Aleviler Neden ''Afiyet olsun'' Demez?

Ömrüm

~Efekuş`um~
Bayan Üye
Aleviler ''Afiyet olsun'' demez. Onun yerine. Bereketli olsun. Bal şeker olsun derler.

Rivayetler.
1: Yezit'e Kerbela olayından sonra halk tarafından inanılmaz tepki gelir. Kızı olur. ''Kızıma öyle bir isim koyacağımda herkes benim kızıma rahmet okuyacak'' der. Kızına Afiyet ismini koyar. Saraydaki herkese her yemekten önce ve sonra ''Afiyet olsun'' dedirtir.

2: Kerbela'da Hz. Hüseyin ve 72 kişi dahil. Çoluk çocuk susuz kalır. Yezid'in ordusu susuz kalan masumların gözlerinin içine bakarak göstere göstere su içerler. Birbirlerine sürekli afiyet olsun diyerek gülerler.

---> Aleviler Neden ''Afiyet olsun'' Demez?

şimdi Alevi arkadaslarımızın yanında afiyet olsun dersek bize girişirler mi?

Alevi arkadaşlarım var ama hiç böyle birşeyden bahsetmediler.

Burda gulunecek dalğa gecilecek bir mevzu yok.

Alevi manitam vardı 850 defa afiyet olsun demiştir/demişimdir.

O zaman aristo mantığına göre o alevi değil mi yani?

2: Kerbela'da Hz. Hüseyin ve 72 kişi dahil. Çoluk çocuk susuz kalır. Yezid'in ordusu susuz kalan masumların gözlerinin içine bakarak göstere göstere su içerler. Birbirlerine sürekli afiyet olsun diyerek gülerler.

Daha önce bu bilgiye bir kitapta daha denk gelmiştim.

İlk defa duydum o kadar tanıdığım var hiç denk gelmedim

[MENTION=54256]Mastor[/MENTION] senin hacca gitmeyen müslüman değil mi der gibi oldu.

Yazida oldugu gibi rivayeyt yani kesin olarak bu konuda gercekci bir bilgi yok. Ki ilk defa duyuyorum boyle bir seyi.

Bizde derler bunu mesela. Biliyordum yani ama yöreye göre de değişiyor olabilir.

Alevi bir kaç arkadaşımla konuştum bu alevilik konusunu ama hiç kafam almadı. Hem hz. Muhammed'i Hem de hz. Ali'yi peygamber olarak kabul ediyorlar. ortada tezat olan ilginç bir durum mevcut

Arkadaslarin mi diyor hz aliyi peygamber olarak gorsugunu bende aleviyom ama hz muhammettir peygamnerimiz musluman alemininoldugu gibi oyle olaa dinimizislam olmaz

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri