Cilt lekeleri (hiperpigmentasyon)

magnoliasde

Bayan Üye
MELAZMA
Güneş gören bölgelerde (en çok yanak, burun, alın ve dudak üstü) sınırları düzensiz kahverengi lekelerdir. %90 oranında kadınlarda görülür. Erkeklerde sıklığı daha azdır.

Melazmaya benzer görünüm yapan başka cilt problemleriyle karışabildiği için mutlaka uzman tarafından değerlendirilmelidir. Şüpheli bir görünüm varsa biyopsi alınmalıdır.

Melazma sebebleri nelerdir?
Genetik ve ırksal yatkınlık esmer tenli kişilerde gelişmesi daha sıktır.
Güneş ışınlarının daha yoğun olduğu dönemlerde oluşma riski yüksektir.
Hormonal bozukluklar (over, troid bozuklukları)
Gebelik
İlaç kullanımı (doğum kontrol hapları, epilepsi ilaçları, bazı antibiyotikler,…)
Yanlış kozmetik kullanımı

Melasma nasıl tedavi edilir?
Melasma tedavisi profesyonel kişiler tarafından yapılması gereken bir tedavidir. Yanlış, kontrolsüz ilaç veya renk açıcı kozmetik kullanımı tabloyu daha ağırlaştırır. Tedaviyi güçleştirir. Muayene sırasında lekenin derinliği tespit edilmeli buna uygun tedavi planı hazırlanmalıdır. Tedavi için birkaç aylık bir dönem göze alınmalı ve tedavi sırasında doktorun tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

Güneşten korunma
Tedavide en önemli yaklaşım güneş korunmasının sağlanmasıdır. Yüksek faktör içeren cilt kremleri ve losyonlar cildin özellikleri göz önüne alınarak kullanılmalıdır. ,

Güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamak şapka ve gözlük kullanmaya özen gösterilmelidir. Kış aylarında güneşin etkilemeyeceğini düşünerek korumayı ihmal etmek büyük hatadır.

Altta bu tabloya oluşturan bir neden varsa bu düzeltilmeli uygun kozmetik kullanımı sağlanmalıdır. Ciltte tahriş yapan kozmetiklerin kullanımı melazmayı ağırlaştırır.

Renk açıcı ve cilt yenileyici ilaçlar ve kozmetikler
Hidrokinon
Kojik asit
Retinoik asit
Azeleik asit
Askorbik asit
Meyve asitleri

Aşağıdaki tedaviler tek başına veya kombine edilerek kullanılabilir;
Kimyasal peeling
Lazer-IPL tedavisi
Mikrodermabrazyon

Bunun dışında ciltte pigment artışıyla seyreden başka problemler de vardır. Bu problemlerin iyi bir dermatolojik muayene ile değerlendirilmesi gerekiyorsa ileri incelemelerin yapılması gerekir.

YAYGIN HİPERPİGMENTASYON
Tüm vücut cildinde renk koyulaşması olur. Buna bazı hormonal ve metabolik hastalıklar neden olur. (troid ve böbrek üstü bezi hastalıkları, hemakromatozis….)

BENLER (NEVÜS)
Renkler açık kahverengiden siyaha kadar değişebilir. Yassı veya kabarık olabilirler. Doğuştan başlayıp büyüyebilir.

Benlerin bazıları kötü huyludur (malign) veya kötü huylu benlere dönme potansiyeli (malignite potansiyeli) taşıyabilir. Bu nedenle iyi muayene edilmeli ve hatta cerrahi olarak çıkarılarak patolojik tetkike gönderilmelidir. (biyopsi)

SOLAR LENTİGO (age spots)
Güneş gören cilt alanlarında (en çok yüz ve el ve boyun) küçük kahverengi lekelerdir.Genellikle daha ileri yaşlarda görülür. Güneş korunmasının olmamasına bağlıdır.
Tedavide renk açıcılar ve lazer kullanılabilir.

ÇİL (efelid)
Küçük kahve rengi lekelerdir. Kalıtsal özelliği vardır. Vücudun her yerinde görülebilir. Ancak sıklıkla yüz ve kol bölgesinde görülür.

Güneşle birlikte artış gösterir.

CERRAHİ (Ameliyatlar)
Bunlara ek olarak akne sonrası veya cerrahi işlemler sonrası ciltte lekelenmeler olabilir. Bunlara da renk açıcılar ve lazer tedavileri uygulanmalıdır.

---> Cilt lekeleri (hiperpigmentasyon)

paylaşım için teşekkürler canım benim boyun bölgemde küçük kahverengi lekeler var galiba hiperpigmentasyon sonucu oluşuyor bu tür lekeler pekii bunlardan nasıl korunabiliriz daha doğrusu nasıl geçirebiliriz.. tedavisi nasıl olur ??

paylaşım için teşekkürler canım benim boyun bölgemde küçük kahverengi lekeler var galiba hiperpigmentasyon sonucu oluşuyor bu tür lekeler pekii bunlardan nasıl korunabiliriz daha doğrusu nasıl geçirebiliriz.. tedavisi nasıl olur ??

valla ben biraz araştırıyorum bu aralar internette. çünkü benimde omuzlarımda, ensemde, kollarımda falan var :( uzmanlar genelde bio taches diye bir krem gibi bişey öneriyolar (emülsiyon diye geçiyor tam anlamadım açıkçası) bide yanında maskesi varo bildiğimiz maske muhtemelen. eğer sen de benim gibi bu konudan muzdaripsen bol bol araştır diyebilirim. benim baktıkca moralim bozuluyor artık bu lekelere :(

...

Moderatör tarafında düzenlendi:

valla ben biraz araştırıyorum bu aralar internette. çünkü benimde omuzlarımda, ensemde, kollarımda falan var :( uzmanlar genelde bio taches diye bir krem gibi bişey öneriyolar (emülsiyon diye geçiyor tam anlamadım açıkçası) bide yanında maskesi varo bildiğimiz maske muhtemelen. eğer sen de benim gibi bu konudan muzdaripsen bol bol araştır diyebilirim. benim baktıkca moralim bozuluyor artık bu lekelere :(

hımmm bio taches diye bir krem diyorsun heaaa ilk defa duyuyorum yeni galiba ben bir araştırayım canım sen kullanmaya başladın mı ??

benim cildimde de küçük açık kahverengi lekeler var yeni yeni oluşmaya başladı bu ürün acaba bu soruna da iyi gelir mi ??

Moderatör tarafında düzenlendi:

hımmm bio taches diye bir krem diyorsun heaaa ilk defa duyuyorum yeni galiba ben bir araştırayım canım sen kullanmaya başladın mı ??

selam ben 2 gün önce falan aldım işte hem emülsiyonunu hem de maskesini başladım kullanmaya. ilk izlenimim güzel tabi asıl faydası 2 ayın sonunda bariz belli oluyomuş

selam ben 2 gün önce falan aldım işte hem emülsiyonunu hem de maskesini başladım kullanmaya. ilk izlenimim güzel tabi asıl faydası 2 ayın sonunda bariz belli oluyomuş
tabii öledir ama bende aldım başladım kullanmaya alırken eczacım mutlaka düzenli kullandedi ben de hem maske hem kremine başladım düzenli kullanmak çok kolay çünkü pratik baya valla hafif hafif azalma söz konusu ama tabi çok net değil fakat ben bundan bile mmenun kaldım şimdiye kadar..

tabii öledir ama bende aldım başladım kullanmaya alırken eczacım mutlaka düzenli kullandedi ben de hem maske hem kremine başladım düzenli kullanmak çok kolay çünkü pratik baya valla hafif hafif azalma söz konusu ama tabi çok net değil fakat ben bundan bile mmenun kaldım şimdiye kadar..

çok doğru canım düzenli kullanmak çok öenmli ben devam ediyorum tam gaz günde 2 kere. baya farketti yaaa ayyyy çok mutluyum

ben hem düzenli kullanıyorum aslında düzenli kullanmak zaten kolay tek krem var ama maskeyle birlikte kullanmkata çok öenmliymiş canım ikisi daha etkili oluyormuş zaten maskede çok kolya yapmasıda haftada 5 gün olsa gene yapabilirdim heralde tak diye çıkıveriyor yüzden..

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri