Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

herkezin inanışı farklıdır ve düşünceleri ve farklılıklara saygı duymak lazım.

bencede ALLAH bizleri yarattı

Anne sütünü araştırsın inançsız olanlar

Bu ve bunun gibi yaklasimda bulunan insanlar oldugu surece bu hassasiyetteki bir konunun tartismaya acilmasi bastan sona sakincali ve tehlikeli gozukuyor. Insanlarin inanclarini ve dusunce ozgurluklerini engelleyemezsiniz, isteyen istedigi inanca inanir elbette.Ateist kesim Agnostisizm ya da diger din mezheplerini assagilayici sozlere ne gerek var? Yukaridaki sozu soyleyen arkadas, inanc meselesinin sutten geldigine mi inaniyorsun sen? Islamiyete gore kul ile Allah arasina girilmez o vakit kulun cezasini vermek sana mi dustu? Nedir bu tepki anlamiyorum, birakin isteyen istedigi sekilde hayatini huzur icinde surdurebilsin.Hakarete ne gerek var?

---> Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Hristiyanmıyız biz ALLAH'a tanrı diyoruz

ALLAH'ın 99 Tane ismi Var

Bunların icinde TANRI Diye bir ismi yoktur..

ayrıca böyle bir sacma soruda olmaz ;)

Tabiki o bizleri yarattı..

biz kimizki yaratalım ne haddimize ?

evet öyle Tanrı türkçe bir isimdir. Allah ise arapça bir isimdir. ama türklerin Tanrı diye hitap etmesi mekruhtur...:23:

Ay doğmuyorsa yüzüne, güneş vurmuyorsa pencerene, Kabahati ne güneşte, ne de ay da ara, gözlerindeki perdeyi arala"MEVLANA"

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Hristiyanmıyız biz ALLAH'a tanrı diyoruz

ALLAH'ın 99 Tane ismi Var

Bunların icinde TANRI Diye bir ismi yoktur..

ayrıca böyle bir sacma soruda olmaz ;)

Tabiki o bizleri yarattı..

biz kimizki yaratalım ne haddimize ?

hristiyanlar ınsan deılmı ? Tanrıyla Allah aynı şeydir.

walahi kardeşim size kalsa muslumanlar harıc dıger ınsanlar cehennemlık :)

Tabiki hrstiyanlarda insan fakt muslumanlarla aralarindaki fark onların peygamberleri baskadir. Bizim dinimiz son din peygamberimizde son peygamberdir. Biz buna inaniriz. Bundan dolayi bazi noktalarda hristiyanlarla aramizda farklar olmasi gerekir. İstemesekde olur zaten.Tanri kullanimini daha cok hristiyanlar yaptigi icin biz Yaraticimiza onun isimlerinden biriyle hitap edersek daha makul olur. Ama cehennemlik mevzusuna gelince onu kimse bilemez. Kimin cehennemlik oldugunu sadece Allah bilir.

öyle zaten. siz hristiyan ya da yahudilerin cennete mi gireceğini sanıyorsunuz??? size şunu demeliyim ki onlar ancak müslüman olursa ve ibadetlerini yaparlarlarsa cennete girebilirler...

Lafı Nerenden Okuyorsun?

Benim Kimsenin İnsanlığını Yargılamak Gibi Bi Niyetim Yok

Lafı Düzgün Oku Sonra Laf Sokmaya Çalış.

Birincisi

Tanrı Kelimesi Taa Eskilerden Gelir Müslümanalrda Tanrı Kelimesi Yoktur.

99 isim var hem söylemesi sevap hemde dua ederken bunlar kullanılır.

Yahudi yada diğer dinlerden olan kişiler üzülerek buyrulmuştur cennete giremezler

Nerde Biliyorsun diyecek olursanız internette dini sitelerde yada diyanetti arayıp sora bilirsiniz.

Soruya cevap kelimesi

Allah İnsanı Yarattı

Ve ma halaktül cinne vel inse illa liyabüdun...

“Ben cinleri ve insanları
ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.”
Kur’an-ı Kerim, Zariyat Suresi

Sakın Yanlış Anlaşılmasın Herkese her dinden olana saygım var. kötülemek değil amaç hristiyanlıkta diğer dinlerde müslümanlığa çıkış noktasıdır.

hepimiz kardeşiz cenabı allah inşallah hepimizi cennetine alır.

Dinsel soru,tamamen hangi dine mensupsanız (ve tabi dininizin gereklerini yerine getirerek dine mensupsanız) ona göre cevap verirsiniz. Yahudi,Hristiyan ve Müslüman topluluklarına göre Allah,Tanrı,Yahova insanı yaratmıştır.

Ya şu tanrı değil Allah diyen insanları anlamıyorum neden isimlere takılıyorlar ki bir ülkede tanrı denir bir ülkede Allah denir başka bir ülkede başka birşey denir.Müslümanlık demiyor mu önemli olan niyettir diye :)

Bazı arkadaşlar yazmış hristiyanlar ve yahudiler ancak müslüman olursa cennete girecek ben de onlara şunu söylüyorum;
Aynı şeyi de hristiyanlar ve yahudiler kendi dinleri için düşünüyorlar.
Müslümanlar hristiyan ve yahudi dinlerinin değiştirildiğini söylüyorlar
hristiyanlar yahudiliğin değiştirildiğini yahudiler müslümanlığı değiştirildiğini söylüyorlar .

Ve bu konuları bağnaz dediğim dedik çok bilmiş tiplerle konuşamıyoruz bir konu açıldım mı herkes peygamber kesiliyor :)

Bazı arkadaşların dediği gibi hak dininin müslümanlık olduğunu nereden biliyoruz hristiyanlar kendi dinlerinin hak dini olduğunu söylüyor yahudiler de aynı şeyden bahsediyor.

Ve bizim insanlarımız her şeyi çok iyi bildiği gibi dinsel konularda da maşallahları var:)

Müslümanlığı 3-5 tane dandik müslümanlıkla alakası olmayan abidik gubidik şeylerle dolu kitaplardaki boş şeylerle savunuyorlar
Olur mu öyle şey efendim hak dini tabiki müslümanlıktır gibilerinden artistik ve kendinden çok emin cümleler kuruyorlar sanki vahiy kendilerine gelmiş gibi konuşuyorlar :)

Ben de müslümanım . ancak müslüman olmak her şeyi düşünmeden bağnazca kabullenmeyi gerektirmez her bir dini o din gerçekmişçesine incelemek lazım .
Çoğu insan hristiyanlığın h'sini bilmeden hristiyanları taşlarlar ama neyi taşladıklarını dahi bilmezler .
O körü körüne inananların müslümanlıkları da şüpheli . Müslümanlığın önemli emirlerinden biri
aklı kullanmak sorgulamak değil midir ?

Ayrıca sadece müslümanlar cennete girecek deniyor . Allah zalim midir tabiki hayır. Dünyaya hristiyan çocugu olarak gelen kişinin günahı nedir o kendi gelenek görenekleriyle belki de müslümanlıktan bir haber sadece hristiyanlığın var olduğuna inanarak yaşayacak ve o şekilde ölecek o cennete giremeyecek mi.
Kısacası önemli olan niyettir yaratıcının var olduğuna inanmaktır müslüman hristiyan yahudi olur önemli olan yaratıcının varlığına kalpten inanmak ve temiz bir hayat yaşamak değil midir?

Son düzenleme:

Bu konuylada saçma sapan bir soruya şahit olmuş oldum..Çok gereksiz ..Şahsi fikrim konunun kaldırılmasıdır..Son söz yönetimindir tabiki..

Ya şu tanrı değil Allah diyen insanları anlamıyorum neden isimlere takılıyorlar ki bir ülkede tanrı denir bir ülkede Allah denir başka bir ülkede başka birşey denir.Müslümanlık demiyor mu önemli olan niyettir diye :)

Bazı arkadaşlar yazmış hristiyanlar ve yahudiler ancak müslüman olursa cennete girecek ben de onlara şunu söylüyorum;
Aynı şeyi de hristiyanlar ve yahudiler kendi dinleri için düşünüyorlar.
Müslümanlar hristiyan ve yahudi dinlerinin değiştirildiğini söylüyorlar
hristiyanlar yahudiliğin değiştirildiğini yahudiler müslümanlığı değiştirildiğini söylüyorlar .

Ve bu konuları bağnaz dediğim dedik çok bilmiş tiplerle konuşamıyoruz bir konu açıldım mı herkes peygamber kesiliyor :)

Bazı arkadaşların dediği gibi hak dininin müslümanlık olduğunu nereden biliyoruz hristiyanlar kendi dinlerinin hak dini olduğunu söylüyor yahudiler de aynı şeyden bahsediyor.

Ve bizim insanlarımız her şeyi çok iyi bildiği gibi dinsel konularda da maşallahları var:)

Müslümanlığı 3-5 tane dandik müslümanlıkla alakası olmayan abidik gubidik şeylerle dolu kitaplardaki boş şeylerle savunuyorlar
Olur mu öyle şey efendim hak dini tabiki müslümanlıktır gibilerinden artistik ve kendinden çok emin cümleler kuruyorlar sanki vahiy kendilerine gelmiş gibi konuşuyorlar :)

Ben de müslümanım . ancak müslüman olmak her şeyi düşünmeden bağnazca kabullenmeyi gerektirmez her bir dini o din gerçekmişçesine incelemek lazım .
Çoğu insan hristiyanlığın h'sini bilmeden hristiyanları taşlarlar ama neyi taşladıklarını dahi bilmezler .
O körü körüne inananların müslümanlıkları da şüpheli . Müslümanlığın önemli emirlerinden biri
aklı kullanmak sorgulamak değil midir ?

Ayrıca sadece müslümanlar cennete girecek deniyor . Allah zalim midir tabiki hayır. Dünyaya hristiyan çocugu olarak gelen kişinin günahı nedir o kendi gelenek görenekleriyle belki de müslümanlıktan bir haber sadece hristiyanlığın var olduğuna inanarak yaşayacak ve o şekilde ölecek o cennete giremeyecek mi.
Kısacası önemli olan niyettir yaratıcının var olduğuna inanmaktır müslüman hristiyan yahudi olur önemli olan yaratıcının varlığına kalpten inanmak ve temiz bir hayat yaşamak değil midir?

Öncelikle bir müslüman böyle düşünmez..Bence müslüman olup olmadığınızı bir gözden geçirin derim.Tabi ki dinimizde zorlama yoktur sizin iyiliğiniz için söylüyorum bunları..

Yazdıklarınıza cevap vermek istiyorum.İlk olarak Allah'ın tanrı diye bir adı yoktur.Esma'ül Hüsna'ya baktığımızda karşımıza böyle bir ismin çıkmadığını görebiliriz.

İkinci olarak müslüman olmayanlar cennete giremez.Çünkü son din İslam'dır.

(Ey iman edenler, Yahudileri de, Hıristiyanları da dost edinmeyin! Onlar birbirinin dostudur. Onları dost edinen de onlardandır. Allah, [gayrimüslimleri dost edinerek kendilerine] zulmeden kavme hidayet etmez.)
[Maide 51]

(Hak din yalnız İslam’dır.)
[Al-i İmran 19]

(İslam dininden başka din isteyenlerin, dinlerini Allah kabul etmez. Bunlar ahirette en büyük zarara uğrayacaklardır.)
[Al-i İmran 85]

Bu ayetlere bakarsak müslüman olmayanın cennete giremeyeceği apaçık ortada..

Bağnaz tip diyorsunuz..Kimse kimsenin düşüncesinden dolayı yargılama yapmıyor..Heralde söylenen şeyler sizin düşüncelerinize ters düşüyor,o kişilerin doğru söylediklerini bile bile onları karalamak için bağnaz diyorsunuz.

Kardeşim eğer İslamiyet'i gerçek olduğu şekilde anlatamıyorsanız bırakın bilenler anlatsın..

Bu arada yanlış anlamadıysam müslüman olmayanlar cennete girebilir düşüncesindesiniz..Bu düşünceyi sürdürmemeyi bırakmanızı öneririm..Çünkü Allah'ın dediğini değiştirmeye kalkarsanız şirke düşersiniz ve Allah korusun dinden çıkarsınız..

Öncelikle bir müslüman böyle düşünmez..Bence müslüman olup olmadığınızı bir gözden geçirin derim.Tabi ki dinimizde zorlama yoktur sizin iyiliğiniz için söylüyorum bunları..

Yazdıklarınıza cevap vermek istiyorum.İlk olarak Allah'ın tanrı diye bir adı yoktur.Esma'ül Hüsna'ya baktığımızda karşımıza böyle bir ismin çıkmadığını görebiliriz.

İkinci olarak müslüman olmayanlar cennete giremez.Çünkü son din İslam'dır.

(Ey iman edenler, Yahudileri de, Hıristiyanları da dost edinmeyin! Onlar birbirinin dostudur. Onları dost edinen de onlardandır. Allah, [gayrimüslimleri dost edinerek kendilerine] zulmeden kavme hidayet etmez.)
[Maide 51]

(Hak din yalnız İslam’dır.)
[Al-i İmran 19]

(İslam dininden başka din isteyenlerin, dinlerini Allah kabul etmez. Bunlar ahirette en büyük zarara uğrayacaklardır.)
[Al-i İmran 85]

Bu ayetlere bakarsak müslüman olmayanın cennete giremeyeceği apaçık ortada..

Bağnaz tip diyorsunuz..Kimse kimsenin düşüncesinden dolayı yargılama yapmıyor..Heralde söylenen şeyler sizin düşüncelerinize ters düşüyor,o kişilerin doğru söylediklerini bile bile onları karalamak için bağnaz diyorsunuz.

Kardeşim eğer İslamiyet'i gerçek olduğu şekilde anlatamıyorsanız bırakın bilenler anlatsın..

Bu arada yanlış anlamadıysam müslüman olmayanlar cennete girebilir düşüncesindesiniz..Bu düşünceyi sürdürmemeyi bırakmanızı öneririm..Çünkü Allah'ın dediğini değiştirmeye kalkarsanız şirke düşersiniz ve Allah korusun dinden çıkarsınız..

Müslüman şöyle düşünmez müslüman böyle düşünmez diye diye düşünmeyi de unutturacaksınız :) Ben bakmadık bakış açısı kalmasın istiyorum.İşte dinsel meseleleri biraz irdelediğimiz zaman sizin bana şu anda yaptığınız gibi dinsiz veya kafir damgası yediriyorsunuz insana.Bunu direk demeseniz de hissettiriyorsunuz

Ben yürekten söyledikten sonra ismin önemi yok a-b-c-d bu harfler hep insanların bulduğu şeyler değil mi bunları birleştirip oluşturulacak kelimenen ne önemi var ki.Ya rabbi deyince problem yok tanrım deyince problem oluyor. İsimlere takılmıyorum niyet her zaman her şeyin önünde gelir benim nezdimde.
Belki hata yapıyorum ama şu anda bana bu şekil daha samimi ve mantıklı geliyor.

Bağnaz meselesine gelince o kişilerin ne söylediğini doğruyu söyleyip söylemediklerini kimden hangi tiplerden ne konulardan bahsettiğimi nereden biliyorsunuz da savunuyorsunuz bana onları :) ?
Piyasadaki düşünme engellilerin yazdıkları bazı kitapları okursanız kimlere bağnaz düşünme engelli dediğimi anlarsınız. İşte o tarz düşünmeyi körelten her şeye inanan bağnaz tiplerden bahsediyorum.

Biraz düşününce iki farklı cümle kurduğumuz zaman hemen Allah'ın dediğini değiştiriyor oluyoruz değil mi . İnsanlara damga vurmak o kadar kolay normal hayatta şu lafları söyleyen birine anında dinsiz damgası vurup selam bile vermeyecek insanlar var yazık o düşünce engellilere bağnaz tiplere umarım anlamışsınızdır bağnaz göndermemi.

hristiyanlık müslümanlık cennet meselesine gelince daha önce de değindiğim gibi müslümanlıktan habersiz hristiyan doğmuş masum günahsız birinin cehenneme atılması anlamıyorum bunu?

Ayrıca hoca değilim ki müslümanlığı anlatmaya soyunayım.Kendim anlamadım ki millete nasıl anlatayım

Müslüman şöyle düşünmez müslüman böyle düşünmez diye diye düşünmeyi de unutturacaksınız :) Ben bakmadık bakış açısı kalmasın istiyorum.İşte dinsel meseleleri biraz irdelediğimiz zaman sizin bana şu anda yaptığınız gibi dinsiz veya kafir damgası yediriyorsunuz insana.Bunu direk demeseniz de hissettiriyorsunuz

Ben yürekten söyledikten sonra ismin önemi yok a-b-c-d bu harfler hep insanların bulduğu şeyler değil mi bunları birleştirip oluşturulacak kelimenen ne önemi var ki.Ya rabbi deyince problem yok tanrım deyince problem oluyor. İsimlere takılmıyorum niyet her zaman her şeyin önünde gelir benim nezdimde.
Belki hata yapıyorum ama şu anda bana bu şekil daha samimi ve mantıklı geliyor.

Bağnaz meselesine gelince o kişilerin ne söylediğini doğruyu söyleyip söylemediklerini kimden hangi tiplerden ne konulardan bahsettiğimi nereden biliyorsunuz da savunuyorsunuz bana onları :) ?
Piyasadaki düşünme engellilerin yazdıkları bazı kitapları okursanız kimlere bağnaz düşünme engelli dediğimi anlarsınız. İşte o tarz düşünmeyi körelten her şeye inanan bağnaz tiplerden bahsediyorum.

Biraz düşününce iki farklı cümle kurduğumuz zaman hemen Allah'ın dediğini değiştiriyor oluyoruz değil mi . İnsanlara damga vurmak o kadar kolay normal hayatta şu lafları söyleyen birine anında dinsiz damgası vurup selam bile vermeyecek insanlar var yazık o düşünce engellilere bağnaz tiplere umarım anlamışsınızdır bağnaz göndermemi.

hristiyanlık müslümanlık cennet meselesine gelince daha önce de değindiğim gibi müslümanlıktan habersiz hristiyan doğmuş masum günahsız birinin cehenneme atılması anlamıyorum bunu?

Ayrıca hoca değilim ki müslümanlığı anlatmaya soyunayım.Kendim anlamadım ki millete nasıl anlatayım

Amacımız düşünceyi unutturmak değil düşünceyi doğru yönde kullandırmaktır ki sonucunda üzülen kimse olmasın.

Hocam iki cümle de kursanız bir kelimede söyleseniz bir romanda yazsanız eğer Allah'ın dediği üzerinde tartışıyorsanız tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir..Bakın yanlış anlamayın sizin imanınızı sorgulamıyorum ki böyle bir şey yapmaya tabiki hakkım yok.Belki bende daha iyi bir müslümansınızdır..Belki Takva'da benden yükseksinizidir..Allah bilir.Ama Allah'ın dediği tartışmaya kapalıdır.Tabi düşünülecek,araştırılacak ama Allah'ın dediğine o öyle değilde böyledir denilirse şirke düşülmüş olunur ki imandan çıkılmış olur.

Tanrı meselesine gelince Allah'ın 99 tane güzel ismi yani Esma'ül Hüsna vardır.Onları kullanmak yerine neden İslam dininde olmayan,hristiyanların kullandığı kelimeyi kullanalım?Neden onlara özeniyoruz?Onlar bize özenip Allah desinler..Nedir bu batı merakı?Necip Fazıl'ın dediği gibi Allah tanrının belasını versin..

Müslümanlıktan habersiz doğmuş ve hristiyan olupta akıl baliğ olmamışsa eğer zaten çocuk sayılacak ve hesaba çekilmeyecektir.

Eğer akıl baliğ olmuşsa zaten Hak dinin İslam olduğunu anlayacaktır.Milyonlarca hatta belki milyarlarca kişi sonradan müslüman olmuştur..Bunlar akıllarını kullanıp İslam'a geçebiliyorlar da diğerleri neden İslamiyet'e ulaşamıyorlar acaba?Her ne kadar Allah onları müslüman yaratmamış olsada onlarada düşünebilecekleri bir akıl vermiştir..

Örnek çok ama şu videoyu izlediğimde gerçekten etkilenmiştim..Size de izlemenizi öneririm.

http://www.dailymotion.com/video/k5ae57SbncBKdnZfZU

Yaratmak Allah a mahsustur ama Allah ı İnsan yaratmıştır :)

Allah'ın Tanrı diye bir adı yoktur diyenlere hitaben ;

Tanrı sözcüğü Türk'lerde eski zamanlarda Göktanrı inancından gelen bir isimdir.
Tanrı sözcüğünün yadırganmasını doğru bulmuyorum.

Bugün "Rabbim" dediğiniz kelimeyi araştırın bakalım "Rab" sözcüğü nereden geliyor ? Allah , arapça kullanılan bir kelime ...

Farsça , Arapça hitap ediyoruz da Türkçe Tanrı söyleyince "aa çok günah" muhabbetleri yapılıyor.

Allah'ın Tanrı diye bir adı yoktur diyenlere hitaben ;

Tanrı sözcüğü Türk'lerde eski zamanlarda Göktanrı inancından gelen bir isimdir.
Tanrı sözcüğünün yadırganmasını doğru bulmuyorum.

Bugün "Rabbim" dediğiniz kelimeyi araştırın bakalım "Rab" sözcüğü nereden geliyor ? Allah , arapça kullanılan bir kelime ...

Farsça , Arapça hitap ediyoruz da Türkçe Tanrı söyleyince "aa çok günah" muhabbetleri yapılıyor.

Kimler demiş öyle hemen göster... 'Tanrı' affetsin onları...

Tanrı demek günahtır diyen oldugunu sanmıyorum, Tanrı kelimesini hoş görmeyen arkadaşlar Tanrı kelimesini herşeye yakıştıran topluluklar oldugu için misal ateş tanrısı savaş tanrısı aşk tanrısı vs gibi...bu tür şeylerde kullanıldıgı için tanrı kelimesini kullanmaktan kaçınıyor olabilirler..Eger tanrı kelimesini yaratıcı olarak Rab olarak kullananlar varsa bir sakınca yoktur diye düşünüyorum...Sonucta aynı yaratıcıdan ilahtan bahsediliyorsa ne sakıncası olsun..Ben affet Rabbim derim Allahım derim, başkası affet tanrım der mana aynı sonucta...

Ama şu da var Allahın 99 ismi vardır en güzeli o isimlerden biriyle dua etmektir...buda önemli bir detay

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri