Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

Bız bısı yaratamayız.Yaratmak Allah'a mahsustur.Senın deyışınle tanrı .

Şimdi şöyle açıklayayım ben dinime çok düşkün bir insandım fakat geçen sene bir kızla tanıştım felsefeye çok düşkündü deistti.Kızdan hoşlanmıştım onu daha iyi tanımak için felsefi inanışları araştırıyor , olaylara daha eleştirel ve sorgulayıcı bakmaya çalışıyordum.Yavaş yavaş bu özellikler karakterime yerleşti artık sorgulamadan birşeye inanmıyordum (sadece din konusunda değil).Sonucu dinime de yansıdı aslında tam olarak nedenini bilerek inanmadığım bazı dinimizin temel ilkeleriyle karşılaştım 1 yıl bu içimde kaldı.Ama bu sene ilahiyat okuyan bir büyüğüme sordum ve içim rahatladı..Benim önerim şu ki dinimizle ilgili aklımıza basit bile tabir ettiğimiz bir soru gelirse doğru bir kaynaktan cevabını arayalım.Yoksa sorular çoğalır ve inancımız güçsüzleşir...cevap tabiyki Allah insanı yarattı...

Helal canım kardeşim.

tanrının bişi yarattığı felan yoktur. tanrı diye somut hiçbişey yoktur.Tanrı kavramını yaratan insanlardır.din bi kültürdür en sonuncusu islam arap kültürü..

tanrının bişi yarattığı felan yoktur. tanrı diye somut hiçbişey yoktur.Tanrı kavramını yaratan insanlardır.din bi kültürdür en sonuncusu islam arap kültürü..

Allah dilediğini yaratır..
Allah vardır..
İnsan birşey yaratamaz..Allah yaratır..
Din bir kültür değil,yaradanın getirdiği kurallar bütünüdür.
En sonuncusu ise İslam-arap kültürü değil...Irksız İslam dinidir.

Allah dilediğini yaratır..
Allah vardır..
İnsan birşey yaratamaz..Allah yaratır..
Din bir kültür değilyaradanın getirdiği kurallar bütünüdür.
En sonuncusu ise İslam-arap kültürü değil...Irksız İslam dinidir.

Allah var ise nerededir?
Din bir kültürdür. Kuran ise bana göre bir ahlak kitabı.
Allah neden yaratmıştır, neden sınamıştır? Allah olduğunu anlayabilmek ve anlatabilmek için mi? Narsist midir bu Allah?
peki bu Allah hep oradaysa neden önce evreni sonra dünyayı sonra insanı yaratmıştır? sonsuz güce sahipken neden bu kadar beklemiştir amacı icin ?
sanırım yukarda canı sıkıldıkça bişiler yaratmaya karar veriyor.Hükmünü koyuyor! göz korkutuyor. Ama her cümlesinde de "ben merhametliyim, yüceyim" demeyi unutmuyor.Kabuğunuzdan cıkın ve biraz özgür düşünün artık.Kendi türümüzden daha zeki canlılar keşfedemediğimize göre allah bizleriz. Yani bizi biz yapan düşüncelerimize sınırlama getirecek başka hiçbir varlık yok. Düşünün, aklınızın aldığı ne ise doğru odur.
İslamın sözünü ettiği, evreni yaratacak güce, akla, kudrete sahip, böylesine yüce bir varlık neden kendine kücücük organizmalar(bi bakıma oyuncaklar) yaratıp önünde eğilip kaldırsın kendisine yalvarılmasını izlesin..?

Dünyaya göre uygun inanış ararsan onun adı ''din'' olmaz dostum...
"Dünyaya göre uygun" ne demek acaba? Tümcelerinize dikkat etmelisiniz. Sadece öneri, beni rahatsız eden birşey yok..
Herneyse dünyaya uygun inanış ararsak onun adı ne olur acaba? Dünyanın bizi sınamak icin yaratıldığını söyleyen din neden dünyaya uygun olamıyor?

Evet..çağlar geçsin..Her çağa yeni bir din uydurup koyalım..İşimize geldiği gibi..Ne yapmak istiyorsak kalıplaştırıp kurallaştıralım adına da din diyelim..

ne kadar saçma değil mi? en az şu an inandığınız kadar..puta tapmak bile bi bakıma daha mantıklı. en azından "var"lar. görülebilip tutulabiliyorlar.

Allah var ise nerededir?
allahagitmezsenid7.jpg

Allah var ise nerededir?
Din bir kültürdür. Kuran ise bana göre bir ahlak kitabı.
Allah neden yaratmıştır, neden sınamıştır? Allah olduğunu anlayabilmek ve anlatabilmek için mi? Narsist midir bu Allah?
peki bu Allah hep oradaysa neden önce evreni sonra dünyayı sonra insanı yaratmıştır? sonsuz güce sahipken neden bu kadar beklemiştir amacı icin ?
sanırım yukarda canı sıkıldıkça bişiler yaratmaya karar veriyor.Hükmünü koyuyor! göz korkutuyor. Ama her cümlesinde de "ben merhametliyim, yüceyim" demeyi unutmuyor.Kabuğunuzdan cıkın ve biraz özgür düşünün artık.Kendi türümüzden daha zeki canlılar keşfedemediğimize göre allah bizleriz. Yani bizi biz yapan düşüncelerimize sınırlama getirecek başka hiçbir varlık yok. Düşünün, aklınızın aldığı ne ise doğru odur.
İslamın sözünü ettiği, evreni yaratacak güce, akla, kudrete sahip, böylesine yüce bir varlık neden kendine kücücük organizmalar(bi bakıma oyuncaklar) yaratıp önünde eğilip kaldırsın kendisine yalvarılmasını izlesin..?[/QUOT

KENDİ TÜRÜMÜZDE DAHA ZEKİ CANLILAR KEŞFDEMEMİZ BİZİM TANRI OLDUGUMUZU GÖSTERMEZ ALLAH KAVRAMI TEKTİR MİLYONLARC ŞEYE VEYA İNSANA BĞDAŞTIRILAMAZ ALLAHIN YARATAN OLURAN SONSUZ GUCU VE VASFU VARDIR SEN BUNLARI YAPABİLİYORMUSUN KENDİNE BU VASFI YÜKLÜYORSUN EĞER BİZ İNSANLAR SÖYLEDİİN KADAR ZEKİ OSAYDIK DÜNYADAKİ HERŞEY SORUNSUZ OLURDU.SENİN SÖLEDİĞİN ALLAHIN NİÇİN BUU KADAR KUDRETLİYKEN BİZİ YARATMA GEREGİ DUYDUĞU... ZATEN ALLAHUTEALA GÜÇLÜ SONSUZ KUDRTİ NEDENİ İLE BİZİ YARATMIŞTIR GÜCÜ OLMASYDI ZATEN BİZİ NASIL YARATABİLİRDİ_?
BAZI SORULARIN CEVABINI ZATEN BİLSEYDİK,BUDÜNYADA OLMAMIZIN Bİ ANLAMI OLMAZDI..NİYE GÖNDERİLDİK ZATEN...AKLIMIZI ZORLAYARAK,SORGULAYARAK 'ONU'ÇÖZEBİLMEMİZ İÇİN...NİÇİN TOPLUMLARIN YARISINDAN FAZLASI HATTA HEMEN HEMEN HEPSİ MANEVİ DUYGULARA SAHİPTİR...YADA SAHİP OLMA GEREĞİ DUYAR_?
İLAHİ DİNLERE(SEN İNANMASANDA) İNANMASALARDA,GEÇMİŞTE,TARİHTE İNSANLAR KENDİ KURALLARINI KOYDUKLARI BAZI İNANÇ SİSTEMLERİ OLUŞTURMUŞLARDIR...
ALLAH KURULMASI GEREKEN DÜZENİ KURMUŞ,ÖNÜMÜZE SUNMUŞTUR..(MEVSİMLER,GÜNEŞ,İNSAN VUCUDU,YAĞUR,KAR,AĞAÇLAR,MEYVELER)
ALTYAPI KURMUŞ,KURALLARINI BELİRLEMİŞ(KURANLA)
AMA BU DÜZENİ NSIL DVAM ETTİRCEĞİMİZİ BİZE BIRAKMIŞTIR..
ÖRNEĞİN HANİ YOKSULLUKTA ALLAHI SUÇLARSINIZ YA...ALLAH ZEKATI EMRETMİŞ...HERKES ZEKATINI VERMİŞ OLSAYDI(KURALLAR) YOKSUL KALIRMIYDI_?

ŞÖYLE DÜŞÜNELİM.
YEMEĞİMİZ ÖNÜMÜZE ALLAH TARAFINDAN KONDU(NİZAM İÇİNDE DÖNEN DÜNYA VE KURALLAR)...İSTERSEN YERSİN,İSTEMESSEN YEMEZSİN...LAKİN YERSEN YAŞARSIN..!!YEMEZSEN ÖLÜRSÜN...(DÜNYA KÖTÜLÜKLERİ)...

EĞER BİZ İNSANLAR SÖYLEDİİN KADAR ZEKİ OSAYDIK DÜNYADAKİ HERŞEY SORUNSUZ OLURDU.
yazımı okurken dikkatsiz mi davranıyorsunuz yoksa anlamak mı istemiyorsunuz? ben insanlar için ne kadar zeki dedim? "insanlar mükemmel harika olağanüstü bi zekaya sahip varlıklardır" mı dedim? yoksa "insanlar bilinen en zeki varlıklardır" mı dedim? sözlerimi carpıtmayın.
Dünyada sorun olarak nitelendirdiğiniz şey nedir? benim gördüğüm tek sorun herşeyin fazla sorunsuz olması..

ZATEN ALLAHUTEALA GÜÇLÜ SONSUZ KUDRTİ NEDENİ İLE BİZİ YARATMIŞTIR GÜCÜ OLMASYDI ZATEN BİZİ NASIL YARATABİLİRDİ_?
bunu anlayamıyorum gerçekten..bu sonsuz kudret ancak bizi mi yaratıp yalvartmaya mı yetiyor? ya da başkalarının korkusuyla böbürlenmeyi siz kudret olarak mı görüyorsunuz?
İNANMASALARDAGEÇMİŞTETARİHTE İNSANLAR KENDİ KURALLARINI KOYDUKLARI BAZI İNANÇ SİSTEMLERİ OLUŞTURMUŞLARDIR...
Bana göre din dindir. ilahisi de aynıdır öbürü de.yani demek istediğim islam dini de zamanı geldiğinde tarihteki yerini alacaktır. örneğin belki binlerce yıl sonra kazılar yapılacak, "bismillahirrahmanirrahim" yazan biblolarınız tablolarınız bulunacak ve o çağın öğrencileri bu tek tanrılı dini Tarih olarak okuyacaklardır.
ALLAH KURULMASI GEREKEN DÜZENİ KURMUŞÖNÜMÜZE SUNMUŞTUR..(MEVSİMLERGÜNEŞİNSAN VUCUDUYAĞURKARAĞAÇLARMEYVELER)
ALTYAPI KURMUŞKURALLARINI BELİRLEMİŞ(KURANLA)
peki allah düzeni kurup neyi beklemiştir kuranı indirmek icin? niye öncesinde diğer ilahi dinler vardır? en doğrusu islam ise islamdan önceki dinlerden birini secmek zorunda kalan insanların sucu nedir? İslam allahın jokerimidir, son kozu mudur? en son bunu deneyip b(s)izlere yutturmuş mudur?

Sen sadece görfüğün şeylere mi inanırsın. Ben de senin aklını göremiyorum. Aklın yok mu?
Bi ara başın ağrıdığı zaman da o ağrıdan biraz kutuya doldurup gönder de bakalım neye benziyor.
Söylediklerinize kendinizin bile aklı yatmıyor.
Allah göz falan da korkutmuyor. Evet Allah merhametlidir. Merhametlilerin en merhametlisidir. Ama merhameti kendisine inanan ve iyi işler yapanlar içindir.
Allah aynı zamanda kahhardır da. O da inanmayanlar ve bozgunculuk yapanlar için geçerlidir.

Sen sadece görfüğün şeylere mi inanırsın. Ben de senin aklını göremiyorum. Aklın yok mu?
Bi ara başın ağrıdığı zaman da o ağrıdan biraz kutuya doldurup gönder de bakalım neye benziyor.
Allah göz falan da korkutmuyor. Evet Allah merhametlidir. Merhametlilerin en merhametlisidir. Ama merhameti kendisine inanan ve iyi işler yapanlar içindir.
Allah aynı zamanda kahhardır da. O da inanmayanlar ve bozgunculuk yapanlar için geçerlidir.

Peki o zaman Tanrı için kendisine inanılması ve tapılması niçin bu kadar önemlidir?Kibir,Kur'an'ın en kötü kabul ettiği şey değil midir.Kendine tapınılmasını istemek,tapmayanı yakarım demek kibirlice bir şey değil midir?Sembolik anlatımları çok kabaca yorumluyorsunuz,kaçbin yıl önceki adamları korkutmak ve bu sayede dünya dışı yöneticilerin varlıklarına inanılması için yapılmış korkutmalar bunlar yukarısı tarafından.Hala aynı yerde sayıldığını görmek çok acı.

Allahın kendisine tapınılmasına, ibadet edilmesine ihtiyacı yoktur. Asıl bizim ihtiyacımız vardır. Socucunda cennet olduktan sonra.
Bizlere bu kadar nimetleri veren, her şeyi bizim hizmetimize veren rabbimize şükretmeyeceğiz de nankörlük mü yapacağız. Bir fincan kahvenin bile kırk yıl hatırı varken sağlıklı aldığımız bir nefesin bedelini ödemek o kadar basit olmamalı.
Evet bu dünya hayatı geçici. Sonrasında bizleri sonsuz bir hayat bekliyor.
Efendimizin Hz. Ömere dediği gibi:" Dünya onların, Ahiret bizim olsun"
Sizler de sadece dünyanız için çalışın. Diyelim ki ahiret yok. (Var ama sadece örnek olarak söylüyorum.) Benim kaybım ne olur. Dünya hayatını sizlerden ne kadar eksik yaşıyorum ki. Dünya nimetlerinden sizlerden ne kadar eksik faydalanıyorum ki. Kısacası kaybım olmaz. Hatta inanmanın verdiği bir gönül rahatlığı olur.
Ya ahiret varsa. Sizler ne yapacaksınız. Son pişmanlık fayda etmeyecek o gün.

özür dilerim ama saçmalıyorsunuz ayfatata..aklı somuta indirgemeyi deneyin. ne çıktı? "beyin" değil mi? bi beynimiz var somut halde, kafatasımızın içinde..ağrı hastalık bunları somuta indirgeyelim..bakteriler, tek hücreli canlılar ya da fonksiyonel bozukluklar bunlar hastalığa ağrıya neden olur değil mi? göremiyoruz, neden? çünkü allah bizi o kadar da kusursuz yaratmamış gözlerimiz tek hücreli canlıları görmeye yetmiyor..
Rica ediyorum biraz geniş düşünmeyi deneyin her zaman bi de diğer acıdan bakın..

Allahın kendisine tapınılmasına, ibadet edilmesine ihtiyacı yoktur. Asıl bizim ihtiyacımız vardır. Socucunda cennet olduktan sonra.
Bizlere bu kadar nimetleri veren, her şeyi bizim hizmetimize veren rabbimize şükretmeyeceğiz de nankörlük mü yapacağız. Bir fincan kahvenin bile kırk yıl hatırı varken sağlıklı aldığımız bir nefesin bedelini ödemek o kadar basit olmamalı.
Evet bu dünya hayatı geçici. Sonrasında bizleri sonsuz bir hayat bekliyor.
Efendimizin Hz. Ömere dediği gibi:" Dünya onların, Ahiret bizim olsun"
Sizler de sadece dünyanız için çalışın. Diyelim ki ahiret yok. (Var ama sadece örnek olarak söylüyorum.) Benim kaybım ne olur. Dünya hayatını sizlerden ne kadar eksik yaşıyorum ki. Dünya nimetlerinden sizlerden ne kadar eksik faydalanıyorum ki. Kısacası kaybım olmaz. Hatta inanmanın verdiği bir gönül rahatlığı olur.
Ya ahiret varsa. Sizler ne yapacaksınız. Son pişmanlık fayda etmeyecek o gün.

Yoo hayır ihtiyacımız yok,o varlıkların da yok zaten,yalnızca o dönemki insanları düzene sokmak için yaptırılan şeylerden bazıları.Bizler buraya kolay gelmedik(ki bulunduğumuz dünya düşük bir boyuttur) yani kimseye şükretmemize gerek yok bunun için,bizler de güçlü varlıklarız.Dünya hayatı yolculukta yalnızca kısa bir durak,geçmişi de var geleceği de.
Ölüm sonrası var ama gerçekten her şeyin o kadar basit olduğunu mu düşünüyorsun?İyilik yap Allah'a inan cennete git mutlu ol her istediğin olsun,kötü ol Allah'a inanma cehenneme git yan piş acı çek.Koskca kahinat bunun için yaratılmış ve sürdürülüyor olabilir mi?Her şey bu kadar basit değil.

Allah sizleri ıslah etsin. Ne diyeyim.

KAFİRUN SURESİ:
De ki: Ey kâfirler, Sizin taptıklarınıza ben tapmam.
Siz de benim taptığıma tapıcılar değilsiniz. Ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim.
Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz.
Sizin dininiz size, benim dinim banadır.

NOKTA

Allah sizleri ıslah etsin. Ne diyeyim.
iyi niyetiniz için teşekkürler.söyleyecek fazla bişeyiniz yok zaten.umarım bir gün kendi kendinizi ıslah etmeyi becerirsiniz.hayatınızda başarılar.

iyi niyetiniz için teşekkürler.söyleyecek fazla bişeyiniz yok zaten.umarım bir gün kendi kendinizi ıslah etmeyi becerirsiniz.hayatınızda başarılar.

ne cevabı bekliyosun anlamadım Allah'ın nerde olduğunu mu merak ediyorsun böyle sorularla bir yere varamazsın.biz inançtan bahsediyoruz burda siz ise bilimden benim sana bişey kanıtlamam gerekmiyor.ama sen bana evrimin bir tane kanıtını göster.

Yorumlarınız gayet iyi olmuş ayfatata hocam...
Elinize,aklınıza sağlık :)

bir gün Allah'ın çıkıp "hepinizi ben yarattım, şimdi dağılın" demesini beklediğim cevap

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
vozol
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri