Soyunma özgürlüğü

Hira

Bayan Üye
Kadının soyunma özgürlüğü olur ama örtünme özgürlüğü olmaz

turbanlardaa.jpg

Bir süredir gündemde ve uzun sürede gündemden düşmeyecek. Ayşe Arman’ın, Nihat Odabaşı’na çektirdiği fotoğraflar.

Kendi deyimiyle “baştan çıkarıcı kadın pozları”.

Eşinin isteğiyle“seks fotoğrafları değil seksi fotoğraflar”.

Kimseyi ilgilendirir mi? Yok, kesinlikle ilgilendirmez. İstediği gibi çektirir fotoğrafları. Ve isteyen bakar. Üzerine konuşur, geyik çevirir. Ya da bakmaz başını çevirir.

Gazetesindeki yazar arkadaşları, hemen hiç kimse bu fotoğraflar hakkında olumsuz yorum yapmadan “kadının bedeni üzerindeki söz sahibi olması hakkında” yazıp ona destek verdiler. Dedim ya kime ne..Desteğe ihtiyacı yok ki..

Ama destek yazısı yazan arkadaşlarla ilgili bir kafa karışıklığı içindeyim. Bu demokrat ve hoşgörülü arkadaşlarımızın çifte standartları olduğunu düşünüyorum. Ve onlara sormak istiyorum:

Peki bir kadın bedeni üzerindeki özgürlüğünü kullanıp soyunabiliyor da niye bir kadın bedeni üzerindeki özgürlüğünü kullanıp örtünemiyor?

Biliyorum çoğunuzun cevabı hazır: Babaları, ağabeyleri, kocaları zorluyor. Kendi özgür iradeleri değil ki.

.Ne ilginç bir düşünce tarzı. Kafası açık tüm kadınlar sonuna kadar özgür, rahat, istediğini yapıyor ama kafasını örten kadınlar o kadar zavallı ki her şeyi emir komuta zinciri içinde yapıyor. Gerçekten inanıyor musunuz siz buna?

Ya da kimileri çağdaşlıktan bahsedecek: “Bu devirde örtünülür mü hiç? “

Örtünülür de soyunulur da…

Bu devrin bana göre en önemli özelliği “daha çok demokrasi, daha çok insan hakları” ile özdeşleşiyor olması. Yani kimsenin kimseye müdahale etmeden, zorlamadan, birbirinin hakkına saygı duyarak birlikte yaşaması.

Benim için soyunmak ya da örtünmek çağdaşlık veya çağdışılık diye tanımlanacak filler değil. Ne kimse soyundu diye çağdaş olur ne de diğeri örtündü diye çağdışı..

Fikir jimnastiğine devam. Diyeceksiniz ki. “Ya mahalle baskısı”. Örtünmek istemediği halde zorlananlar. Ya da örtüsüz yaşamak isteyip, etraflarından korkup örtünenler. O zorlayanlarla mücadele hepimizin boynunun borcu. Kanun falan yetmez öncelikle vicdanlarımızla dur demeliyiz bu baskıcılara.

Ama biliyor musunuz farklı bir mahalle baskısı daha var üzerimizde. Hepimizin ne giyeceğimizden, nerede yiyeceğimize, nerede eğleneceğimizden, ne şekil davranacağımıza kadar yaşam şeklimizin belirlenmeye çalışıldığı bir baskı bu. Öyle giyinmezsek, eğlenmezsek, yaşamazsak, “çağdaş Türkiye bu imiş” gibi kabul ettirilmeye çalışılan düzenin, dışındaki kişiler gibi görünme-gösterilme endişesi taşıyoruz.

Onların çizdiği bir resim var. Ve bu resmin biraz dışına taşan her insan, fikir, yaşam tarzı; “yok sayılmaya, ezilmeye, horlanmaya, aşağılanmaya” çalışılıyor.

Kendini dini otorite sayıp kişilerin inançlarını yargılayanlar kadar kendini çağdaşlığın otoritesi görüp insanların yaşam tarzlarını kendilerine göre belirlemeye çalışanlar da rahatsız ediyor beni.

Yazıyı Ayşe Arman’ın çektirdiği fotoğraflarla ilgili yazdığı yazının bir bölümüyle bitirmek istiyorum. Bakın Türkiye’nin en özgür kadını ne diyor:

“ En büyük hayallerimden biri...

40 olmadan Nihat Odabaşı’na "baştan çıkarıcı bir kadın" olarak poz vermekti.

Sevgilime sordum:

"Yapabilir miyim?"

"Ben senin baban değilim, benden izin almana gerek yok!" dedi.

"Yooook yemezler!" dedim.

"Hiçbir şeyden korkmuyorum ama seni kaybetmekten korkuyorum. Kontrollü bir kontrolsüzlük yaşamak istiyorum o kadar..."

Güldü.

"Sonra da o fotoğrafları yatak odamıza asacaksın di mi?"

"Evet" dedim, "Sen benim beynimi okuyorsun!"

"Yap ama seks fotoğrafları olmasın, seksi fotoğraflar olsun..." dedi.

Sözünü ettiği ayrım, bayağılık ve samimiyet arasındaki ince çizgi gibi bir şeydi.

"Tamamdır" dedim.

Yine de kendime güvenemedim.

(İtiraf ediyorum, ben bazen bayağılıktan da hoşlanıyorum)

"Nihat’ın pespaye bir şey yapmasına olanak yok, ama fotoğraflar senin de onayından geçsin, öyle verelim Hello’ya" dedim.

Ekledim: "Yine de bir sürü insan, sevgilisi nasıl izin vermiş diyecektir..."

"Desinler, umurumda değil" dedi, "Seninle birlikte olmaya karar verdiğim gün, bir sürü şeyi göze almam gerektiğini biliyordum..."

Şimdi bu diyalogu başka bir kadının ağzından yazalım.

Başımı örtmeye karar verdim ve örtümle Nihat Odabaşı’na bir fotoğraf çektirmeye gidecektim. Sevgilime sordum:

“Yapabilir miyim?”

“Ben senin baban değilim bana sormana gerek yok” dedi.

“Yokkk” dedim. Yemezler”

Diyalogu alın yazıdan kendiniz devam ettirin. Ama tarafsız olun. Böyle bir diyaloga hoşgörüyle bakar mıydınız? Ya da en basitinden demezmiydiniz “bak gördün mü kadın kocasına soruyor?” diye…

Murat Sabuncu - Gazeteport

Lütfen sonuna dek okumadan yorum yapmayın :)

---> Soyunma özgürlüğü

"Benim için soyunmak ya da örtünmek çağdaşlık veya çağdışılık diye tanımlanacak filler değil. Ne kimse soyundu diye çağdaş olur ne de diğeri örtündü diye çağdışı.."
Çok hakLı qerçek bu benCe. herkes isDedqni yapmakDa özqür oLmaLı. düşünceLerimizi bile özqür bırakamıoruz. . gerekmediqinde yasa var qerekdiqinde yok. . Ayşe Arman hakKında yorum yok . teşKKrler hira.

Son düzenleme:
---> Soyunma özgürlüğü

Çok güzel bir yazıymış,
türkiyede soyunmak çagdaşlık kapanmak geri kafalılık
biz bu fikirlerle gidersek hep duvara toslar durururz
Bir bayan soyunmuş bir fotografını görmek ona çok süpermiş gibi rezalet ve kadının bu durumda mal yerine kullanılmasıdır
Tabii kadının bunu anlaması kolay değil, yaptıgı işin cahilligiyle yetinior
Sevgilisi sevseydi bu kadını kıskançlıgından ne odasına astırır nede çıkartırır, adam onu kullanıor görmüor.
Türkiye de kadını mal yerine konulunca destekleniyor, neden bir kapalı bayan desteklenmiyor, geri kafalı oldugundan mı yoksa cahil erkeklerin göz zevkine hitap etmediginden mi?
neyse benden bu kadar

---> Soyunma özgürlüğü

Aslında soyunan kadınında kendi özgürlüğü, yani ona da karışamayız ya da yargılayamayız bence. Ama bunu çağdaşlık gibi görmeye çalışıp ileriye doğru gittiğini zanneden gerikafalılar var ki asıl onları yargılamak gerek...

yazının sonu çok güzel aynı şeyi kapalının söylediğini düşünsek insanlar neler neler düşünür ama şmdi ayşe arman'a bakan erkekler ' helal olsun ne yürekli kadın' der, kadınlar sevgilisine bakıp ' ne güzel ne modern bir adam' der :)

ben teşekkür ederim

---> Soyunma özgürlüğü

İnsanların gitgide yozlaşması birtakım özenme bezenme dolayısıyla çağdaşlaşmakla üstünü başını açmayı bir görmesidir.Batıya özenmektense Doğuya özenmeyi yeğlemek yerine kendi girdaplarının içinde kaybolup alabora olanların ta resmidir bu sahne...

Allah böyle bişey göstermez İnşallah

Böyle bir konuya değindiğin için teşekkürler Hira (.

---> Soyunma özgürlüğü

Bir düsünür mü bilmem artık birisi demis ki :D '' Çocuk uyurken , kadın soyunurken , erkek düşünürken güzeldir . '' ben de çok sevmisimdir bu lafı :D
Belki de o çifte standartlı adamlar da bu söze göre yazıyordur soyununuca gördükleri güzellik hosuna gidip mest oluyorlar ama kapanan kadınları göremedikleri iiçin hor görüyorlar ? nasil düsünce ama ? :D
bana göre de pek önemli değil kapalı olup olmaması açıkçası ilgilenmem o haliyle .

---> Soyunma özgürlüğü

bilmiyorum artık b.anaç o erkeğin göre deişir aslınd abunun biraz cinsiyetten çok insanlıkla alakası var bence

çünkü akıllı insan sürekli beyninde cinsellikle gezmemeli, bunu bir şeylerden ayırabilmeli ve öyle idrak edebilmeli... ama düşüncen de çok farklıymış yani .D

---> Soyunma özgürlüğü

Bir düsünür mü bilmem artık birisi demis ki :D '' Çocuk uyurken , kadın soyunurken , erkek düşünürken güzeldir . '' ben de çok sevmisimdir bu lafı :D
Belki de o çifte standartlı adamlar da bu söze göre yazıyordur soyununuca gördükleri güzellik hosuna gidip mest oluyorlar ama kapanan kadınları göremedikleri iiçin hor görüyorlar ? nasil düsünce ama ? :D
bana göre de pek önemli değil kapalı olup olmaması açıkçası ilgilenmem o haliyle .
Bende Mehmet Akif Ersoy'un bu lafını çok sevmişimdir...

"Medeniyet dediğin açmaksa bedeni..
Desene hayvan senden daha medeni..''
“Mehmet Akif Ersoy”

---> Soyunma özgürlüğü

İsteyen soyunur,isteyen kapanır kişinin kendi tercihidir bu.Başkalarının ne yaptığıyla niye bu kadar ilgileniliyor anlamıyorum.

---> Soyunma özgürlüğü

sorunda burda
İLGİLENİLİYOR fazlasıyla
Kişinin bir dediği öbür dediğini tutmuyor
özgürlükten dem vuruyor, ama aynı özgürlüğe başka konu altında farklı tanım uyduruyor. Sonra ne oluyor? Aayrım, ayrımcılık ve parçalanma ve daha birçok şey

---> Soyunma özgürlüğü

suana kadar hıc tartısmaya gırmedım yınede gırmeyecem :)

tek dıyecegım soyuncak olan gıder evınde soyunur dısarda soyunması cok ters seler adap denen bışi var .

---> Soyunma özgürlüğü

kimsenn benim göz zevkimi bozmaya hakkı yok..soyunmak isteyen evinde dilediği gibi soyunup dökülebilir..ama benm olduğum sahada kmse zevkimi bozamaz..

---> Soyunma özgürlüğü

hocam olmadı ama böyle çok merak ettim ben yazılanı, editlenmiş :/

---> Soyunma özgürlüğü

şimdi ben bu konuda dolu olduğumdan çok şey yazmak isterdim ama banlanmış insana konuşmak pek saçma olur heralde :11:

---> Soyunma özgürlüğü

©ﻕΞתς яΞiš;1742936' Alıntı:
Kapalılar da benim göz zevkimi bozuyor gibi dengesizce cümleler kurdu her zamanki gibi. Yerinde bir karar Semih'e (diesel) teşekkür ediyorum...

Hala bir tarafından okuyorsun genç reis :D

Benim oraya yazdığım üstteki üyenin soyunanlar göz zevkimi bozuyor yazısına ben de "E o zaman ben de kapalılar göz zevkimi bozuyor istemiyorum derim,böyle özgürlük mü olur?Göz zevkimi bozuyor deyip başkasının giyinimine karışamayız" yazmıştm ki Diesel beyefendi banlamaya yer aradığından banladı.Şimdi bunu da editlersiniz tabii şaşırmam,her şeyi istediğiniz gibi görüyorsunuz,olduğu gibi değil.

---> Soyunma özgürlüğü

Hala bir tarafından okuyorsun genç reis :D

Benim oraya yazdığım üstteki üyenin soyunanlar göz zevkimi bozuyor yazısına ben de "E o zaman ben de kapalılar göz zevkimi bozuyor istemiyorum derim,böyle özgürlük mü olur?Göz zevkimi bozuyor deyip başkasının giyinimine karışamayız" yazmıştm ki Diesel beyefendi banlamaya yer aradığından banladı.Şimdi bunu da editlersiniz tabii şaşırmam,her şeyi istediğiniz gibi görüyorsunuz,olduğu gibi değil.
Vay adamım sen mi geldin :D
Soliddd sözünün eri olamıyorsun dimi hala ? Çevir kazı yanmasın bakalım. Bizmi yanlış okuyoruz yoksa senmi yanlış yazıyorsun orasıda meçhul tabi ;)

Son düzenleme:
takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri