30 metrelik yolla 30 yıl sonra özgür

'hayaL

Bayan Üye
Burnak, biriktirdiği harçlıklarıyla yıllar sonra bir akülü araç alabildi. Ancak, yaşadığı köyün yollarının bozuk olması nedeniyle aracını kullanamadı. Sesini Bafa Belediyesi’ne duyurmayı başaran Burnak, kadın Belediye Başkanı Zühra Dönmez’in çabaları sayesinde özgürlüğüne kavuştu.

Engelli aracına binerken, gözleri ışıl ışıl olan fiziksel engelli Fatma Burnak, Bafa Belediye Başkanı Dönmez, “Başkanım bana özgürlüğümü ve hayatımı verdi. Onun sayesinde yeniden dünya ya geldim” sözleriyle duygularını dile getirdi.

60 METREKAREDE 30 YIL

Fatma Burnak, üç çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak 1966 yılında dünyaya geldi. Doğuştan engelli olan Fatma’nın ailesi 5 yaşına kadar hiç bir şeyin farkına varmadı. Köyünde yaşıtları yürümeye başlayınca, ailesi Fatma’nın engelli olduğunu fark etti.

Dünyaya fiziksel engelli olarak gelen Fatma, yürümeyi, koşmayı rüyalarında gerçekleştirdi. Anne Behiye Burnak, arkadaşları gibi yürümek, gezmek isteyen kızını yaşama bağlamak için Fatma’ya el ayak oldu ve onu uzun yıllar sırtında taşıdı.

16 yaşından itibaren gelişip serpilen Fatma’yı annesi taşıyamaz oldu. Engelli Fatma ne düğünlere, ne de eğlencelere istese de gidemedi. Sonun da dünyaya küstü ve kendini 60 metrelik evine kapattı. Gecesi gündüzü bu küçük alanda geçen Fatma Burnak, 30 yıl zorunlu hapis hayatı yaşadı.

HARÇLIKLARIYLA AKÜLÜ ARAÇ ALDI

Burnak, zaman zaman 60 metrekarelik dünyasındaki yaşamına isyan etse de yılmadı, engelli haline meydan okudu. İç dünyasının özgürlüğünü, ördüğü dantellerin motiflerine işledi.

O, yıllarca akülü engelli araçla köyün içinde gezeceği günleri hayal etti. Yemeyip içmeyip biriktirdiği harçlıklarıyla, sonunda bir akülü aracı satın alabildi.

Evlerine giden patika yolun bozuk olması nedeniyle akülü aracı kullanmak mümkün olmayınca dünyası ikinci kez yıkıldı. Yol yapımı için birçok yere başvurdu, ne var ki hep olumsuz yanıt aldı.

KISA YOLDAN ÖZGÜRLÜK

Günlerce gözyaşı döken doğuştan engelli Fatma’ya, sonun da yardım elini, Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez uzattı. Başkan Dönmez, akülü engelli aracın geçebileceği yolu açmak için Kapıkırı Köyü’ne iş makinelerini gönderdi. Ancak, SİT engeliyle karşılaştı. Muğla Koruma Kurulu yetkilileri, yolun açılabilmesi için kendilerinden izin alınması gerektiğini bildirdi. Gerekli izinleri bir yıl içinde alan Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri gözetiminde 30 metre uzunluğunda ve bir metre genişliğindeki yolu açtı.

Yolun açılmasıyla birlikte akülü aracını da kullanmaya başlayan Fatma Burak, kısa yoldan Özgürlüğüne kavuşmuş oldu.

"DÜNYAYA YENİDEN GELDİM"

16 yaşında kaybettiği özgürlüğüne 46 yaşında yeniden kavuştuğunu dile getiren doğuştan engelli Fatma Burnak, “belediye başkanım beni yeniden dünya getirdi” derken oldukça duygulandı. Gözleri yaşaran Fatma, “ Başkanım bana hayatım geri verdi. 30 yıl sonra da olsa başkanım sayesinde özgürlüğüme yeniden kavuştum. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Milas-Bafa Belediyesi’nin Bayan Başkanı Zühra Dönmez, ise, “Fatma kardeşimizi 30 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu. Biz küçük bir çalışmamızla Fatma’nın özgürlüğüne katkı verdiğimiz mutluyuz. Fatma’nın mutluluğunu gördükçe bizim mutluluğumuz ikiye katlandı. Belediye Başkanlığımın en önemli ve önemli olduğu kadar anlamlı çalışması bu olacak. Fatma, artık bizim de kızımız. Bundan böyle, belediye olarak hep yanında yer alacağız” şeklinde konuştu

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri