Ghostbusters: Sanctum of Slime | İnceleme - Tanıtım

Zekirdek ~

Kayıtlı Üye
33a073.jpg

Dört işsiz parapsikoloji profesörünün, hayaletlerden kurtarma servisi veren bir işyeri açmasını anlatan, 80’li yıllarda meşhur olan bir filmdi Ghostbusters. İlginç bir konuya sahip olan yapımın, daha sonraları çizgi filmi de çıkarılmıştı. Yönetmenlik koltuğunda yine Ivan Reitman’ın oturacağı Ghostbusters III filminin ise büyük ihtimalle 2012 yılında çıkması bekleniyor. Yine önceki filmlerden, oyuncu olarak Bill Murray ve Sigourney Weaver de yer alacak sanırım.

İşin video oyunları kısmına dönersek de, hatırlarsanız 2009 yılında Ghostbusters: The Video Game çıkmıştı. Bana kalırsa riskli bir hamleydi modası geçmiş bir ürünü oyunlaştırıp piyasaya sürmek ama yapım başarılıydı her halükarda. Renkli grafikleri ve sıkmayan oyun yapısıyla incelemelerden de ortalamanın üzerinde puanlar almayı başarmıştı.

Bu sefer ise sırada yeni oyun Ghostbusters: Sanctum of Slime var. Dağıtımcı yine Atari ama yapımcı firma Terminal Reality’nin koltuğunda Behavior Interactive bulunuyor. Film de tam burada kopuyor zaten. Nitekim, bu firmanın bugüne kadar yaptığı neredeyse tüm yapımlar ortalamanın altındaydı; buna Mercenaries’in mahvedilmesi de dahil. Kanada merkezli firma 1992’den beri faal olarak çalışıyor ve 120’nin üstünde oyun ürettiler. Hala da dişe dokunur bir iş yapamamaları ilginç doğrusu.

Sanctum of Slime’yi 2009’da çıkan TPS türündeki yapımın izometrik kamerayla oynanan hali olarak da düşünebilirsiniz kısacası. Sonuçta karakter ve mekanlar aynı gibi. Konu olarak da aynı şekilde, 12 bölümde, farklı hayaletleri yakalamaya çalışıyoruz. Evet 12 bölüm sürüyor ama inanın ortasına kadar bile zor dayanacaksınızdır çünkü Ghostbusters: Sanctum of Slime eğlendirmekten çok uzak, aksine can sıkan bir oyun. Sürekli aynı şeyleri yapıp duruyorsunuz bölüm boyunca, farklı hayalet tipleri bile modellemeye üşenmiş olacak ki yapımcı firma durmadan aynı düşmanlarla karşılaşıyoruz.

Bir dakikadan sonra oyun önüne gelen hayalete ateş etmeye dönüyor, farklı birşeyler sunmuyor. 4 takım arkadaşımızla ilerliyoruz yol boyunca ve herhangi birinin canı bitip öldüğünde veya yere düştüğünde (artık ne dersiniz bilmiyorum) bir diğeri gelip onu kaldırıyor. Bunu siz de takım arkadaşlarınıza uygulayıp bonus puan ve can kazanabiliyorsunuz. Eğer takımın hepsi ölürse ve kaldıracak kimse kalmazsa da, maalesef orada “Game Over” oluyor. Gerçi oyun haddinden fazla kolay ve yapay zeka da pek “zeki” değil. Dolayısıyla zorlanacağınızı da sanmıyorum.

İzometrik kamerada ve bu tarz oyunlarda bana kalırsa en önemli şey, stabil kontroller ve düzgün kamera kullanımıdır. Kontroller fena değil açıkçası ama maalesef kamera ayarıyla hiçbir şekilde oynayamıyoruz, çok saçma bir şekilde “zoom” yapamıyoruz. Bunun sebebi de bence, yapımcıların, oyuncuların grafiklere yakından bakmamasını istemesi olarak gösterebilirim çünkü cut scene’lerde yakından da görüyoruz ki son derece özensiz kaplama ve modellemelerle karşı karşıyayız. Öyle ki ana karakterler, bölüm sonu boss’ları ve sıradan hayaletler arasında hiçbir fark yok. Genel olarak zaten grafikler gerçekten vasatın çok çok altında, animasyonlar, kaplamalar, karakter tasarımları hepsi... En azından, bir Ghostbusters oyununda daha iyi efektler beklerdim.

Ghostbusters: Sanctum of Slime’nin müzikleri ise sürekli tekrar ediyor kendini, bir dakikadan sonra sesi kapatıp oynamak isteyebilirsiniz. Çevre sesleri de aynı şekilde. Seslendirme ise bulunmuyor, yapımcılar her türlü masraftan kaçmışlar. Bunun yerine sol orta köşede konuşma baloncukları çıkıyor ve bu şekilde takip ediyoruz gidişatı. Biraz çizgi roman havası katmışlar böylelikle. Yine de oyunu ilk açıp menüyü görünce ve orada klasik Ghostbusters soundtrack’i çalınca heyecanlanmadım, hoşuma gitmedi dersem yalan olur. Buna rağmen sınıfta kalıyor Ghostbusters: Sanctum of Slime.

Bir Leaderboards kısmının da bulunduğunu hatırlatıp multiplayer kısmına geçelim. PC versiyonu için konuşuyorum; oyun aynı makine üzerinden 4 kişiye kadar çoklu oynanabiliyor. Online veya LAN bağlantısı ise bulunmuyor. Gamepad bağlamak suretiyle arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz kısacası Ghostbusters: Sanctum of Slime’yi. Belki de oyuncuları en oyalayacak kısım budur.

Sonuçta, Sanctum of Slime düşük bütçeli ve özenilmeyerek yapılmış bir oyun. Steam üzerinden $9.99 karşılığında satışa sunulmuş durumda ama bu fiyat bile fazla. Yine de, Ghostbusters hayranları ve nostalji yaşamak isteyenleri oyalayabilir bir süre. Crysis 2, Dragon Age 2, Bulletstorm, AC: Brotherhood gibi yapımların piyasaya sürüldüğü şu günlerde de ne kadar başarılı olur, orası da tartışılır tabii. Herkese iyi oyunlar.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri