iyilik her zaman kazanır mı ?

_JOK3R_

Kayıtlı Üye
Filmlerde, masallarda, hikayelerde, romanlarda her zaman iyiliğin kazandığını görürüz. Peki bu gerçek hayatta böyle midir sizce ?

---> iyilik her zaman kazanır mı ?

iyilik bu dünyada pek kazanmaz .. ama biz iyilikten vazgeçmeyelim inşALLAH ömür tarafta kazanırız :)

iyilikte kotulukte bulasicidir.
bir kisi iyilik yaptiginda, iyilik yaptigin kiside iyilik yapma istegi duyar. Kotulukte ayni...

iyilik ile aptalligi karistirmamak gerek diye dusunuyorum.

''cehennemin kucuk taslar, iyilik yaptiklarini zannedenler tarafindan olusmustur''

iyilik bazen bu dunyadada kazandirir ama eger bu dunyada karsiligini gormuyorsan obur dunyada karsiligini mutlaka alirsin.

sonuc itibari ile yani... evet... herzaman kazandirir sadece sabir etmek gerek. Tabiki biliyoruz ki ameller niyetlere goredir. sen karsilik bulma umidi ile iyilik yaparsan o ''riya'ya'' girer ozamanda iyiligin degeri kalirmi kalmazmi bilmem...

ALLAH rizasi icin yapilan iyiliklerin karsilik bulacagini kazandiracagini dusunuyorum er yada gec...

iyilikte kotulukte bulasicidir.
bir kisi iyilik yaptiginda, iyilik yaptigin kiside iyilik yapma istegi duyar. Kotulukte ayni...

iyilik ile aptalligi karistirmamak gerek diye dusunuyorum.

''cehennemin kucuk taslar, iyilik yaptiklarini zannedenler tarafindan olusmustur''

iyilik bazen bu dunyadada kazandirir ama eger bu dunyada karsiligini gormuyorsan obur dunyada karsiligini mutlaka alirsin.

sonuc itibari ile yani... evet... herzaman kazandirir sadece sabir etmek gerek. Tabiki biliyoruz ki ameller niyetlere goredir. sen karsilik bulma umidi ile iyilik yaparsan o ''riya'ya'' girer ozamanda iyiligin degeri kalirmi kalmazmi bilmem...

ALLAH rizasi icin yapilan iyiliklerin karsilik bulacagini kazandiracagini dusunuyorum er yada gec...

Konuyu biraz saptırmışsın :) Dini karıştırmadan bir cevap verebilirsen daha sağlıklı olur galiba. Çünkü, bir iyilik yapan müslümanlar yoktur herhalde. Dinsiz bir insan bile iyilik yapabilir.

dinle alakasi hem var hem yok...

neden diye dersen, muslumanlar iyilik yaparken iyiligin karsilik bulacagini bilir.
yukarda dedigim.. iyilik ve aptalligi karistirmamak gerek...

gayri muslumanlarda iyilik yapar, ve ben, onlarinda yaptigi iyiliklerin karsilik bulduguna inaniyorum ama bu dunyada...

her iyilikte kazanirsin kisacasi benim gorusume gore canim kardesim...

Dediğine göre bir müslüman karşılığını bulacağını düşündüğü için iyilik yapıyor demek ki, Bir dinsizse karşılığını beklemeden yapıyor. Bu durumda hangisinin yaptığı iyilik daha hayırlıdır :)

ama yukarda, yazdim zaten canim benim.
ameller niyetlere gore diye.
karsilik bekliyerek yaptigin iyilik riya olursa ozaman tartisilir. ilk mesajimda yazdim ama anlamak istemedin galiba :)

Zaten bu yazdıklarımızın hiç birinin konuyla alakası yokta :)

:) sen oyle diyorsan oyle olsun...

ozaman soyle yorum yapayim...

evet, iyilik herzaman kazanir

oldumu canim kardesim? :)

heh şöyle ya,
Neden her zaman iyilik kazanır bunun cevabını ver bize :)

:)

kotuluk olmadigi icin :)

cok fazla iyilik yapan biri degilim ama yaptigimda kendimi cok iyi hissediyorum pisikolojik olarak. icimde sevinc olusuyorsa demekki kazanmissim demektir :)

Çünkü bilinçaltımız iyiliğin kazanmasına programlanmış.. herşeyin sonunda iyiliğin kazanması gerektiğine inanıyoruz..
Ne zaman buna inananlar azalır o zaman kötülük kazanmaya başlar..

Az çok hayat tecrübemden yola çıkarak kazanmıyor diyorum.

Çünkü bilinçaltımız iyiliğin kazanmasına programlanmış.. herşeyin sonunda iyiliğin kazanması gerektiğine inanıyoruz..
Ne zaman buna inananlar azalır o zaman kötülük kazanmaya başlar..

Bilinç altımızı buna inandıran filmler ve hikayeler değil mi zaten :)

[T.T' Alıntı:
win32]ınanmayın amerıkan oyunları bunlar D:

İyiliğe teşvik eden bir oyun pekte tehikeli değildir sanırım :)

Yani şöyle söyleyeyim, hayatım boyunca hep insanlara iyi niyetle yaklaştım, mümkün olduğunca iyi davranmaya çalıştım fakat hep kötülükleriyle karşılaştım. Bu yüzden kazanmıyorum dedim. En azından benim için yani. :)

Son düzenleme:
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri