Melodika Nedir - Melodika Tuşlarının Adları Nelerdir?

ashli

Bayan Üye
Melodika, üflemeli ve tuşlu bir müzik enstürümanıdır. Bu enstürüman ağızla üflenir ve tuşlara basılarak ses çıkarılır. Flüte benzer ama tek bir tuşa basınca o nota çıkar. Başlangış notası fado'dur. Yeni başlayanlar uzun hortumuyla kullanırlar. Sol elle tutulur, sağ elle üzerindeki (piyano tuşları gibi) tuşlarına basılarak çalınır. Arkasında tutacak sapı bulunur. Müzik eğitimi için ideal bir çalgıdır. Melodika genelde ilköğretim okullarında eğitim amaçlı olarak müzik derslerinde çalınmaktadır.ek olara çok tür k melodika bulunur 32 37 vb ve bitiş notası..

18570d1316092609-97_1.jpg

Her melodikanın kendisinin tuş sayısı ihtiyaca göre degisebilir.Mesala

benimkisi 19 tuşludur ama istediğim bütün müzikleri çalabiliyorum.Tuş sayısı 19 dan 37 ye kadar çıkabilir.

3)Melodikada Notalar

Melodikada notalar soldan başlayarak
kalın fa-sol-la-si daha sonra hepimizin bildiği do-re-mi-fa-sol-la-si daha sonra melodikanın tuş sayısına göre hep bu kuralla devam eder do-re-mi-fa-sol-la-si die.

4)Kalınlaştırıcı(Bemol)_İnceleştirici(Diyez)

Bu notalar kalınlaştırıcı ve inceleştirici görevlerdedir. Piano da org da melodika da gördüğümüz bu siyah tuşlar vardır ya işte bunlar bu tuşlar bemol notayı kalınlaştırmak için notanın sol tarafında diyez sağ tarafinda bulunur. her iki notanın arasinda bu tuşlardan vardir.

Örneğin: Do nun hemen sağındaki siyah tuş do yu inceltir ve biz bunu do diyez diye okuruz.Re nin sol tarafındaki siyah tuş re yi kalınlaştırır yani re bemol diye okunur.İkisi bi notayi nasıl paylaşır diyorsanız şöyle düşünmeniz gerekir.

Do nun diyezi Re nin bemolüne eşittir.Ben sadece do ve re yi örnek verdim diğer bütün notlarda bunlar vardir.

Ama melodikada bu siyah tuşun olmadığı yerlerde vardır bunlar bütün do ile si lerin arasi ve bütün mi ile fa ların arasidir.

Portrede bu işaretler diyez # diye gösterilir bemol ise b harfinin aşağı doru çizgisinin biras daha uzun olmasıdır.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri