NasreDDin HOCA FIKRA arŞiv

Cdrc

Kayıtlı Üye
ELE YARANILMAZ
Bir gün hoca merhum, oğlunu eşeğe bindirmiş kendisi arkasından ağır ağır yürüyerek köye gidiyorlarmış. Yolda bunları görenler:

— Dünya tersine döndü galiba! Baksana hale! ihtiyar adam yerde yürüyor da parmak kadar çocuk eşeğin üzerinde. Ne ayıp şey değil mi? diye söylenmeye başlamışlar.

Bu sözleri duyan hoca merhum, merkepten oğlunu indirip kendisi binmiş. Biraz gidince birkaç kişiye daha rastlamışlar. Onlar da:

— Şu hale bakın siz! Koskoca adam binmiş eşeğe, parmak kadar çocuk arkasından yetişeyim diye ter döküyor, insanoğlu işte, hep kendini düşünür, diye konuşmaya başlamışlar.

Bu sözleri de duyan hoca:

— Oğlum en iyisi gel beraber binelim. Bakalım ne diyecekler? demiş.

Hoca önde, oğlu arkada giderken birkaç kişi daha görmüş onları. Onlar da:

— Şu insanoğlunda merhamet diye bir şey kalmadı. Baksana eşeğin beli nerdeyse yere değecek. Yerde yürüseler sanki ölecekler mi? Azıcık korkusu olan insan böyle yapmaz, gibi sözler söyleyerek uzaklaşmışlar.

Hoca bu sefer:

— Oğlum en iyisi mi, ikimiz de yürüyelim, öyle ettik olmadı, böyle ettik olmadı. Bir de bu şekil deneyelim bakalım, demiş.

Eşek önlerinde, onlar arkada yollarına devam ederlerken, birkaç kişi daha görmüş bunları. Onlar da:

— Şunlarınki de akıl mı yani? Eşek önlerinde bomboş gidiyor da her ikisi de şu sıcakta yerde yürüyorlar, insan, boş eşşek olur da binmez mi hiç?!, demişler.

Bu sözleri de duyan hoca:

— Gördün ya oğul, her kafadan bir ses çıkıyor. Ne yapsan beğenmiyorlar. En iyisi bildiğinden şaşmayacaksın. Elin ağzı torba değil ki, büzesin!.. demiş.

* * *

---> NasreDDin HOCA FIKRA arŞiv

HOCA İP SATIYOR
Nasreddin hoca Akşehir'de ara-sıra pazara iplik çıkarır satarmış. Fakat hocayı hep kandırırlar ipini değerinden aşağı alırlarmış. Hoca, durumdan kurtulmak için bu sefer yün iplikleri kurumuş bir deve başı bularak ona sarmış. Hoca, iplikle pazara çıktığı zaman iplikçi:

__ Bu nasıl yumak böyle yahu!.. Ne var bunun içinde?, demiş.

Hoca adamın sözlerine sinirli bir şekilde:

— Devenin başı var, demiş.

Tüccar ipi tartıp parasını vermiş ve hoca da çekip evine gitmiş. Ertesi gün tüccar, hocayı çarşıda yakalamış:

— Utanmadın mı yalan söylemeye? Bana ip diye koskoca devenin başını sattın. Bir de ip diye yalan söyledin, demiş. -

Hoca gayet ciddî bir şekilde:

— Ne demek efendi! Ben sana yalan söylemedim ki. Sen içinde ne var bunun dedin, ben de devenin başı var, dedim. Bunun neresi yalan. Hem senin verdiğin para ancak o devenin başına sarılı olan ipin karşılığıdır, demiş.

* * *

AĞA, BAŞINI EVDE BIRAKMASIN
Akşehir'in ağalarından hocanın bir ahbabı vardı. Bir gün Akşehir'e gittiği zaman onu da ziyaret etmek istedi. Ağanın konağına yaklaştığında onu pencereden başını çıkarmış etrafı seyreder gördü. Ağa da hocayı görmüştü. Onunla görüşmek ve evine almak istemediğinden başını içeri çekti. Hoca eve gelip kapıyı çaldığında kapıyı hizmetçi açtı.

Hoca merhum:

— Ağa ile görüşmek, sohbet etmek için geldim, dediğinde hizmetçi verilen talimat gereği:

— Ağa evde yok efendim. Geldiği zaman sizin geldiğinizi söylerim. Belki de sizinle görüşemediğine çok üzülecektir, dedi.

Hizmetçinin bu sözlerine hoca gülümseyerek şu cevabı verdi:

— Ağaya söyle de dışarı çıkarken bir daha başını evde unutmasın sakın!.

* * *

MERKEBE SORDU
Komşunun biri hocadan bir gün merkebini istedi. Hoca:

— Dur bir dakika! Kendisine sorayım eğer gönlü varsa alâ, ama gönlü yoksa veremem, deyip içeri girer.

Adam dışarda neticeyi beklemektedir. Hoca gelir ve der ki:

— Kendisine sordum, emin ol ki hiç niyeti yok.

Adam:

— Nasıl olur hocam, hiç merkep konuşur mu? der. Hoca:

— Eğildim kulağına gidip gitmeyeceğini sordum. Bana giderim ama yabancılar hep benim kulağıma vuruyorlar ve durmadan da sana küfrediyorlar, dedi. Ben de bu sebepten veremem, der.

* * *

TİMURLENK VE HOCA...
Timurlenk, ordusunda kullandığı fillerden bir tanesini hoca merhumun bulunduğu köye gönderir ve arkasından da:

— Bu file elinizden geldiği kadar bakacak ve besleyeceksiniz, diye haber yollar.

Fil köyde istediği gibi dolaşmakta, dilediği bağ ve bahçeden beslenmektedir. Kimse çıkıp da:

— Bu nereden başımıza geldi. Timur ne yaparsa yapsın bunu köyümüzden alsın, diyemez ama, için için de sızlanmalar yayılmaya başlar. En sonunda köylüler bu işi gidip Nasreddin hoca ile beraber Timur'a söylemeye karar verirler.

Bir hey'et teşkil ederek sultanın huzuruna çıkmak üzere yola düşen köylüler, saraya yaklaştıkları zaman korkarlar ve geri dönerler. Hoca:

— Arkadaşlar etmeyin, eylemeyin, buraya kadar geldik. Ne olursa olsun bir varalım dediyse de söz dinletemez.

Yalnız başına kalan hoca Timur'un huzuruna çıkar ama, içinden de «Gösteririm ben size» der. Timur sorar hocaya:

— Hoca ne var, ne yok? Bir istediğiniz mi var, hayrola!? Hoca merhum:

— Sultanım, sağolun varolun, bizim köye bir fil gönderdiniz bizi memnun ettiniz. Hele köylülerimiz filden çok memnunlar. Yalnız, şu kadarlık var ki, hayvancağız yalnız olduğundan akşamları acı acı bağırıp duruyor. Sizden isteğimiz, mümkünse onun eşini de göndermenizdir, der.

Timur tabii ki, hocadan memnun olmuştur:

— Peki hoca hazretleri, en kısa zamanda onun eşini de gönderirim siz hiç merak etmeyin, der.

Hoca köye döndüğünde, köylüler merakla hocanın etrafını sararlar:

— Hocam mesele ne oldu? diye sorduklarında. Hoca için için gülerek:

— Müjdeler size! Hiç merak etmeyin pek yakında filin eşi de gelecek, der.

* * *

Şakayı Sevmem
Nasrettin hoca pazarda dalgın yürüyormuş. Etrafındaki esnafları seyrediyorken, tam bu sırada ensesine bir tokat gelmiş. Hoca tökezlemiş bir kaç adım sendelemiş sonra toparlanıp sinirli bir şekilde ...

Ateş Düştüğü Zaman
Nasrettin Hoca'nın evine tüccar arkadaşı misafir olmuş. Hoca ona mantı pişirip getirmiş. Arkadaşı acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış. Boğazının yandığını belli etmemek için başını ta ...

Nasrettin Hoca Ve Hancı
Birgün hoca uzun bir yolculuk yapmış ve yorulmuş bir hana girmiş ve hancıdan oda istemiş hancı odaya götürdüğünde ise hanın gıcır gıcır gıcırdadığını duymuş ve sormuş neden gıcırdıyor demiş hancıda da ...

Dünya Kaç Metre?
Arkadaşlarından biri Hocaya sorar: -Hoca, Dünya kaç metre? Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek: -Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!.. ...

Dünya Kaç Metre?
Arkadaşlarından biri Hocaya sorar: -Hoca, Dünya kaç metre? Tam o sırada bir cenaze geçiyormuş yanlarından. Hoca onu göstererek: -Ona sor! Bak, ölçmüş biçmiş, gidiyor!.. ...

Hocanın Heybesi
Hoca birgün bir köye gider. Orada heybesini kaybeder. Oradaki köylülere yarın sabaha kadar heybemi bulamassanız ben size yapacağımı bilirim der. Köylüler heybeyi bulurlar.

Bu Yoğurdu Kim Yiyecek
Nasrettin hoca bir gün göle yoğurt çalarken temel gelir. - Hocam ne yapıyorsun der temel. Nasrettin hoca: - "Göle yoğurt çalıyorum" der. Temelde: - Hocam bu kadar yoğurdu ...

Er Olan Sözünden Dönmez
Nasreddin Hoca'ya merhumları sormuşlar... Hocam siz kaç yaşındasınız. Nasreddin Hoca'da: 40 yaşın dayım der. 3 yıl sonra yine sormuşlar Hocam siz kaç yaşındasınız. Hoca cevap verrir: ...

Nasrettin Hocanın Çocukları
Bir gün nasrettin hoca evlenir. Evlendiği eşinin iki çocuğu, kendininde iki çocuğu vardır. İkisininde iki çocuğu olur. Nasrettin hoca camiye giderken karısı ona seslenerek, hoca hoca koş, senin çocukl ..

Ya Kabak Olsaydı
Bir yaz günü Nasreddin hoca köye gidiyormuş. Sıcaktan bunaldığı bir sıra biraz serinlemek için eşeğinden inip bir ceviz ağacının dibine oturmuş. Cübbesiyle kavuğunu da cıkartıp yanına koymuş. Birden .

Erkek Adam
Bir gün Nasrettin Hocaya sormuşlar; Hocam siz kaç yaşındasınız? Hoca: 40 demiş. Aradan yıllar geçmiş yine sormuşlar. Hoca: 40 demiş. Aradan yine yıllar geçmiş sormuşlar. Hocam kaç yaşındasınız? ...

Kapası Pencerede
Birgün çok cimri bir adam nasreddin hocayı görmüş. nasreddin hocam sizi evime çorba içmeye beklerim demiş. nasreddin hoca peki demiş ve bir gün cimri adamın evine gitmiş. kapıyı çalmış. adam da pencer ...

Yangın
Bir gün Hasrettin Hoca çorba içiyormuş. Çorba çok sıcakmış. Nasrettin Hoca'nın ağzı yanmış. Yerinden kalkıp sokağa çıkmış. Koşmaya başlamış. -İmdat! Karnımda yangın var! demiş. ...

Göç
Hoca'nın evine bir hırsız girmiş. Ortalıkta ne var ne yok toparlayıp çuvalına tıka basa doldurmuş ve geldiği gibi sessizce çıkıp evinin yolunu tutmuş. Hoca da arkasından hırsızı izlemiş. Hırsız evine ...

Pazardan Alırız
Bir nasrettin hocanın evine hırsız girmiş buzdolabıya kaçırıyorlarmış karısı nasrettin hocaya kalk bey buzdolabıyo çalıyorlar hoca boşver yarın pazardan alırız demiş hırsız yine gelmiş karısını götürü ...

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri