Oruç nasıl tutulmalı

'hayaL

Bayan Üye
oruç öncelikle allah (c.c.) için tutulmalı
birilerine gösteriş için veya bir çıkar amaçlı tutulmamalı
örneğin dindar bir toplumun yoğun olduğu yerde onlara ben dindarım ben müslümanım havası vermek veya sevdiği kızı tavlamak veya seçim propagandası yaparak tutulan oruç allah (c.c.) için olmadığından bir anlamı olmaz.çünkü bir çıkar amaçlıdır.
Hadis en makbul amel ihlas ile yapılan ameldir. Ameller niyete göredir.yani senin amelin neyse sen onun peşindesin.

Allah (c.c.) için nasıl tutulur.

1) gıybet etmemek.gıybeti dinlemekte gıybet etmiş kadar olursunuz.
2) az konuşmak hadis çok konuşmak kalbi öldürür.ayrıca çok konuşan insan hata yapar.
3) kötü zanda bulunmamakyani başkası hakkında kötü düşünmemek ve içinden fesatça şeyler düşünmemek
4) kadına veya erkeğe şehvetlenefsinle bakmamak
5) kul hakkı yememekharam
6) yumuşak huylu olman.sana eziyet edene senin eziyet etmemen bağışlaman
7) başa gelen bela ve musibete sabretmen
8) kalp kırmamak
9) insanlarla iyi geçinmek
10) insanlara yardım etmek iyilik etmek
11) ağaç olsun hayvan olsun insan olsun hiç bir canlıya zarar vermemek
12) sadaka vermek sadaka sadece para vermek değildir.sadaka adamın biri peygamberimize sorar ey allah ın resulü benim param yok nasıl sadaka vereyim.peygamberimiz insanlara güler yüzlü ol o da bir sadakadır.der yine sorar onuda yapamazsam.insanlara kötülük yapma ve kötü düşünme o da bir sadakadır.
Not: Sadaka şeytanın belini kırar
13) kapına gelen her kim olursa olsun geri çevirmemen.yok dememen
14) oruçluyu doyurman
15) zekat vermek
16) ilim öğrenmek
17) beş vakit namazı kılmak
18) dua etmek (oruçlunun duası allah (c.c.) kabul olur.ölülerimize de dua etmeyi unutmayalım.)
sevgili arkadaşlar bunları yapabilirsek tuttuğumuz oruç hayırlı olur. Ayrıca hadistir; ilimsiz amel olmaz.lütfen bunları çevremizdeki sevdiğimiz veya sevmediğimiz herkese söyleyelim ve bilgilendirelim.
Beni de dualarınızdan eksik etmeyin.
Ramazan bayramınız hayırlı olsun

---> Oruç nasıl tutulmalı

...sevdiği kızı tavlamak için oruç tutmak... yok daha neler :88:

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri