muhtesem yuzyil - sizce tarihi konulari saptiriyor mu ?

HaDeS

Kayıtlı Üye
evet arkadaslar
tarihi severim
sizin de goruslerinizi merak ettim
acaba konular saptiriliyor mu ?

---> muhtesem yuzyil - sizce tarihi konulari saptiriyor mu ?

evet bence saptırıyor

bu diziyi izlemiyorum takip etmiyorum, binde bir baktigimda ise, ve nezaman acsam gorsem sultan suleyman hep kadinlarla...

oyle mubarek bir adamin surekli ama surekli kadinlarla olduguna inanmiyorum. gece namazlari kilarmis, hani o sahneler?
buldugu kadinin (affedersiniz sinirimden yaziyorum) dudagina yapisiyor... tevbe yaRABBIM...

sinir bozucu bir dizi.
gercekleri yansitmayi birak tamamen carpittiklari kalmamis hakaret bile sayilir.

tarihi severim ve asla tarihi yanşıtmıyor padişahın sadece haremi anlatılmış ki unutulmasın sultan süleyman zamanında osmanlının en geliştiği dönem ama biz göremiyoruz

Tarihi saptirmak ne, tarihi bastan yaziliyorlar

bence de,
olaylar realite sinirlarinda kanimca

iyide dizi zaten 100 de 100 tarih boyutundan gitmiyorki....

seviyorum bi diziyii

pargali birgun benim icinde o kemani calicak

yess yesss..

umarim calar,
hocam...

insallah..messiyle dugunumuzde ilk dansimiz olacak.

tabi ya..ohhh be birisi anladi beni..

ahh messinin tel num bulsam..direk

Benimle Evleniceksin!

Saçma ötesi, dandik bir dizi. . .

İnsanlarımız tarihi okuyarak veya araştırarak değil böyle alakasız diziler ile filmler ile öğreniyorlar, yalnış öğreniyorlar. . .

Aynı romanları okumayıp, dizilerini takip ettikleri gibi.

Birde şöyle bir durum var , bu dizi tarihi tam olarak anlatsaydı bu kadar izlenir miydi ¿
Bizim halkımızın nelere meraklı olduğunu biliyoruz .
Reyting rekorları kırması için ne yapmalı tabiki Padişahın haremi anlatılacak :)
Koskoca Sultan Süleyman hareminde karıyla kızlayken Osmanlı en parlak dönemini yaşamış bak sen ya.
Aa birde şu var Hürremin ve de diğerlerinin kıyafetleri falan dekolte o biçim.
Birilerinin kemikleri fena sızlıyor yattıkları yerde ama neyse.
Aynen devam reytingler süper (.

millet uyduruk tarihini şaşalı anlatır biz şaşalı tarihimizi küçültürüz...

iyide dizi zaten 100 de 100 tarih boyutundan gitmiyorki....

seviyorum bi diziyii

pargali birgun benim icinde o kemani calicak

yess yesss..
Haklısınız bu dizi yüzde yüz tarihi yansıtmıyor.Ama bu dizinin ecdadımıza olan saygısızlığını affettiremez.Dizi afedersiniz ancak padişahın sadece haremiyle ilgileniyor.O tarihte yapılan zaferler o mübarek padişahın nasıl birisi olduğunu bir nebze olsun seyrciye aktarmıyor.Bu yapımdan kaynaklı millet james bonduna herşeyi yaptırı süper güçmüş gibi ancak bizimkiler mübarek padişahı uçkuruna düşkün biri gibi göstermekten başka birşey yapmıyor..

dizinin uzaktan yakından tarihimizle alakası yok koskoca padişahı sadece hareminde kadınlarla ilğilenen biri olarak yansıtmışlar kim kiminle ne yapıyor aşk yaşıyor belli deil ben hürrem sultanı çok merak edip tarihi kaynaklardan araştırdım dizideki hürrem ile alakası yok

Evet Hürrem sultanın dizide yansıtıldığı gibi değil.Müslaman olduktan sonra gerçekten islamın gerektirdiği gibi yaşamış ve giyinmiştir hiçbir saray hanımı haremde dahil sultanlarda açık saçık dekolteli kıyafetler giymemiştir..bizim saraylarımız ingiliz sarayı değildir..

Olaya altı üstü bir dizi mantığıyla bakmak lazım

Sanırım Muhteşem yüzyılın altındaki aşk-ı derun yazısında kimseler pek bişey anlamamış. Dizinin amacı zaten hürremle kanuni arasındaki aşk hayatını anlatmak. Ayrıca bazı arkadaşlar demiş ki ; kanuni mübarek insanda, hareme düşkün birisi olarak göstermişler tarzında söylemler olmuş. Bende o insanlara soruyorum kanuniyle beraber mi büyüdünüz ? Tamam kanuni büyük bir insandı, dinine düşkündü ama din kuralları içinde harem diye bir husus var. Din buna belli şartlar altında izin veriyor zaten. Tarih kitaplarında hürremden sonra kimseyle olmadı diyor ki, bunun doğruluk kaynağından da pek emin olamayız. Her neyse konuyla alakalı olarak ta tarihi saptırmak değilde, uydurmak olabilir. Çünkü kimse o devirde gün gün ne olduğunu bilemez. Kitaplara geçen tek şeyler savaşlar, divan toplantıları, devlet işleri, önemli hususlar gibi v.s şeyler. he gördüğüm kadarıyla da bu konularda saptırma yok. Bu açıdan bakınca devlet işleri ve savaşlar bakımından gerçek, saray hayatı bakımından uydurmanın olduğu bir dizi bence..

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri