Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

snn artık istesende inanamssın dostum artık snn kalbin mühürlenmiş sana ne den se yalan gelir snnn gibiler ellerinde hiçbir delil yokken inkar ederler kendilerine gözterilien delilleride basit bir yalanla inkar ederler ne yazık
:(
ben bir zamanlar Allaha inanmazdım 11-12 yaşalarında saçma gelirdi insanlar derdim kendilerini kandırıyorlar ama insanin kalbi oyle yalnız kaliyoki

ve sonunda şunu ögrendim sadece Allah için yaşam var aile eş çocuk hepsi
sadece birer hediye gör diye rabbini
ne demişler:gör bak mevlam ne eyler ne erlerse güzel eyler:)

Son düzenleme:

Peki soruyorum.Bizler Allah'ı yarattık dersek arkadaşımız inanıcak mı ?
Peki kim yarattı Allah'ı. Valla ben doğduğumdan beri birini var etmeye çalışmadım. Hangi insan yarattı ? Buna dair bi bilgi var mı ? Tartışılması bile saçmalığın daniskası.

adam gelsin yemek sofranın ortasına camur koysun ,sonra da buna özgürlük desin..iyi vallaa,miletin değerine kutsalına saldır sonra da özgüürlüğüm var de, güzel ya o iş....Daha ayağına batan civiyi cikaramayn insan bir de yaratıcı mı olcak, sadece komedi komedi..bunlar da cep cem yılmazları işte,,fikir özgürlüğü olmalı ve haktır,ama başkasının değerine saldırma özgürlüğü olmaz..burda olan o

Yumurta mı tavuktan çıktı yoksa tavuk mu yumurtadan?

"Ben insanları ve cinleri sadece bana kulluk etsinler diye yarattım.. " Zâriyât / 56

ve birde punchline :)

- tanrı'nın var olduğunu kabul ederseniz ve var olduğu ortaya çıkarsa, sonsuza kadar yaşamayı elde edersiniz...

- tanrı'nın var olduğunu kabul ederseniz ve var olmadığı ortaya çıkarsa, o zaman da kayıp çok fazla değildir. bazı dünya zevklerinden mahrum kalıp, fazladan ibadet etmiş olursunuz...

- tanrı'nın var olmadığını kabul ederseniz ve tanrı'nın var olmadığı ortaya çıkarsa, bu durumda sadece yaşarken dünya zevklerinden mahrum kalmamış olursunuz...

- tanrı'nın var olmadığını kabul ederseniz ve var olduğu ortaya çıkarsa, o zaman kayıp çok büyüktür. tanrı'dan ceza görebilirsiniz...

Sevgiler

bence bu konuyu kaldırmanız gerek.. bu konunun açılması bile başlı başına bir cehalet...

Bencede kaldırılmalı Allah doğmamış ve doğurmamıştır.

Allah'ın varlığını ve büyüklüğünü tartışmak Allah'ı en kızıdran ve üzdüren şeylerden biridir

Allah bu konuların tartışılmasını istemeseydi insana akıl dediğimiz o şeyi vermezdi. Biz de diğer hayvanlar gibi yaşar giderdik.

Allah verdiği nimetlerin ve onun varlığının farkına varmamızı istiyor. Birileri bizim yerimize düşünmüş dememek lazım, herkes düşünerek O'nun varlığını bulabilir.

işte Allahın verdiği beyni doğru şekilde kulanırsan ztn Allah'ın varlğını bulrsun buna rağmen nie böle bi konu actınız :)

işte Allahın verdiği beyni doğru şekilde kulanırsan ztn Allah'ın varlğını bulrsun buna rağmen nie böle bi konu actınız :)

böyle bir konu açılmayınca bu soru yer yüzünden ve insanların beyninden silinmiş mi olacak?
deve kuşu gibi kafa gömmektense her konu tartışılmalıdır. kaldı ki islam alimleri bundan daha ağır soruları yeri geldiğinde kendileri sormuş ve cevaplamıştırlar.

Sabır sadece. Niyeti ne kadar kötü olursa olsun insanın bizler onun karşısında onun gibi olup küfre dalalete düşmeden sabırlı sakin ve doğru cevaplar vererek gerçeği anlatmalıyız. Zaten yazılanlardan niyet ortaya çıkıyor :) Arkadaşın amacı öğrenmek değil kafa bulandırmak

Öğrenmek değil kafa bulandırmak kısmına yürekten katılıyorum. Gençliğin imanını sorularla çaldılar eseri bu konuya cuk oturur.
Şimdi tabi ki öğrenmek isteyenlere sabırla anlatacağız ama Müslüman uyanık olmak zorundadır. Allah mı insanı insan mı Allahı yarattı sorusu cahilce sorulmuş bir soru değil. Lütfen uyanık olun. Bu soruyu ilahi dinlere inanan kim olursa olsun tartışmaz. Şimdi bu soruyu sorana, insanın bir sivrisineğin bile kanadını yaratmaktan aciz, iki gün tuvalete gitmese pislikten patlayacak aciz varlıklar olduğunu anlatınca he yaaaa diye aklı başına mı gelecek.
Arkadaşlar delinin biri kuyuya taş atmış bu kadar kişi çıkarmaya çalışıyoruz.

Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

»Tanrı mı insanı yarattı yoksa İnsan zor anlarında sığınacak bir varlık mı hayal etti?

Hayır kardeşim. Allah bizleri yarattı. Allah herşeyi yarattı. Allah sadece zor zamanlarımızda değil gece - gündüz, kolay - zor, dertli - sevinçli her zaman her an sığındığımız yüce yaratıcımızdır. Bizler ona O'nun inanmamızı istediği gibi inanıyoruz. O'nu seviyoruz. O'na hiç bir şeyi ortak koşmuyoruz.
İnanmayanlar kafa karıştıracaklarına kendi karışmış olan kafalarını düzeltsinler. Kafalarını kumdan çıkarıp bir etraflarına baksınlar. Tesadüf kelimesi çocuklara bile inandırıcı gelmiyor artık. Kendinize gelinnnnnnnnn.......

insan tanrıyı yaratabilir ama allah c.c. uyu yaratamaz çünkü tanrı tapılan demektir tapılan yaratılır allah kesinlikle tanrı değildir yaratilmaz yegane varlığın yaratıcısı ve yüneticisidir siz tanrt diyenlere aldırmayın çünkü onlar putlara taptıkları için onların süylediklerinin bizim allahımız c.c. alakasıyok bunubilin yeter tartışmaya gerekyok onlara tanrı deme allah c.c. de demeyin yanlış olur çünkü put tanrıdır puta allah c.c.denmez selamlar

Tabbı ki,Allah insanı yarattı.İnsan hiçbir zaman yaratıcı olamaz.

Tek yaratıcı Allahtır.

Öyle bir şey muhaldır.

Allah birdir.

Allah Sameddir.

Rahmandır.

Rahimdir.

Gafurdur.

Rezzaktır.

Hakimdir

Allah yaratıcımızdır.

Felsefenin hükmettiği fen ilimleri, işin maddi ve sebepler boyutunu inceliyor, sebeplerin arkasında hakiki anlamda iş gören Allah’ın kudretini göremiyorlar. Onlar o sebebe bir isim ve unvan takmakla işi çözdüklerini zannediyorlar. Halbuki isim ve unvan vermek, işin mahiyet ve hakikatini tam anlamı ile çözüp tanımlayamıyor.

Materyalist ve pozitivist felsefe, bir türlü kanun dedikleri şeyin arka cephesinde iş gören gerçek faili görmek istemiyor. Yani kanun dedikleri şeyin, Allah’ın kudreti ile kaim ve onunla devam eden bir şey olduğunu anlamak istemiyorlar. Kudret ile kanun arasındaki kuvvetli bağı ve münasebeti koparıp, kanunu ya kendi kendine olan ya tabiat dedikleri muhayyel bir şeye dayandırmaya çalışıyorlar.

Kainattaki bütün kanunlara, prensiplere, kurallara, Allahın kudret sıfatının birer tecellisi, birer cilvesi nazarı ile bakabiliriz. İrade sıfatının arşı olan alem-i emirde, kanunların emri yazıldıktan ve verildikten sonra, o emrin tatbik ve uygulamasını kudret sıfatı yapar. Mesela; alem-i emirde suya kaldırma kuvveti, güneşe itme ve çekme kuvveti emir olarak verilir, verilen bu emrin tatbik işini ise kudret sıfatı yapar.

Bir şeyin var olması için ille gözle görülür, elle tutulur olması gerekmiyor. Elle tutamadığımız gözle göremediğimiz o kadar çok varlıklar var ki hesaba sığmaz, şimdi bunlar tutulmuyor ve görülmüyor denilerek inkar mı edilecek? Halbuki fen ilimleri bunların varlığını kati olarak ispat ediyor. Demek varlık sadece şu maddi teraziye münhasır bir kavram değildir. Allah’ın kudretinin görülememesinin diğer bir sebebi de; mübaşeretsiz yani temassız tecelli etmesindendir. Yani Allah işleri ve icraları bizim gibi temas ederek değil, ol der olu verir emri ile yapıyor. Bu yüzden maddenin ardında somut ve elle tutulur bir kudret aramak yanlış olur.

Üstad bu hususa şöyle işaret eder;

“Fakat caizdir ki, herbir şeyin esası zannettikleri olan cezb, def, hareket, kuva gibi emirler, adetullahın kanunlarına birer isim olsun. Lakin kanun, kaidelikten tabiiliğe ve zihnilikten hariciliğe, itibariden hakikate ve aletiyetten müessiriyete geçmemek şartıyla kabul ederiz. Mesnevî-i Nuriye – Nokta

Kudretin sonsuz gücü, kudretin bir cilvesinde de vardır. Yani aynı kudret, bir cilvenin ardında da vardır, binlerce cilvenin ardında da vardır. Bir karıncayı hangi kudret yarattı ise, bütün kainatı da aynı kudret yaratmıştır. Kainat ve karınca cilve olma noktasından, büyüklük küçüklük noktasından farklı olabilirler; ama bu cilveler ardında tecelli eden sonsuz kudret aynıdır değişmez. Kudret sıfatının büyüğe çok, küçüğe az şeklinde bir tecellisi söz konusu değildir. Devlet kuvvet olarak nasıl ordunun da, ordu mensubu olan bir askerin de ardında eşit ise, Allah’ın kudreti ile bir cilvesi arasında fark yoktur eşittir. İşte tabiatçıları yanıltan nokta; kudret ile kudretten bir cilve olan kuvvet arasında bir farkın olmamasıdır. Yani Allah’ın kudreti, bir cilvesi olan kuvvetin yanında, tam tekmil hazır ve nazır olduğu için, tabiatçılar o kuvvete İlah tasvirini yapıyorlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

tanri diye birsey yok ...

Allah kelimesi, el- (tek) ve ilah (yaratıcı) kelimelerinden türetilmiştir. İslam'da ayrıca bu ismin yerine kullanılabilecek, Allah'ın çeşitli sıfatlarından oluşan Esmaül hüsna yani "Güzel İsimler" mevcuttur.

ben bosuna demiyorum moruk..dunyanin sonu ha geldi;;;ha gelecek.....

acıyorum sana bu yaşta öqrenememişsin...
Yaratmak Allaha Mahsustur!
sen Müslüman değilmisin tanrı diyosun. Allah (C.C) biraz kitap oku. öğrenirsin.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
vozol
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri