Muhteşem Yüzyıl'a ağır eleştiri

HaDeS

Kayıtlı Üye
Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yakup Mahmudov "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin tarihi değerlerden uzak ve tahrif dolu olduğunu söyledi.
Mahmudov basına yaptığı açıklamada, birçok ülkede büyük ilgiyle izlenen dizinin senaryosunda yapılan yanlışlıklara dikkat çekerek, diziyi Türk tarihi açısından "zehirli film" olarak niteledi.

Tarih Enstitüsü Başkanı Mahmudov, dizide kullanılan ifadelerin sadece Osmanlılar açısından değil, Azerbaycan tarihinde önemli bir yeri olan Safevi Devleti açısından da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Mahmudov, dizide Osmanlı ve Safevi Devleti arasındaki ilişkinin sürekli düşmanlarmış gibi gösterildiğini bunun ise kesinlikle doğru olmadığını vurguladı. Mahmudov, "Safevi hükümdarlarından Şah Tahmasb dizide son derece aciz, düşmanca bir tutum içerisinde sunuluyor. Şah Tahmasb Azerbaycan halkının tarihinde Safevi hükümdarları arasında özel rolü olan, Türk dünyasında büyük savaşları ortadan kaldırmaya çalışan güçlü bir hükümdar. Bu tür değerlendirmeler hem Türkiye, hem de Azerbaycan halkının tarihini tahrif etmek demektir." dedi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın ABD parlamento binasında rölyefinin bulunduğunu hatırlatan Mahmudov, dünyanın kudretli bir hükümdar olarak kabul ettiği Kanuni'nin dizide Hürrem Sultan'ın elinde oyuncak olarak tasvir edilmesine bir anlam veremediğini söyledi. Mahmudov "Bir tarihçi olarak kanuni dönemini araştırdım. Kesin bir dille ifade ediyorum ki, bu dizi başta Türk halkının kendisi için bir hakarettir." dedi.

---> Muhteşem Yüzyıl'a ağır eleştiri

bunu anlamak için profesör olmaya gerek yok, tarihi değerleri reyting amaçlı kullanıyorlar

Bu filmde Türk'lerin çok değişik yönlerini çok ters anlatıyor.

Bu dizinin temeline bakarsanız asıl amacının zaten saray hayatını anlatmak olduğunu anlarsınız.
Saygılar.

ben gercek olarak bakmiyorum herhangi bir dizi olarak bakiyorum ozaman guzel oluyor.
hurremin akibetini merak ediyorum. bir tek hurrem sultan icin bakiyorum cok tatli kiz :)

ve bi okadar da zeki bir karakter...

zaten, kulaktan dolma duyduguma gore, zaten hurrem sultan boyle guzel bir kadin degilmis. sultan suleyman hurrem sultanin bagliligina ve zekasina asik olmus.
filimlerdeki gibi hersey guzellik degil.

su firuze olsun ya filimde, zaten hic sevmmiyorum o kadini hicte guzel degil.

Bu konuda Ahmet Şimşirgil'in değerli görüşleri var. meraklısı her türlü ulaşır. Ben de tarihteki gerçek karakterlerin kullanıldığı dizilerde kurgulanıp kurgulanıp sanki yaşanmış şeyler gibi gösterilmesine karşıyım. kurgulayacaksan tamamen kurgu bir hikaye yapacaksın kardeşim. nokta.

bilakjis ,basdondurucu bir guzelligi varmis..zaten aski derun dedikleri de bu..
bence gayet guzel isliyor lar konuyu dizi de

diziye tarihimiz olarak bakmiyorum.
normal herhangi biri dizi olarak bakiyorum. zaten onceden bakmiyordum, tr;de yengem bakiyordu ballandira ballandira anlatip izliyordu ondan aliskanlik kaldi, buraya geldigimde tekrar birakmistim bakmaya ama yine tr ye gittigimde yine ayni seyler oldu :) simdilik bakiyorum ama babam geldiginde bakamam :)
babam tv kumadasina iyi sahip cikiyor :)

bilmiyorum hurrem guzelmiydi degilmiydi gerceginde. ben kulak dolma sozlerler duydum onu. ama yine duyduguma gore, firuze yokmus gercekte.
gercekte sultan suleyman hurremden sonra hic bir kadina bakmamis. firuze filimin eklentisiymis. gercekte yokmus. dogrumu ?

bilgilendirme icin tsk ederim :)

yengem demisti banada onu dogrumu diye sorayim dedim.

hurrem haseki sulatan olammaistir,
ogulu mehmet,beyazid ve cihangir in olumlerini gormus,kanuniden 6 yil once vefat etmistir. bu nedenle hic bir sehzadesinin tahta ciktigini gorememistir..

hurrem haseki sulatan olammaistir,
ogulu mehmet,beyazid ve cihangir in olumlerini gormus,kanuniden 6 yil once vefat etmistir. bu nedenle hic bir sehzadesinin tahta ciktigini gorememistir..

haseki? butun ogullari hurremden oncemi oldu?
gecen dizide izledim, oglu mehmeti oldurduler. ama digerlerinidemi oldurecekler hep?

neyse abi seni yordum bayagi. ama izledikten sonra merakim artti. tarihle hic aram iyi degildir. okadar calisirdim yine 1 alirdim :) en son zorla 2 almistim :) aklimda kalmiyor. birde ezber olmak zorunda oluyordu benim zamanimda okulda simdi sistem nasil bilmiyorum.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri