Tarihte evrimi ilk iddia edenler ....

sed191

Kayıtlı Üye
Tarihte evrimi ilk iddia edenler Müslümanlardır.
Yüce Kur'an bu konuda şunları zikreder. "Doğrusu ilk yaratmayı siz bildiniz." Vakıa suresi (56/62) Allah ben bildirdim demiyor siz bildiniz diyor! Bu bir.
Yüce Kur'an "Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir." 4/45 der.
Ayrıca, "Oysa O, sizi gerçekten kademe, kademe yaratmıştır." diyor (71/14)'de. Ayrıca bakınız "Allah sizi YERDEN bir bitki (gibi) bitirdi.(71/17) diyor, bu iki.
"İnsan anılmaya değer bir şey değil iken üzerinden milyarlarca yıl ve çağlar geçti" diyor, Kur'an İnsan suresi 1. ayet (76/1) de bu da üç.
Kutsi hadis "Adem'e kadar bir sürü adem gelip geçti." diyor bu da dört.
Yine bir başka kutsi hadiste ise yüce peygamberimiz (S.A.V.) efendimiz buyuruyorlar ki "Adem su ile balçık arasında iken ben peygamber idim." Diyor.
Ademin su ile balçık arasından uzunca bir süre insanımsı formda kalarak ruh üflenen Adem (As) hazretlerine gelişi evrimin ta kendisidir. Maymunluk bu safhaların birinde ortaya çıkan bir tecellii ayrışmadır. Yollar ayrılmıştır ve hala her iki cins kendini tamamlamaya doğru nihai sona doğru gitmektedirler. Adem kelimesinin ayrıca yokluk bildirmesi de ayrı bir hikmet ve cilvedir; tasavvufun özü olan bu gerçek durumu burada açmayacağız.
Bu yüzden de Adem (AS) yaratılırken melekler bu tekamülden/evrimleşmeden yeterince haberdar olmadıklarından; Yüce Kur'an da bahsi geçen yerden öğrendiğimize göre Allah'a şaşırarak soruyorlar: "yeryüzünde kan dökücümü yaratacaksın?" diyorlar. Demek ki daha önce böyle bir tür adem görmüşler ki söylüyorlar ama Adem (As) ruh üfleneceğinden habersizler. Allah: "Ben sizin bilmediğiniz bilirim dedi ve Adem (As)'mı çağırdı Adem (As) manaları ve konuşmayı kazanmış tebliğ hakkı almış sıçrama yapmış türünün tekamülünde bir farklılaşmış nokta olarak, türde yeni bir boyut olarak meleklerin karşısına halife kimliği ile çıktığında; melekler bu yetkin varlıkta onu yetkinleştiren Allah'tan üflenen ruh'a secde ettiler. Secde Adem (As) hazretleri vesilesi ile Allah'a edilmiş oldu! Şeytan bu ayrıcalığı kıskanmıştır. Bu da beş.
Melekler Allah'ın bildirdiğinden başka bir şey bilemezler, onlar sadece itaatkar varlıklarından dolayı emre uymayı eylemleştirirler.
ADEM (AS) HAZRETLERİ HEM İLK BABAMIZ HEM DE İLK PEYGAMBERİMİZDİR.
ÇÜNKÜ O YÜCE ALLAHTAN ALDIĞI EMENET İLE KENDİSİNE YAPILAN TEBLİĞE LAYIK İLK İNSANDIR.
ONUN YÜCE ALLAH'TAN RUH ÜFLENMİŞ KİMLİĞİ İLE İLK BABAMIZ VE DE İLK GERÇEK İNSAN OLARAK HALİFE OLUŞU ÖNEMLİ VE BİRİNCİ SONUÇTUR.
MAYMUNLARA GELİNCE ONLAR İNSANLARDAN TÜREDİLER. ZİRA YÜCE KUR'AN ÜÇ YERDE 2/65, 5/60, 7/166 DA AŞAĞILIK MAYMUNA ÇEVİRDİK DİYOR, HEM DE ADEM (AS)'MIN ZÜRİYETİ İÇİN. BU HADİSE DAHA ÖNCEDEN; ADEM (AS) DAN ÖNCE NEDEN EVRİM DURUMU OLARAK GERÇEKLEŞMİŞ OLMASIN? BU DA İKİNCİ SONUÇ.
ŞEYTAN'IN İLMİ YOKTUR. LAİN, DARWİN MİSALİ İNSANLIK TARİHİNİ TERSTEN SÖYLER.
ŞEYTAN, "İNSAN MAYMUNDAN GELDİ" DER Kİ HAŞA!
TAM TERSİNE MAYMUN EVRİMLE İNSANDAN GELDİ BU DA SON SONUÇTUR DİYORUZ.
BİZ MÜSLÜMANLARIN BOŞ VE BİLGİSİZ BİR SÖYLEMLE, EVRİM KARŞITI TUTUMLARINI SÜRDÜRMELERİ YANLIŞTIR. EN DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR. ÇÜNKÜ VALLAHİ ALLAH ALİM VESSELAM.

Saygılarımla...

ADEM (AS) HAZRETLERİ HEM İLK BABAMIZ HEM DE İLK PEYGAMBERİMİZDİR...

katılıyorum..yani bende böyle öğrendim..saol

ADEM (AS) HAZRETLERİ HEM İLK BABAMIZ HEM DE İLK PEYGAMBERİMİZDİR...

katılıyorum..yani bende böyle öğrendim..saol

Evrim teorisine göre yanlış öğrenmişsiniz arkadaşım...:)) yada evrim i kabul etmiyorsunuz yani her iki halde de yanlışsınız...:))

Akıl biz insanlar için vazgeçilmez ve hatta dehşetengiz bir olaydır...Onunla varlığımızı görür ve kabul ederiz, hayatımızla ilgili olumlu olumsuz her şeyi onunla değerlendirir ve karar veririz.. Kısaca ya varızdır yada yokuzdur...diğer bir anlatımla, biber acıdır, acı kötüdür, o halde biber kötüdür diyemeyiz...Dersek ne olur acaba...???

saygılarımla...

sed191

bilgilendirdiğin için teşekkürler..gerçekten akla yatan şeyler söylüyorsun..saol

değerli arkadaşım ne biz müslümanların nede tüm insanların boş ve bilgisiz bir söylemle tabiri caiz ise bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak tutumlarını sürdürmeleri yanlıştır. sonuna kadar katılıyorum.
fakat darwin teorisinin çürütülmesi düşüncesine yönelik kanıt olarak gösterdiğin maymundan-insana evrimde ara türlerin fosil tarihçesinde olmaması insandan-maymuna evrimde de ara tür fosillerin olmadığı anlamına gelir.
bu kendi içinde bir çelişkidir ...
unutma ki bu bir teoridir ... teoriler doğru vaya yanlış olduğu ispatlanıncaya dek yoruma açıktır ... saygılar

değerli arkadaşım ne biz müslümanların nede tüm insanların boş ve bilgisiz bir söylemle tabiri caiz ise bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olarak tutumlarını sürdürmeleri yanlıştır. sonuna kadar katılıyorum.
fakat darwin teorisinin çürütülmesi düşüncesine yönelik kanıt olarak gösterdiğin maymundan-insana evrimde ara türlerin fosil tarihçesinde olmaması insandan-maymuna evrimde de ara tür fosillerin olmadığı anlamına gelir.
bu kendi içinde bir çelişkidir ...
unutma ki bu bir teoridir ... teoriler doğru vaya yanlış olduğu ispatlanıncaya dek yoruma açıktır ... saygılar

:1: :1: :1: :1:

Yuhh abi saçmalıosns hepiniss breeee
Öle bşy olmas ki olsa bile bu sadece maymunlarla kalmaz dier haywanlarada sıçrar hepsi ewrim qeçirirdi..!! ki bilim adamlarıda bunu çoktan fark ederdii..!! yıllardır ewrim teorisi yüzünden yapılmadık deney kalmadı ama sonuç n ? hiçç.. koca bi hiçç
La elin haywanıyla kendinisi bir tutuyonusya n diim bn size wallaa
Şimdi kmse kuranı açıp dorumu yanlışmı araştırmayacaı için uydurmuşlar biyerlerinden sunmuşlar önümüze..
çok basitsiniz yaa inandığınız şeyleri nie korumuyosunuzz ? kim dedi size maymun insandan qeldi yada insan maymundan diye ha ? elin qewurunun laflarına inanıyosunuzz ? annanelrmsdn bölemi öörendk biss ? ha ? nie her sölelene inanıwerionuss ? saçmlamayın bre Allah her canlıyı ayrı ayrı yaratmıştır ..!! elin qewurunun uydurmalarına bakıpta kendi prensplerinizden waz qeçmeyin bence ..!!

---> Tarihte evrimi ilk iddia edenler ....

Verdiğin ayetlerin hiçbirinin evrimle alakası yok..

Sapıtmayın.

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri