Vajinismus Nedir? Nasıl Üstesinden Gelinir?

Earl Freyja

Bayan Üye
Amerikan Psikiyatristler Derneği’ne göre vajinismus “kadındaki istemsiz kasılmalar sonucu cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur.”

Vajinismus bilinçli yapılan bir davranış değildir. Başta vajina çevresindeki kaslar olmak üzere, vücudun her yerinde istemsiz kasılmalara neden olur. Bu kasılmalardan dolayı, kadın cinsel ilişkiye girmek istediği halde, penisi içine alamaz. Sadece penisin girişini hayal edince bile kasılmalar gerçekleşebilir. Vajinismuslu kadın, jinekolojik muayeneye bile izin vermeyebilir ve muayene esnasında da istemsiz kasılmalar yaşayabilir. En temel belirtilerden biri ise, cinsel ilişki anı geldiğinde, kişinin panik atak benzeri, istemsiz tepkiler göstermesidir. O esnada vajinismusu olan kadın kontrolünü yitirir. Bu durumun bir kaç defa gerçekleşmiş olması kişinin vajinismus olması anlamına gelmez. Vajinismus tanısı konabilmesi için, bu durumun yineleyici ya da sürekli olması gerekir.

Vajinismus, endişe, korku ya da panik haline dönüşür. Vajinismuslu kadın, elinde olmadan bacaklarını sıkıca kapatır, hatta eşini eliyle itebilir. Bu davranışlarının, eşiyle olan ilişkisiyle ya da eşine karşı sevgisi, tutumu ile çoğu zaman bir ilgisi yoktur.

Vajinismus, her kültürde çok yaygın görülen bir sorundur. Her sosyoekonomik seviyeden ve her kadında görülebilir. Vajinismus çok büyük oranda psikolojiktir ve çok çeşitli sebepten kaynaklanabilir. En yaygın psikolojik sebepleri ise; yanlış öğrenmeler, baskıcı bir ortamda büyümek, zamanla geliştirilen tabular, ilişkisel problemler, kaygı bozuklukları, ya da cinsel taciz olarak sıralanabilir. Küçüklükten beri ‘Bacaklarını kapat, çok ayıp’ , ‘Bisiklete binme, kızlığın gider’ gibi laflar, kızlık zarına normalden fazla önem verilmesine sebep olmaktadır. Toplumsal bazı tabular da bu durumu desteklediğinde ise, kadınların kafasında bekâretin çok önemli ve asla kaybedilmemesi gerektiği inancı ya da; kızlık zarının korunması ve kaybedilmemesi gerektiği inancı yerleşmektedir. Cinsel eğitim eksikliğinden dolayı herkes cinselliği farklı kaynaklardan öğrenmektedir. Bu öğrenmeler yanlış ya da eksik olabilir. Bu durum kadınların cinsel ilişki, vajina, kızlık zarı gibi kavramlarla ilgili yanlış bilgiler edinmesine sebep olabilmektedir. Kadınlar ilk birliktelikle ile ilgili gerçekçi olmayan acı ve yoğun kanama beklentisine girebilmekte ve bu yüzden korku endişe duyabilmektedir.

Vajinismus sorununa cinsel terapi ile çözüm sağlanabilmektedir. Her cinsel sorunda olduğu gibi, vajinismusu ‘kadının sorunu’ olarak görülmek yerine, ‘çiftin sorunu’ olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle eşin de tedavi sürecindeki katılımı büyük önem taşımaktadır. Tedavi sürecinde, vajinismusa neden olan sebepler ortaya çıkarılır ve öncelikle bu sebeplerin üzerinde çalışılır. Cinsel eğitim verilir, bilişsel ya da öğrenmeyle ilgili hatalar düzeltilir, gerektiği durumlarda çiftin ilişkisi onarılır. Duygusal aşamada duygulanım ile ilgili problemler çözülür ve en son bazı davranışsal ödevler ile adım adım çözüme yaklaşılır.

Alinti​

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
vozol 12000
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri