sacmalarim ve secmelerim

...bu gun biraz moralim cok asagilarda,hani bir soz vardir her zaman kazanamayiz diye,saglikli gunler gecirmekten baska kazancli bir sey dilemiyorum..sonbahar geldi kisa kollu t shirt uzerine bir yelek giydim ama terletti beni,bir baskadir bizim havalarimiz.

..mart ayinin son gunu benimde yas gunumdur,son 7-8 senedir yasgunu haftasinda esimi alip bir kac gunluk tatile giderim,galiba bu defa bu gidisle evde kalacagiz,bu lanet virus yuzunden kimse sokaga cikmiyor,hafta sonu aileden iki kisinin yas gunu var hep parti yaparlardi,bu defa,aile arasinda yapilacakmis.
....

..australyaya karadan ulasim olmadigi icin gumruk kapilari yoktur, deniz yoluyla ve hava yollariyla gelinir,genellikle gumruk kontollari hava alanlarinda olur.bir tv kanali bu gumruk icin program yapar,custom border protection...yani supheli sahislar aranir valizler aranir.australyaya gelmekte olan yolcuya ucakta bir karantina karti verilir 10 kadar sual vardir,en onemlisi gida yiyecek meyva sebze tohum bitki deri gibi seyler varmidir diye karsisinda yes veya no diye iki secenek vardir varsa yes yoksa no isaretlenir.
....dun aksam yine boyle program izliyordum,bir asyali chinli yasli aile geldi,karti gosterdiler kartta yiyecek filan yok isaretlenmis,kontrol memurlari tecrubeli insanlar,neyse okay valize bakalim diyorlar,valiz aciliyor,iki valiz basdan asagi yirecek dolu,sanki kitlikdan cikmislar,son olarak iki kucuk plastik torba acildi,aneeeeyyyy 3 tane kurutulmus kucucuk yilan ve bir iki tane kurutulmus kertenkele,gordukce midem kabardi...ne kadar midesiz insanlar bu asyalilar.

..bu korona virusu her seyi mahvetti,emekliyiz calismiyoruz,yaslilara daha kolay bulasirmis,onun icinde eve kapandik sayilir,allahtan dairede oturmuyorum,kocaman bahcem var, garajim var,garajimda cok cesitli aletlerim var,biraz bahcede,biraz garajda birseylerle mesgul olup vakit geciriyorum,birde iyiki bu internet var,onun sayesinde dunyaya ulasabiliyorum....yani 10 gundur filan adeta eve hapisi yasiyoruz,mecbur olmadikca carsiya filan cikmiyoruz,biz tedbirimizi alalimda ,gerisi allaha kalmis diyelim.
...en cok canimin SIKILDIGI sey ise tum futbol maclarinin iptal edilip daha sonraki bir tarihe birakilmasi,futbolu cok severim her hafta en azindan 5-6 mac izlerim,yani futbol izlemeyincede hayatin tadi pek cikmiyor.

..vakit gecmiypr yaw.
internet var,degisik televizyon app lari var,filmler var diziler var,her sey var ama mutluluk yok,bu korona virusu herseyi mahvetti.bir cok is yerleri elemanlarina mecburi izin veriyorlar,izini olmiyanlarda mecburen izine gonderiliyor.gecenlerde e-bay dan bir sey ismarlamistim chinden gelecek chin mali,bu gun gelmesi lazimdi,aha jeton dustu,dis hatlar tamamen durdu, australya kendi vatandaslarindan baskasini iceri almiyor,gelenlerde 14 gun karantina olacaklar,velhasil chinden ucak gelmiyecegi icin benim siparisde 6 ay sonra filan gelebilir eger sansliysam.
.....bizim basbakan dunku konusmasinda 5-6 ay kadar SIKINTI yasayacagimizi soyledi.ne yapalim yapacak bir sey yok,bu lanet virus once chini sonra italyayi vurdu,chinliler kendilerini toparlayip can kaybini buyuk olcude azalttilar.italyanlarin durumu icler acisi,allah kolaylik versin insallah en kisa zamanda bu viruse bir care bulunur.
allah kolaylik versi

.virus dolayisiyla bir suru yasaklar geliyor,,,biz sonbahara girdik ama havalar hala sicak bazi gunler 34 derece filan oluyor.bondi diye meshur bir plajimiz var,millet dolmus denize giriyor,aksam uzeri polis geliyor plaji kapatiyorum diyor,yuzmek filan yasak.turk gazetelerine bakiyorum,istanbulda bizim oturdugumuz muhittir,cevizli atalar sahilleri yol kenari agaclik millet mangal yapar,o kadar soyluyorlar disari cikmayin cok kimselerle temas etmeyin diye ,ama milletin cani SIKILMIS yine agaclarin altina gelip keyif yapmaya baslamislar...
....benim hatunda hersabah bir yuruyus yapardi onunda gozu korktu bir haftadir evden cikmiyor,yasli insanlarin evde kalmalari tavsiye ediliyor, dinlemek lazimdir,bu isin sakasi yok,cunku gorunmeyen bir dusman var.turkiyede bazi cinci sarlatanlar var,cinlerin hazine bulup altin cikardiklarini soyluyorlar,hadi lan bu cinleri gonderinde bu virusu ortadan kaldirsin diyorum.

..dun maas almak icin bankaya gittik,bu arada super markete girdik belki lazim olacak bir sey buluruz diye,meyva sebze kismini dolasirken domatesler gozuma carpti,ana birinci kasada kilosu,9,90,ikinci kasada 8,90$,biraz ilerde salatalik vardi onada 6,99$ etiket koymuslar,fiatlar gozumu degil kafami carpti,neymis domatesin kilaso 10 dolar, salatalik en fazla 5 dolar filan olur,virus var diye isteyen istedigi fiati yukluyor,bend eyuh olsun diyorum..
...son 10 gundur cep telefonuma her gun mesaj gelir,nerden aile doktorundan,ama soyle yap boyle yap,nerden geliyor,telefon sirketinde,dikkat et,boyle yap oyhle yap,e-devletten geliyor,aman dikkatli ol,isitme cihazimin sirketi gonderiyor,hep ayni korunma tedbirlerini almamamizi istiyorlar,sag olsunlar tesekkurler..bizde evde bir kari koca olunca bende hatna aman oyle yapma aman boyle yap diyorum,oda beni biktirmaya basladin yaw diyor.ne yapalim bazen yaslaninca cene dusermis.
.....almanlar bu virusun gelecegini 8 yil evvelden bilmisler ve tedbirlerini almislar, ama virusun 3 dalga olacagini soyluyorlar.
hakkimizda hayirlisi ne ise o olsun,biz tedbirimizi alalim,bir yerde gelecekse olum hakdir,mirasimizida birilerine helal olur.

.bu gunlerde ,hatunu eve hapsettim sayilir,bir kac saglik problemi oldugu icin ihtiyati elden birakmiyoruz,eh eve bir seyler lazim,markete ben gidecegim allahtan market plaza birkac yuz metre otede.hatun liste yapti,kiyilmis pizza peyniri,mozzeralla gibi ismi var.degisik bir domates salcasi,her zaman aldigimiz kiymadan,markalarina bakip kafama yazdim,markete gittim,eh 3 bes cesit salca var,himm iste bu deyip 500 gr lik salca aldim,pizza peyniri buldum oda bir kac renki bir iki cesit,hah iste hatunun istedigi bu deyip onu da aldim, et kismina gittim iki paket de yarim kiloluk kiyma aldim ve hizlica eve geldim, hatun salcaya bakti,yaw adam bu makarna salcasi yalnis almissin dedi, pizza peynirine bakti,ama bu mozzereala filan degil,neyse kiymayi dogru aldim diye seviniyordum,bizim kiymada premium beef yazarmis benim aldigimda veal yaziyor,ya adam kiyma da yalnis dedi,kendi kendime yuh olsun be bi ise yaramaz adam oldum ciktim dedim,veal ne demek diye internetten baktim veal genc hayvan kiymasiymis yani inek dana eti yasini doldurmamis hayvanlardan,neyse icime sinmedi,yine bi kosu markete gittim,buyuk super market yaw bu kiymayi yarim saat evvel almistim degistirip baska kiyma almak istiyorum dedim,her zaman seve seve yaparlardi,gorevli bayan bir tabela gosterip bakin ne iade aliyoruz nede degistiriyoruz dedi,yaw yarim saat bile olmadi iste kasa fisi dedim,kadin bir sorry dedi mesele kapandi.
.....bu gunlerde fazla toplum icinde bulunmak istemedigimiz icin,her seyi cabuk alip marketten cikayim diye acele ile her seyi yalnis almisim,olur boyle seyler degilmi...:17qn8h::smileysmitteilend01

...bu gun cumartesi,sabah 7,30 de plazadaki super markete hatunla gittik,bir kac sey alip hemen eve donduk,mecbur olmadikca sokaga cikmayin dedikleri icin bizde tavsiyelere uyuyoruz,kendi sagligimiz bakimindan mecburiz.okullar acik ama devlet cocuklarin okula gidip gitmemeleri hakkinda bir sey demiyor,yani ister git ister gitme diyor,zaten duyduguma gore bir cok ogretmende gonulsuz okula geliyorlarmis,nisanin ilk haftasinda zaten iki haftalik resmi tatil var,benim 3 tane torun da bir hafta okula gitmediler,yegenimin cocuklari var onlarda gitmiyorlar,bu virus den dolayi hic bir seyin mecburiyeti yok..Myer diye kocaman magaza var her bolgede subeleri var,ekseri giyecek mutfak esyasi,ev esyalari seyahat esyalari satar,cok genis magazalardir,gecici olarak dun kapilarini kapatmis,bosu bosuna elemanlarina para odemek istemiyor,dunyanin her yerinde ticaret durmus gibi,millet en luzumlu ihtiyacini aliyor.
......calistigi hava yolu benim kizima da 2 aylik mecburi izin veriyor,hemen hemen 25,000 isci 2 ay evde oturacak,allah kolaylik versin.yaw evde oturmakla vakit gecmez diyoruz ama oyle boyle geciyor iste,biraz tv,biraz bilgisayar,biraz garajda oyalanmak filan bakiyorum aksam olmus bile.haftada 2 gun cola ile karisik biraz viski icerdim bu virus ciktiktan sonra 6 haftadir agzima bir damla viski koymadim.. gelecek hafta dogum gunum her sene hatunla beraber degisik bir yerlere gidip bir kac gun kalirdik,bu yilda boyle evde gececek,saglik olursa herseyin acisini insallah gelecek yila cikaririz, bir hava yolunun uyesiyim uyelere indirim yapiyor,bu gunlerde uyeligimin senesi doldugu icin 45 dolar verip yenilemem lazim, sabahleyin hot mailime baktim hava yollari mesaj gondermis,uyeliginizin bitme tarihini 6 uzattik,yeniliyecegim diye kendi uzme diyorlar, onlarda biliyorlar tum yurt ici ve yurt disi ucuslari tamamen durmus gibi... kalin saglicakla.

..evime yakin bir otel var,arka odalarini oturdugum yerden gorururum,aksamleyin bazi odalarda isiklar yanar hah musteri var derim,otelin catisi duz betondur,gece yanan bir iki buyuk kirmizi lamba vardir ucak ,helikopter filan carpmasin diye,ik sabah uyaninca gozlerim otelin catisina kayiyor,bakiyorum hemen hemen 100 taneye yakin karga yan yana dizilmisler,bir sabah sonra yine ayni bir suru karga yanyana catinin ucunda duruyorlar,sonrada yavas yavas ucup dagiliyorlar,biraz komik ama herhalde sabah miting yapip oyle dagiliyorlar diye dusunuyorum,cok akillidir kargalar.

tam gunluk yazacak gunlerdeyim desem.
..hayatimda iki sefer mecburen birer hafta hastanede yatmistim,tabiki SIKICI gunlerdi vakit gecmezdi,simdiyse bir kac haftadir evin icinde hapis olduk gibiyiz,gerci evim buyuk,degisik tv app lari var,yok diye bir sey yok internetten forumlara filan girip cikmak var,her seye ragmen vakit geciyormu gecmiyormu kendimde bilemiyorum, australyada vaka sayisi 4500 u buldu can kaybi 19 da kaldi,300 kisi filan tedavi edildi.
..sag olsun hukumetimiz isi cok ciddiye aliyor,dunku haberlerde 70 yas gurubu insanlar mecburi ihtiyaclari olmadikca sokaga cikmasinlar,1000 dolardan 11,000 dolara kadar ceza veririm diyor devlet baba.
....kurallara uyup kaideleri cignememek iyidir,sonunda hem kendimize hmde diger insanlara yardimci olmus oluyoruz,para her zaman kazanilir ama giden canlar maalesef geri gelmiyor...burda cok eleman calistiran buyuk magazalar kapilarini kapadilar,tabi yiyecek ve genel ihtiyac malzemeleri satanlar degil,hukumetde 130 milyarlik bir yardim paketi cikardi,isini kaybedenlere,emeklilere kucuk is yerlerine yardim etmek icin..

...insanlar yasadikca bir seyler goruyorlar,hayatimda gordugum en aci sey 16-17 yil evvel gelen tsunami felaketiydi,300,000 den fazla insan hayatindan olmustu, bu gordugum covit-19 da gorunmeyen dusman oldu,tum dunyayi korkuttu ve korkutmaya devam ediyor...bir yerde insanlar virus ile savasalim derken afganistanda taliban denen eskiyalar,askerleri ve polisleri oldurmeye devam ediyorlar, diger yanda kuzey kore nukleer fuze denemeleri yapiyor..kalin saglicakla

..australyanin sosyal sigortalari yoktur,centre-link diye devlet kurumu herseye bakar,is aratir is bulur, issizlere maas verir,emeklilere maas verir-ayni zamanda medicare diye saglik sigortasiyla beraber calisir.medicare de tum saglik islerine bakar,ozel sigorta yoksa devlet tum saglik hizmetlerini karsilar,kan muayenesi-rontgen gibi bir cok seyler,bazi uzman doktorlar muayeneden once para isterler odenen paranin yarisinda devlet geri verir...
....hemen hemen herkesin bu centre -linkde bir hesabi vardir,hot mail adresi vardir...biraz evvel mesaj kutuma bakiyorum,mesaj var. gov.kutusuna bak diyor,allah allah nerdeydi bu my.gov,kutusu filan,sonra jeton dustu,centre link kutusuymus,girdik kutumuza,mail adresi ve sifreyi yazdik....isin garanti olmasi icin cep telefonuna mesaj geliyor mesajda numara gonderiyorlar,bu numarayi bilgisayarda gosterilen kucuk bir kutu icine yaziyoruz,ondan sonra kendi sahifemiz aciliyor ve gonderilen mesaji okuyoruz.garantili is yapiyorlar.centre-link de mesaj gondermis,bu kovit virusu dolayisiyla her emekliye 750 dolar yardim yapiyoruz bu tarihte para banka hesabinizda olacak diyor,yine bu gun hesabim oldugu bankadan da mesaj geldi,iste o tarihte devlet yardimi olan para hesabiniza islenecek diyor...net hesabi actim istedigim zaman hesaplarima girip bakabiliyorum....bu virus dolayisiyla kac yerden mesaj aldim kendimde bilmiyorum,arasira gordugum bir uzman doktor var,oda dun mesaj atmis biz her zaman burdayiz,kapimiz acip,kendinize dikkat ediniz falan filan,kimis gercek mesaj gonderiyor kimiside virus vasitasiyla biraz reklam yapiyor....

....eve bir seyler almamiz lazimdi,yakin muhitte bir iki turk marketi var,bolge zaten turklerin gettosu,park ettik arabayi girdik markete in cin top oynuyor,cabucak alacagimizi alip ciktik,yakinda istasyon var trenle ise gidenler marketin karsisina yol kenarina arabalarini parkederler,yol kenarina bakiyorum cok az araba var,caddelerde araba gorunmuyor,yani her yerde sanki hayat durmus gibi..
....sali gunu benim yas gunumdu,cocularla ve torunlarla vats app ile gorusduk telefondan yas gunumu kutladilar,bu gunlerde kemdimde dahil misafir kabul etmiyoruz,kendi cocuklarimiz bile olsa.guzel gunler yakindir diyelimde oyle olsun,virus avrupadan sonra amerikayida vurdu,can kaybi cok olacak gibi gorunuyor..

..gunlerden cuma,malum bizde sabah heryerden evvel olur,yani horozlar erkenden oterler,gerci yillardir horoz sesi duymadimki.simdilik gun cuma olmus pazartesi olmus farketmiyor,hayat yari yariya durmus gibi.covid-19 dan australyada yasamlarini kaybedenlerin sayisi 25 filan zannediyorum,ama hukumet tedbiri elden birakmiyor,baska sehirde bir delikanli acik alanda kebab yiyormus,polis uyarmis,delikanli ayni seyi iki defa daha yapinca polisde 1000 dolar ceza kesmis,keyif icin yollarda gezen insanlari polis uyariyor,tedbiri elden birakmamak lazimdir,

...australya turist ulkesidir yilda 20-30 milyon turist gelir,dunyanin br ucundadir ama millet gelir.turist derken buyuk cruze turistik yolcu gemileri gelir kimileri bir hafta kimileri daha uzun zaman kalir bu gemilerde binlerce yolcu ve cok murettebat olur,bu gunlerde sydney limani aciklarinda ve yakin bir sehirde 7 tane gemi var turist yolcular icinde,develet gemileri limana sokmuyor,icindeki insanlarda adeta deniz ortasinda hapis edilmid gibiler,gemi yolcular ve calisanlarinda daha cok virus oluyor,allah kolaylik versin.kalin saglicakla kendinize iyi bakiniz.

....nezih ve selma yemek paydosunda ayni masaya oturmus hem yiyorlar ve konusuyorlardi,nezih selmaya 3 hafta sonra 25 nisan cumartesi gunu saat15.00 de isin varmi istedigim yere gelirmisin diye sordu.
...selmayi bir ates basti,tamam iste o gun bana evlilik teklif edecek diye dusundu, 6 yildir ayni is yerinde calisiyorlar ve dort yildirda
sevgli olmuslardi,selma her gun nezihin evlenme teklifini bekliyordu,selma biraz kendini topladiktan sonra,tabi tabi seve seve gelirim dedi.nezih 25 nisan gunu filiz ile evleniyorum senide nikah gunume davt etmek istiyorum, filiz iki yil evvel bizim sokaga tasindi arkadas olduk evlenmeye karar verdik 3 tanede cocuk istiyor deyince bu defa filizin basinin ustunden sanki bir tencere sicak su dokulmus gibi oldu.,tuh yaziklar olsun sana deyip masadan kalkti.

..evet hayat devam ediyor,australyada corona isleri biraz yavasladi gibi,pozitif olan cok ama can kaybi cok az,bazi is yerleri dukkanlarini acmiyorlar,super marketler acip icerden 5 kisi cikinca bes kisi aliyorlar.bizim basbakan maske takmak o kadar onemli degil diyor,mr trump ise her kes maske taksin diyor.

...ingilizce kaba bir terim vardir...different day same sh.t....degisik gun ama ayni b.k manasina gelir,,,bu gunlerde de bizim hayatimizda boyle oldu degisik gun ama ayni seyler,haftalardir sosyal bir yasantidan uzaklastik,aman virus bize gelmesin,gelirsede baskalarina bulastirmiyalim diye kaygi...ne demis kanuni sultan suleyman, olmaya devlet cihanda bir nefes gibi..biz de bu nefesimiz kaybetmemek icin tum sosyal seyleri bir tarafa atip ev hapsinde yasar gibiyiz...bir yerde sikayet etmeye hakkimiz yok..tabiki bu gunlerde gecip guzel gunler gelecek...dunyanin neresinde yasarsak yasiyalim kurallara uyalim.bu gun maas gunuydu biz her iki haftada bir maas aliriz para banka hesabimiza gelir,bankaya gittik kapiyada bir guvenlikci koymuslar,icerde 10 taneden baska musteri olmiyacak mis,11 inci kisi kapida bekliyecek,hemen hemen her yer bu tur tedbirler aliyorlar.

.....arasira turkiyedeki yakinlarimizi ariyoruz,onlare bizden daha cok korkuyorlar,bir yerde de haklidirlar bazi tedbirler cok gec alinmaya basladi.

.....prenses miriyam savasa giderken kocasi prens martini satoda birakmis ve aman sakin en yuksek kuleye cikma diye tenbih etmis ,derken prens martinin cani SIKILMIS yavu kulenin en yuksekteki odasina bir bakayim demis,30 basamak cikip yuvarlak kulenin en ustune ulasmis,kapiyi acmis ne gorsun,saci sakalina karismis bir adam var elleri ayaklari zincirlerle bagli,adam allah rizasi icin bana biraz su ver demis,prens martin yine 30 basmak asagiya inip bir tas su almis,goturmus mahkuma icirmis,bir kac yudum su icen adam birden zincirlerden kurtulup canavar olmus ve pencereden ucup gitmis...

....iste gorunmeyen hayali canavar hikayeleride boyle baslamis.

....bu gun carsamba haftanin ortasina geldik,ayni hamam ayni tas,hayat devam ediyor,marketlerde temizlik malzemeleri az miktarda,gida olarak hemen hemen her sey yavas yavas geri geliyor,ama hala tuvalet kagitlarina hucum var,millet hala stokluyorlar.anladimki herseyden en cok tuvalet kagidina ihtiyac duyuluyormus,benim evde 3 tane tuvalet var zamaninda hepsine taharet muslugu takmistim,benim gibi ayni fikirde olanlar icin tuvalet kagidi cok problem olmaz diye dusunuyorum.
...covid-19 dolayisiyla avrupada can kayiplari artiyor,kendinize dikkat ediniz ve kurallara uyunuz temizligi elden birakmayiniz,kalin saglicakla.

..ilkel madenciler gelecek gun icin fitilli dinamitleri hazirlayip kenara koyarlar,sonra ates yakip etrafinda oturup sohbete baslarlar,bir tanesinin yaramaz kopegi vardir,agzina bir dinamit lokumu alir ve sahibinin yanina gelir,yanan atesten dinamitin fitili ateslenir,kopegin sahibi kalkip kosmaya baslar,kopekde agzinda dinamit sahibinin pesinden kosar...

....bu gun gunlerden persembe,cok disariya cikmadigimiz icin tembellestik,devlet ekzerzis yapin e sokaginizda yuruyebilirsiniz diyor,bende isi bir kac sokak uzatip35 dakikalik bir yuruyus yaptim...nisan ayinda hristiyan aleminin bayrami vardir,turkcede paskalya bayrami diye gecer,gercegi isa peygamberin carmiha gerildigi gundur,,cuma gunu good friday--iyi cuma..pazar gunude easter denir,hem cuma hemde pazar bayram ve resmi tatildir,tatil pazar oldugu icin pazarteside resmi tatil olur,bu tatilde herkes bir yere giderdi,normal olarak bu gunlerdede okullar iki hafta tatile girer,ama bu defa3 haftadan fazladir hic bir cocuk okula gitmiyor,anne/baba evde cocuklarini calistiriyorlar.
......polis amcalarda bayram mayram anlamam luzumsuz sekilde sizi sokakta gorursem basarim cezayi diyor,polise doktorlara,hemsirelere tum saglik gorevlilerine karsi oksurmek de yasaklandi 5000 dolara kadar ceza yazabileceklermis, bazi manyaklar yapiyorlar.
......hristiyan camiasi tatsiz tutsuz bir bayram kutliyacaklar,bizimde ramazanimiz yaklasiyor,boyle sartlarda devam edersek,belki bizlerde bayramimizi ev icnde misafirsiz sekilde kutlayacagiz.kalin saglicakla I LOVE YOU ALL
.......

..hatunun dis tedavisine ihtiyaci var ama acelesi yok,emekli olan insanlar icin devlet bedava tedavi yapiyor,yapiyorda siraya girip beklemek lazim,bir zaman once muracaat ettik, randevu verildi gittik muayene ettiler,bazi bolgelerde devletin dis hastanesi var,bizim bolgedede kucuk bir klinigi varmis,hmm hatunun dislerine baktilar tamam tedaviye ihtiyaciniz var sizi de siraya koyacagiz bekleme suresi 9 ay filan,cok acil bir sey olursa hemen gel dediler.....

..gecen hafta mektup geldi,siraniz gelmek uzere, 3 tane telefon numarasi var, saat 11,00 ile 13,000... 15,00 ile 16 arasi bu numaralardan birini arayiniz diyor,aradik bu sefer mesaj birakin biz sizi arayacagiz diyor,,mesajida biraktik 2 saat sonra aradilar,efendim cok ozur dileriz bu virus dolayisiyla bu anda hic bir tedavi yapilmiyor,her sey normale girince biz sizi yeniden arayip randevu verecegiz dedi hanimin biri..... hey allahim hem virus var tedavi yok diyrlar bir yanda mektup gonderiyorlar,kizarmiyim gulermiyim bilemem..

.....australyada hayat devam ediyor,,,, 11 mayisda okullari acmayi dusunuyorlar,ogretmenler pek gelmek istemiyor,can kaybi sayisi cok az bu bakimdan sansli sayiliriz.

..bir haftadan fazladir,foruma ugramadim,forum konulari biraz gec aciliyor belki ondandir,hayat devam ediyor,yasamak guzel sevmek guzel,yiyip,icmek,uyumak guzel,bu gunlerde birde benim hatunun dirdirindan kurtulsaydim her seyler biraz daha guzel olacakti,kac haftadir sokaga cikmadigimiz icin hatunda patlamak uzere.

.....mayis ayi sonbaharin son ayi ,havalar 25 den asagi dusmuyordu,mayis girdi birden soguk geldi,nerdeyse soba yakacaktim,yani kisa yaklasiyoruz...bu gun k.v den bahsetmiyecegim,cunku yataga onla girip onla uyaniyoruz.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri