2.Jenerasyon iPhone Sonunda Türkiye'de

-oZKan-

Admin
It's finally here.The first phone to beat iphone.It surfs the web,downloads data the twice as fast for half the price.Introducing a new iPhone "3G"

apple-iphone-3g-black.png

--------------------------------

iPhone 3G Sıkça Sorulan Sorular

**Bu makaleyi yazan ozzturkgem'e yazıyı kullanmama izin verdiği için teşekkür ederim ..

Etrafta gordugum iphone 3G ile ilgili merak edilen sorular (bazilarini ben merak edip arastirdim bazilarini da bizim forumdan gordum) ve cevaplarini bu baslikta yazmaya karar verdim. Sorular ve cevaplarinin tamamen dogru oldugunu ve hatasiz olduklarini iddaa etmiyorum. Iyi bir aciklama ile yapilan herturlu itiraz ve eklemeleriniz kabulumdur.

1. iphone 3G ile ilk cikan iphone nun farklari nelerdir?

yeni iphone da 3G var (HSPDA sayesinde ilk nesilde olan EDGE den daha hizli internete girebilirsiniz. 3G denince akla gelen goruntulu arama iphone 3G de bulunmuyor).

Eski iphone da bulunan 3.5mm giriste olan her kulakligi takamama problemi yeni iphone da duzeltilmis.

Eski iphone da sebeke yardimi ile yapilan ve buyuk sapmalarla yerimizi gosterebilen konumlandirma yeni iphone daki GPS chip i sayesinde artik yerimizi tam olarak gosterebiliyor. (Cok dogru degil İstanbul gibi heryeri bina dolu sehirlerde bazen GPS sinyali yakalamadigini bircok yerde okudum). GPS sadece google maps uygulamasi ile calisiyor henuz N95 teki gibi gidilen yeri an be an tarif eden bir sistem henuz yok, su anda yazim asamasinda.

Iki iphone un da ekrani ayni cozunurlukte ve buyuklukta yalniz eski iphone da beyaz ekran rengi daha maviye dogru kayarken yenisinde sari renge dogru kayiyor. Bu durum ozellikle yapilmis nedeni ise daha sicak goruntu vermesi.

Yeni iphone eskisinde 2gr daha hafif.Yeni iPhone'un boyu 0,5 mm daha uzun,1,1mm daha geniş ve 0,7 mm daha kalın..Eski iphone da duz metal arka kapak yeni iphone da isa kavisli kenarlar ince ortada kalin plastik kapak var.

Yeni modelde pil omru daha uzun. Bazi incelemelerde gercekte daha uzun degil seklinde bilgilerde var.

Yeni modelde arka kapak plastik oldugu icin daha iyi wifi cekiyor diyen reviewler var kesin bir bilgi yok bu konuda. ( arka kapak icim zirkonyum, plastik ve seramik karisimi bir malzeme de olabilir diyenler var, 3G aldigimda ilk yapacagim islerden biri arka kapagin malzemesini test etmek olucak sonucunu burada yazarim (birazcik Kimya doktorasi yapiyorumda)).

Yeni iphone da safari sadece HSPDA ile degil ikisinde de EDGE kullanilsa bile hizli diyenler var ama kanitlanmis bir durum degil.

Yeni iphone da zil sesi ve konusma esasindaki hopalor sesi daha yuksek deniyor. Konumsa sesi icin oyle olmadigini ama zil sesi icin biraz bir iyilesme oldugunu GSM Arena yaptigi olcumlerle ispatladi.
http://www.gsmarena.com/iphone_3g-review-272p4.php
Apple iPhone 1G Voice, 67.2 dB Pink noise/ Music, 60.2 dB Ringing phone, 66.6 dB Below Average Overall score

Apple iPhone 3G Voice, 66.1 dB Pink noise/ Music, 62.1 dB Ringing phone, 71.7 dB Below Average Overall score
Yeni iphone da ses chip i farkli oldugu icin ses kalitesi daha iyi diyenler var ama ne yazik ki bu durum dogru degil ses kalitesi iki iphone da da asagi yukari ayni. Zaten birinci nesil iphone nun ses kalitesi oldukca iyiydi (RMAA testleri N91 de dahil olmak uzere piyasada yaygin olarak bulunabilen tum telefonlardan iyi oldugunu gosteriyor) Konuyla alakali olarak benim su baslikta yazdigim diger telefonlar ile ilgili rmaa datalarinin (etraftan toplamistim)
ve karsilastirma yapmak icin iphone 3G nin RMAA olcumlerinin yapildigi GSM Arena review inin linki:
http://www.gsmarena.com/iphone_3g-review-272p4.php

Hatirladigim ana farklar bu kadar.

2. iphone 3G nin Amerikadaki fiyati ne kadar?

Ilk olarak soyleyeyim amerikadan AT&T veya Apple shop tan iphone alabilmek icin, hem Amerikan sosyal guvenlik numarasinda hemde gecerli bir Amerikan kredi kartina ihtiyaciniz var. Fiyati ise nasil almak istediginize bagli.

Simdi meshur GG sitesinde bircok saticinin yazdigi soyle bir yazi var “"Telefon ücreti olan 299$+tax'a (iphone 3G 16GB) ilave olarak minimum konuşma paketli AT&T aylık hat ödemesi olan 69.99$ ödemeyi aylık olarak kabul etmek zorundasınız.Yani yaklaşık telefon dahil toplam 2000$ eder". Evet bu dogru ustelik en ucuz tarife ama o kontrati yaptiginiz iki yil boyunca ayda 450 dakika konusma var yaninda.

Peki GG deki adamlar madem 2000$ a getiriyorlar buraya niye o zaman 1500 ila 1900YTL arasina satiyorlar bu adamlar babalarinin hayrina is mi yapiyorlar?

Hayir gercekte soyle aliyorlar: iphone 3G 16GB yi AT&T den alirsaniz 299dolar, bir ay sonra iptal etme hakkiniz var yani o conract parasini contract bitene kadar odemek zorunda degil kimse. Iptal ederken iphone u iade etmemek te mumkun onun da bedeli 170$ dolar(http://forums.wireless.att.com/cng/board/message?board.id=apple&message.id=23473) bir ayda 70 dolar kontrat parasi odedik diyelim hadi hata oldu iki ay odeyelim 140 dolar yani toplamda 600 dolar gibi bir fiyat cikiyor. Zaten Yunanistanda satilan ustelik unlocked olan iphone 3G 16GB lerin fiyati bile 570 Euro.

3. Amerikadan fabrikadan unlocked (dunyadaki tum GSM sim kartlari ile calisiyor lar Turbosim falan veya herhangi bir kirma falan gerekmiyor) iphone almak mumkun mu?

Mumkun nasil mi: Sadece internetten unlocked olan ulkelerden, Honkong, Italya vs den gelen zaten unlock olan iphone lar da cesitli sitelerde satiliyor Ebay, Alibaba:

http://global.ebay.com/gbh/viItem?ItemId=270263687830

http://www.alibaba.com/product-gs/206355018/iPhone_3G_Apple_ORIGINAL.html

Birde internet de USA icin Honkong ve Italya dan unlock 3G getiren iki normal alisveris sitesi var (bir ucuncu vardi ama linkini bulamiyorum):

http://www.plemix.com/phone-apple-iphone3g-phone

Black 8GB US$ 1279.00
White 16GB US$ 1389.00
Black 16GB US$ 1389.00

http://cti-miami.com/products/apple-new-iphone-3G-16gb-white.html
$1299.99 (€ 779.99)

GG de yazan kontratsiz iphone 3G ler ebay da 1000$ a satiliyor lafinin kaynagi yukardaki linklerlerdir. O 1000$ i adamlar sadece kontratsiz diye vermiyor 3G ye ayni zamanda unlocked oldugu icin veriyor yani kimse enayi degil.

4. 20 Agustostan sonra yeni eklenen ulkeler ile beraber unlocked iphone 3G alinabilecek ulkeler ve operatorler nelerdir?

Bugunku tam durumuyla fabrikadan unlock olarak satilan ulkeler ve operatorlerin listesi, bazi ulkelerde bir operator locked satarken bir digeri unlocked satabiliyor (Kaynak Apple):
http://support.apple.com/kb/HT1937

Czech Republic O2
Czech Republic T-Mobile
Czech Republic Vodafone
Greece Vodafone
Hong Kong 3
Italy TIM
Italy Vodafone
Macau 3
Singapore Singtel
Slovakia Orange

Asagidaki listede ise size operator eger Unlocked olarak satmak isterse satabilecegi ulkeler ve operatorlerin listesi var. Yani asagidaki ulkedeki yaninda yazan opertorden size unlocked olarak satmasini istediginizde satabiliyor ama sartlar nedir belli degil(Ben sahsen asagidaki ulkelerde ve operatorlerden alinmis unlocked iphone duymadim Avusturalya haric ordan duydum ama belli mi olur):

Argentina Claro
Argentina Movistar
Austria One
Australia Optus
Australia Telstra
Australia Vodafone
Chile Claro
Chile TMC T
Colombia Comcel
Colombia Movistar
Ecuador Porta
Ecuador Movistar
El Salvador Claro
El Salvador Movistar
Estonia EMT
France Orange
Guatamela Claro
Guatamela Movistar
Hungary T-Mobile
Honduras Claro
India Airtel
Liechtenstein Orange
Liechtenstein Swisscom
New Zealand Vodafone
Norway NetcCom
Paraguay CTI Movil
Peru Claro
Peru TM SAC
Poland Orange
Poland Era
Portugal Vodafone
Romania Orange
Spain Movistar
Switzerland Orange
Switzerland Swisscom
Uruguay CTI Movil
Uruguay Movistar

Fabrikadan tamamen Unlocked iPhone satilan ulkeler listesi Turkce olarak tekrar:
Cek Cumhuriyeti, Yunanistan, Honkong, Italya, Macau("Çin'in Macau özel yönetim bölgesi"), Singapur ve Slovakya.

5. Peki bu fabrikadan unlocked larda bir sorun cikabiliyor mu?

Tamamen unlocked satilan ulkelerden gelenlerde bazen nadiren iphone nu iTunes a taktigimizda aktive etmedigini okudum ama bu cok nadir rastlanan bir durum ustelik cozumude var pwn programlarindan birini kullanmak.

Fakat yukarda bir soyle bir liste verdim ya “asagidaki ulkedeki yaninda yazan opertorden size unlocked olarak satmasini istediginizde satabiliyor” iste o iphone larda bazen update le beraber telefon locked olabiliyormus aman diyorum bence tamamen Unlocked iPhone satilan ulkelerden sasmamak lazim.

6. iphone 3G Turkiye ye Apple garantisi ile mi gelecek?

Bu henuz belli degil cunku bazi ulkerlerde bazi operatorler servisi kendileri verebiliyorlar mesela komsumuz Yunanistanda garanti ve servis Apple dan degil Vodafone dan.

Konu ile ilgili link:
http://support.apple.com/kb/HT1937

7. Ne zaman cikacak?

Henuz su ana kadar bu konuda hicbir resmi aciklama yok. Henuz aciklanmis ne bir fiyat, ne bir tarife, ne bir tarih ve ne de bir detay var. Yunanistanda cikmadan 15 gun once fiyat aciklandi, cikis gunu ise sonuna kadar aciklanmadi. Fiyat aciklanirsa cok yakinda cikacagina inanabilirsiniz.

Peki bir sonraki 3. dalga iphone satis tarihi ve ulkeleri kimlerdir?
Bu konuda da henuz bir bilgi yok. Ama apple in listesinde bile olmayan bir ulke ile ilgili bir dedikodu var:

"Reuters reports that a "market source" has confirmed that Apple has finally sealed a deal to bring the iPhone 3G to Russia in an official capacity, launching on Mobile TeleSystems "likely" in Октябрь (October, that is)."
Kaynak: http://www.engadget.com/2008/08/21/apple-taps-mts-to-bring-iphone-3g-to-russia/

Ozetle: Reuters kaynakli habere gore iphone 3G Ekim Mobile TeleSystems adli operator tarafindan muhtemelen Ekim ayinda Rusya ya da satisa cikicakmis. Oyleyse yeni tarih Ekim ayi icinde olabilir (Sadece bir tahmin kesinlikle ciddi bir kaynagim yok).

NOT: @Shady arkadasimiz 15 Eylul diye duymus, tabii baska duyanlar da var bu tarihi. Valla ne diyeyim bana mantikli geldi, InsAllah dogru cikar. Tabii resmi bir duyuru kaynakli olmadigindan heran degisip iptal olup veya ertelebilecek bir tarih.

8. iphone 3G yarin piyasaya ciksa cok harika hizli hizli nette gezicez degil mi?

Bu kimden aldiginiza bagli. Hattiniz Turkcell ise Edge hizi ile eger Vodafone ise cok daha yavas GPRS hizi ile nette geziceksiniz. Eger yil sonundaki 3G ihalesini Avea almaz ise bu ikisinden biri alirsa o zaman 3G(HSPDA) ile nette Avrupa ve Amerikalilar gibi gezebilecegiz.

9. Turbo SIM le iphone 3G kullanimi ile igili bircok sey okudum kafam cok karisti. Son durum nedir?

Eski Turbo SIM lerle eski iphone ici uretilenlerde sadece Avea ve Vodafone duzgun calisiyor. Eski Turbosimler yenilere gore kalin olabiliyorlar ve 3G nin dar sim yuvasina takilip kalabiliyorlar. Yada bazi eski modellerde sim kartinizi baya bir kesmeniz gerekiyor.

Yeni nesil iphone 3G yi kirmak icin ozel yapilmis Turbosim lerde ise tum hatlar problemsiz calisabiliyor yanliz bazen Turkcell hatlarda internet problemi olabiliyormus.

yani Turbosim kullanacaksaniz iphone 3G icin ozel olarak yapilmis olanlardan almalisiniz:
http://www.usbfever.com/index_eproduct_view.php?products_id=624

10. iphone 3G nin alternatifleri kimler?

Cevap herkeze gore degisir ama genel olarak su gelismis ust seviye modeller var alternatif olarak (Bazilari piyasada bazilari cikacak): Samsung Omnia, HTC Touch Diamond, HTC Touch Pro, SE X1, Nokia Tube 5800 ve Blackberry Thunder ve Blackberry Bold.

11. Ben beklemekten bitkim yakin zamanda gelicegine inanmiyorum oyleyse gidip bir 3G alicam diyorsunuz. Peki nelere dikkat etmelisiniz?

Eski iphone larin arka kapagini tumuyle degistirip 3G kapagi takip sanki 3G gibi satiliyor aradaki farki anlamak icin nelere dikkat etmeli:

a. normal bir kulaklik alin ve kulaklik girisine sokun eger eski iphone ise kulaklik girise oturmayacak ve ya ses duyamayacaksiniz yada sadece bir taraftan ses gelicek.

b. ve Settings > General >About kisminda imei numarasinin hemen altinda yazan “model” numarasini kontrol ederek iphone 3G olup olmadigini kontrol edin. Bu linkte tum 3G model numaralari var: http://support.apple.com/kb/HT1937

Tabii imei numarasi kontrolu, olu pixel olup olmadiginin kontrolu, birini arayip iyi cekiyormu duzgun gorusuluyormu vs gibi rutin kontroller yapmalisiniz. Birde alin bu kayitsiz ama 5YTL ye pasaportunuza kaydettirirsiniz diyorlar, unutmayin ki pasaport kayit icin son bir ay icinde yurt disina cikmis bir pasaport lazim size ve bu pasaport a iki yil icinde herhangi bir telefon kayit ettirilmemis olmali.

12. iphone 3G adlim yada alicam yazilimla kirilmasi hakkinda neler bilmeliyim? Ve son gelismler neler?

Bir kere henuz iphone 3G yazilimla maalesef kirilamadi.

iphone dev team de durum:
http://blog.iphone-dev.org/post/43652037/something-old-something-new
da basebandi degistirilmir 3G forotgrafi var yani bir ilerleme var gibi bu konuda.

“Yes, our best baseband hackers are working away hard on the 3G unlock, we are not sure when, or even if it is possible, but we’ll keep you informed of any new progress that is made.” 3G yi kirip kiramayacaklarindan emin degiller.

Ve eger ilerde kirmayi mumkun hale getirebilirlerse diye pwn tool haricinde iphone 3G nizi iTunes ile update etmeyin derler. “: If you care about the possibility of a GSM/3G unlock in the future (there is no unlock available as yet), do not update your 3G device with iTunes unless you do it via PwnageTool 2.0.2”

Zibri ise acayip birseyler geveliyor, gorucez bakalim neymis su son versiyonun marifeti:
http://status.ziphone.org/2008/08/testing-phase-1.html
Friday, August 29, 2008
Testing phase #1
I'm testing at the moment a very preliminary version of the next ZiPhone..
Let me tell you it's impressive.
A very few testers screamed when they saw how simple is this.
I can't tell you more for now..
It's really to early.
Posted by Zibri at 3:10 AM “

Birde karsi cepheden Airtel adli Hindistan operatorunden krali gelse iphone 3G yi kiramaz gibi absurd bir aciklama var:
“India's Airtel claims "deadliest hackers" still can't crack its iPhone 3G”
http://www.engadget.com/2008/08/23/indias-airtel-claims-deadliest-hackers-still-cant-crack-its/2

13. Unlocked 3G satilan ulkeler deki fiyatlar ve almak icin gerekli sartlar nelerdir (o ulkenin kimligi lazim mi mesela yada sosyal guveblik numarasi?)?

Cevap: Bu sorunun cevabini ogrendikce doldurucam.

14. iphone 3G nin Vodafone ile anlasmasi iptal olmus (Valla bu baslikta dun gordum) var mi boyle birsey?

Tabii ki yok iphone 3G yi hem Turkcell hem Vodafone satacak su an icin herhangi bir iptal yok. Tamamen dedikodu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

iPhone 3G Fiyatları

(Sözleşme Fiyatları Değildir..Ön ödemeli yani kontörlü fiyatlarıdır...Bazıları sim kilitlidir ve aktivasyon gerektirebilir...)

Italya:Vodafone

Prepaid (Ön ödemeli,Kontörlü Hat kullanan Aboneler için belirlenen fiyatlardır)

8Gb=499 €
16Gb=569 €

Not:Vodafone'un iPhone'u satışa sunacağı 10 ülkede de bu fiyattan satılması bekleniyor (Vergiler hariç)

Sözleşmeli Fiyatları ise;

Large Paket;

8Gb=49 Euro
16gb=119 Euro

Aylık 99 Euro sözleşme bedeli..900 dk konuşma,900mesaj ve 600mb data...

Özel Paket;

8Gb=99 Euro
16gb=169 Euro

Aylık 79 Euro sözleşme bedeli...Vodafone Aboneleri ile sınırsız görüşme,diğer numaralar ile 250 dk..Vodafone aboneleri ile sınırsız mesajlaşma,diğer operatörlerle 250 kısa mesaj ve 600mb data....

Medium Paket;

8gb=199 Euro
16gb=269 Euro

Aylık 59 Euro sözleşme bedeli...400 dakika konuşma,400 kısa mesaj ve 600mb data...

------------------------------------------------------------------------------------------------

USA:AT&T

8Gb=599 $ (sözleşmesiz)
16Gb=699 $ (sözleşmesiz)

UK:O2

8gb £299.99 (sözleşmesiz, 6 ay sınırsız WiFi)
6GB £359.99 (sözleşmesiz, 6 ay sınırsız WiFi)

Avustralya: Optus

8 Gb 729$ = 900 YTL
16gb 849$ = 1000 YTL

*Fiyatlar güncellenecektir...

------------------------------
iphone-3g-700.jpg

iphone-3g-wht-blk.jpg

iphone_hardware1_20080609.jpg

iphone_hardware2_20080609.jpg

iphone_hardware3_20080609.jpg

iphone_hardware5_20080609.jpg

iphone_hardware6_20080609.jpg