ben sizin anlattıklarınızı görmedim S:
Cinsiyetten dolayı galiba , ortaokul ve lise öğrencilerine sormak lazım bunları. Ben bu anlattıklarımı abilerinizden dinledim , kafama göre konuşmuyorum.

©ﻕΞתς яΞiš;2461608' Alıntı:
Cinsiyetten dolayı galiba , ortaokul ve lise öğrencilerine sormak lazım bunları. Ben bu anlattıklarımı abilerinizden dinledim , kafama göre konuşmuyorum.

Abileriniz ?

Ben bu cemaatin içinde değilim mirim...

Sen en başından beri yanlış anlamışsın bu konuyu..

demekki laik değilmişsin meyvesinden yemeye
o yüzden düşmemişsin abi
Bi ara laik olmaya çalıştım meraktan girdim ortamlarına 2-3 gün de , olmuyo bacım peygamberimizi fetoş ilan eden bi yer bana yakışmaz. Amerikan'ın bi yerlerini yalıyan , peygamberimizin son derece karşı çıktığı dinler arası diyalog olayına sıcak değil sımsıcak bakan bi herifin önderliğindeki cemaatin meyvesini , o türden düşünenler yesin , biz haram yemeyiz ;)

Bu cemaate mensup olmadığım için,bunun savunmasını yapmıyorum....Kimse öyle algılamasın..

Kimsenin yalan söylediğini filan da düşünmüyorum...
Ki bende söylemiyorum..Ne gördüysem,ne yaşadıysam onu anlatıyorum..

©ﻕΞתς яΞiš;2461618' Alıntı:
Bi ara laik olmaya çalıştım meraktan girdim ortamlarına 2-3 gün de , olmuyo bacım peygamberimizi fetoş ilan eden bi yer bana yakışmaz. Amerikan'ın bi yerlerini yalıyan , peygamberimizin son derece karşı çıktığı dinler arası diyalog olayına sıcak değil sımsıcak bakan bi herifin önderliğindeki cemaatin meyvesini , o türden düşünenler yesin , biz haram yemeyiz ;)

Helal olsun abi 2,3 günde risaliye fetullah gülenin kitaplarını yalıp yuttun demekki :)))
İnşallahda ömür boyu yemezsin abicim

Farkederseniz Konu Fethullah Gülen Tartısmasına Döndü.

Dinde Cemaatleşmeye Gerek Varmıdır ? Bu Sorunun Altında Nacizane Fikirlerinizi Sunarsanız Saptırmadan Devam Edersiniz Konuya.

Şahıslara İndirmeyin Tartısmayı.

Helal olsun abi 2,3 günde risaliye fetullah gülenin kitaplarını yalıp yuttun demekki :)))
İnşallahda ömür boyu yemezsin abicim
Nasıl bi düşünce yapın var anlayamıyorum gerçekten :)
Ben Kur-an'ı Kerim değil risalei nur okunuyor diyorum sen , 2-3 günde kapmışsın helal olsun diyosun xD

O meyvede benim hakkım varsa aman sen ye , ben almayım :)

Yok artık abartan km anlayamadm..??
Evet ben kaldm yurtta yalnzca sohbetlere katlmak, risale okumak, namaz kılmak zorunluydu onun dışında bi zorunluluk yoktu.. Dayak ne yaa!! Kusura bakmayın ama biraz abartı gibi gedi bana.. Sen annenden babandan yemediğin dayağı gidip bilmem kimin cemaat yurdun da mı yiyeceksin yaa.. Saçmalık!! :160: Şahsen inanmam ben böyle birşeye..

Yok artık abartan km anlayamadm..??
Evet ben kaldm yurtta yalnzca sohbetlere katlmak, risale okumak, namaz kılmak zorunluydu onun dışında bi zorunluluk yoktu.. Dayak ne yaa!! Kusura bakmayın ama biraz abartı gibi gedi bana.. Sen annenden babandan yemediğin dayağı gidip bilmem kimin cemaat yurdun da mı yiyeceksin yaa.. Saçmalık!! :160: Şahsen inanmam ben böyle birşeye..
Bunları söyleyen nurcuların abileri :)

Dayak dediysem tekme tokat değil , zaten kendini dövdüren beyinsizdir. Ellerine bir sopa alıp , kurallara uymayan öğrencilerin 10 bi eline , 10 bi eline vururlar ; bunu yurtta kalan arkadaşlarım da anlattı , bu işi yapan abiler dedikleri kişilerde ;)

İnanıp inanmamak gibi kimsenin zorunluluğu yoktur , gidip bakarsınız ; bi kurala karşı gelin görürsünüz zaten :)

Bırakın herkes kendi doğrularını inansın.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri