Ne olacak bu ÖSYM’nin hali?

BitliPire

Bayan Üye
br932.jpg
HABERTÜRK Gazetesi’nin gündeme getirdiği “LYS puan hesaplamalarında hata yapıldığı” iddiası ortalığı karıştırdı.

HABERTÜRK Gazetesi’nin gündeme getirdiği “ LYS puan hesaplarında hata yapıldığı” iddiası ortalığı karıştırdı. ÖSYM Başkanlığı hesaplamalarda herhangi bir hata bulunmadığı yönünde açıklama yapsa da kuşku ortadan kalkmadı. ÖSYM’nin sınav güvenilirliği ise eğitimcileri ikiye böldü. Eğitimcilerin bir kısmı sorunu " ÖSYM Başkanı Ali Demir tekstil mühendisi. Uzmanlık alanı değil. Değiştirilen alt kadrolar sınav sistemini bilmiyor” diye açıklarken, bazıları ise eğitim ve sınav sistemini değiştirmesine bağlıyor.

‘Başkan görevden alınmalı’
Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel GÜVEN:

ÜLKEMİZDE alanın da dünya çapında olan başarılı ölçme uzmanları varken, tekstil mühendisi birinin bu kadar önemli bir göreve getirilmiş olmasının büyük bir risk olduğunu defalarca söyledik. Haklılığımız defalarca ortaya çıktı. KPSS, şifre gibi skandallarda Ali Demir’i defalarca istifaya davet ettik. Uzmanlık alanı olmayan bir yöneticiyle, bu kumaş maalesef ütü tutmuyor. Ciddi kuşkularımız sürecek. Soruşturmanın objektif yürütülmesi ve delillerin karartılmaması için kurumun başkanı dahil tüm üst yönetimi açığa alınmalı.

‘Yetersiz alt kadrolar çok etkili ’
Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan YEŞİLYURT:

ÖSYM’de hatalı hesaplamalar yalnızca Ali Demir döneminde değil Ünal Yarımağan’ın son yılların da başladı. Onun ardından göreve gelen Ali Demir döneminde çok sayıda hata ortaya çıktı. Biz de hesaplamalarda bir anormallik olduğunu düşünüyoruz. Ciddi bir güvensizlik var. ÖSYM’nin kadrolarının acilen gözden geçirilmesinde yarar var. Sistemin bir türlü oturmaması, sık sık son dakika değişiklikleri yapılması ve ÖSYM’deki kadroların yetersiz olmasının kurumu bu hale getirdiğini düşünüyoruz.

‘Beceriksiz ellerde’
Türk Eğitim-Sen ve Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK:

İDDİALAR kısa bir açıklamayla geçiştirilemeyecek kadar ciddi. Hata önceden görülmeliydi. Bunu görememesi ÖSYM’nin beceriksiz ellerde olduğunu gösteriyor. Çok ciddi bir güven bunalımı yarattılar. Ali Demir’in istifa etmesini söylemek bile, tüm bu yaşananlardan sonra abesle iştigaldir.

‘Sorun düzensizlikten’
Türkiye Özel Okullar Birliği Dernek Başkanı Cem GÜLAN:

MERKEZİ sistemle yapılan sınavlara çok az bir zaman kala, mahkeme kararları ve benzeri düzenlemelerle puan sistemi birkaç kez değişti. Bu kadar çok kanun ve yönetmelik değişirse sistemin tıkanması kaçınılmazdır. Sistem düzene girdikten sonra geriye ÖSYM’nin güvenli sınav yapması kalıyor. Onu da beceremiyorsa bıraksınlar, özel sektör olarak sınavları biz yapalım .

---> Ne olacak bu ÖSYM’nin hali?

bu adam gecen sene de cok beddua yedi bu sene de bundan farklı olmadı
bırakmalı dıye dusunuyorum tadında bıraksın

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri