Tanrı mı İnsanı yarattı İnsan mı Tanrıyı?

---> Tanrı mı İnsanı yarattıİnsan mı Tanrıyı?

İnsan birşey yaratamaz..Allah yaratır..
İnsan bir şey yaratabilir,Dr. Craig Venter'ı biraz araştır istersen.Yapay canlı üretimi şimdiden başladı,bundan en fazla 10-15 yıl sonra bu çok çok daha ileri seviyelerde olacak.

En basında Allah yoktan var etti.İnsanlar ise var olan seyleri kullanarak sadece birseyler üretebiliyorlar..

Yaratmak demek bir şeyi yoktan var etmektir. Allahın yarattığı bazı şeyleri kullanark yeni bir şey üretmek değildir. Allah ol der olur. Varsa böyle bir babayiğit çok büyük bir şeye gerek yok. Bir sivrisinek yaratsın da görelim.

ya bence bu soruda ki anlam fiziksel anlamdan çok manevi...

kavram olarak insanlrı bir arada tutmak adına uydurulmuş bir şey mi Allah bunu sormuş sanırım arkadaş???

bide ayfatata size bir şey sormak isterim. Bu Allah baba Tanrı vs önemli olan altındaki anlam değilmi Allah baba demek kötümüdür??

Altındaki anlamdan kastınızı anlayamadım. Herkes farklı bir anlam yükleyebilir. Halbuki islam ve yüce yaratıcı öyle herkesin kendi düşüncesine göre anlam yükleyebileceği bir şey değildir.
İhlas Suresinde gayet açıktır:

1. De ki: "O, Allah'tır, bir tektir."
2.
"Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)"
3.
Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)."
4. "Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir."

Dolayısıyla yaratıcı birdir ve tektir. Sizin dediğiniz gibi önemli olan altındaki anlam olsa milyonlarca çeşit anlam ortaya çıkar. Oysa bir buçuk milyar Müslüman Allah'a farklı anlamlarda değil tek bir şekilde inanırlar. O da Allah ve resulünün bildirdiği şekildir.
Allah baba meselesini daha önce açıklamıştım. Hristiyanlıkta teslis inancı vardır. Baba-Oğul ve Kutsal ruh. fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Baba inancı hristiyanlıkta vardır. İhlas suresinde de gördüğümüz gibi rabbimiz ne babadır ne oğuldur. O evveldir ve ahirdir. Her şeyin yaratıcısıdır.

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Hristiyanmıyız biz ALLAH'a tanrı diyoruz

ALLAH'ın 99 Tane ismi Var

Bunların icinde TANRI Diye bir ismi yoktur..

ayrıca böyle bir sacma soruda olmaz ;)

Tabiki o bizleri yarattı..

biz kimizki yaratalım ne haddimize ?

kesinlikle katılıyorum arkadaşa:2::18:

Tanrı aLLah weya herhangı bır doksan dokuz ısmı .. yaradan dıyorum ben kendımce .. adı ustunde işte. ewet yaratmak bızım haddımıze değil .. KesinLikLe o bizi yaratmıştır we Kullandığınız gördüğünüz tattığınız ws . ws. herşeyi..

insan hiç bir seyi yoktan var etmeye gücü yetmez insan aciz bir varlıktır insanı ALLAH yarattı buda ayetlerle sabittir

Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu (Hz. Adem'in nesli olan) insanı sarp ve metin bir karargahta (rahimde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) haline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)..." (Mü'minun, 12-14).

Hz. Adem (as)'in topraktan yaratıldığını bildiren pek çok ayet vardır. "Allah sizi (Hz. Adem'i) bir topraktan, sonra bir meniden (Hz. Adem'in neslini) yarattı." (Fatır, 11). Şu Ayet-i Kerimelerde de insanın topraktan yaratıldığı belirtilir: 3/59; 18/37; 22/5; 35/11; 40/67; 30/20.
İlk insanın yaratılışında da günümüzdeki yaratılış gibi çeşitli devreler yer alır. "O'dur ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı." (Secde, 7).

İlk insanın bu safhaya kadar bitki ve hayvanlarda görülen büyüme, gelişme ve farklılaşma kanunlarına tabi olduğu söylenebilir. Artık bundan sonra ceninde olduğu gibi, yeni bir yaratılış safhası başlayacaktır. Yani, ruh bedene gelecektir. Çünkü, insanın terkip ve tesviyesi tamamlanmıştır.. "..sonra onu bambaşka bir yaratık (insan) yaptık..." (Mü'minun, 14). "Onun (şeklini) düzeltip ona ruhumdan üflediğim zaman kendisi için derhal (bana) secdeye kapanın" (Sa'd, 72).

Şu Ayet-i Kerimede de yaratılışın bütün safhalarına işaret edilir: "Ey insanlar, eğer öldükten sonra dirilmek hususunda herhangi bir şüphe içinde iseniz şu muhakkaktır ki biz sizi (aslınızı) topraktan, sonra (onun neslini) insan suyundan (spermadan) sonra alaka (yapışan şey)'dan daha sonra da hilkati belli belirsiz bir çiğnem etten yarattık (ve bunları) size (kudretimizin kemalini) apaçık gösterelim diye (yaptık) sizi dileyeceğimiz muayyen bir vakte kadar rahimlerde tutuyoruz, sonra sizi bir çocuk olarak çıkarıyoruz." (Hacc, 5).

sizlere katılıyorum arkadaslar..ne alaka böle bi soru yaaa..tanrı da ne demek.? ALLAH(c.c) demek varken..böle tartısma konusu olur mu hiç yaa ne sacma bişey bu acacak baska konu yok sanki..
tabikide ALAH bizleri yarattı hem sadece bizleri de deil tüm kainatı tüm canlı cansız herseyi yaradan O'dur bunun bilincinde olmayıp böle sacma sapan bi konu acıp yorum beklemek de nasıl sacma bişeydir anlayamadım dorusuu..b tür konular daha dorusu sizce dinimz vede o büyük yaratıcımız tartısılması gereken konumudur..??

Tanrı kelimesine karşı değilim kendi adıma çünkü Allah ın 99 isinden biridir oda :) Sadece bizim dinimizde Allah denilmesi gerektiğine inanıyorum ..ama bnmde Tanrım dediğim oluyor :)

Tanrı kelimesine karşı değilim kendi adıma çünkü Allah ın 99 isinden biridir oda :) Sadece bizim dinimizde Allah denilmesi gerektiğine inanıyorum ..ama bnmde Tanrım dediğim oluyor :)

ALLAH'ın 99 isminde " Tanrı " Diye Bi isim Bulanmamaktadir.

Hımm nerden gördüm Allahın 99 isminde "tanrı" kelimesini ???

nerden gördün duydunsa bizde bi bakalım =)

yapma arkadaşımm birşey söylüyosun diğer birşey söylediğinde batıyosun !!

iyi araştır iyiii....

Gelelim soruya...

Hadi sen bu konuyu açan tanrıyı yaratta nasıl yaratılıyomuş göreLim =)
Tövbe haşa !

İnsan yaratabiliyomu ya ??
Öle bi özelliği varmı??
yada sen kendine öyle özeLLikmi yüklettin??

GüLüyorum :)

diesel arkadaşımız çok güzel söylemiş bende aynen katılıyorum

burda allah'ın varlığını tartışma konusu açan arkadş bence bilgisayarın başına oturucağına çıkıp ortalığı bir gezsin eren insan düşünebiliyorsa allah'ın varlığına iman edecektir inanacaktır demedim iman edecektir... çünkü hiç birşey tesadüfen olmuyor herşeyin bir ndeni vardır bir insan olmayan bir şeyi nasıl yaratabiliriz ki biz evrende küçücüğüz tamam ama bizim içimizdede bir evren var bunu biz mi yarattık peki? dünyada cevabını veremediğimiz birsürü soru var eğer korkularımzdan dolayı tanrı yarattıysak ozaman evrenide çözebiliriz yani veremediğimiz soruları yanıtlar yapılamayacak şeyleri yapardık ve dolayısyla aslında tanırı durmuna gelirdik (ahşa) eğer bir yaratıcı olmasa şuanada bu yazıları yazıyor olamazdım bence bütün bunların sebebi
inancı zayıf olan insnaları şeytanın kandırmasıdır.

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

bu kadar netttt:106:

yani bencede.

hadi diyelim biz tanrıyı yarattık e yarattığımız birşeyi neden göremiyoruz o zaman biz görünülür kılındık ama tanrı kendini görünmez kıldı bu kadar basit

Tanrı Ne ?

Tanrı Kim ?

Tanrı Kelimesi Tengriden Değişerek Gelen Türkçe Bir Kelimedir.Zamanında Biz Türklerin Kullandığı Bir Kelimedir.

Allahın 99 İsminin İçindede Bulunmamasınnı Nedeni Hristiyanların Kullanması Değil Türkçe Olmasıdır.99 İsim İse Arapçadır.

Türkçe Tanrı İsiminin Söylenmesinde Sakınca Yok.Amaç Sadece Allahı Anmaksa Tabi.

Konuya Gelince Gereken Cevaplar Verilmiş.

ben müslümanlığın bir hayırını göremedim bence insanlar müslümanlığı yarattı gerisini bilmem

ben müslümanlığın bir hayırını göremedim bence insanlar müslümanlığı yarattı gerisini bilmem

müslümanlığın hayrını goremedın mii ?
Dengesizce konusuyorsun

Müslümanlığın hayrını gormesen su an burda bunları yazabılırmıydın
ya da sen olacakmıydın acaba sen ben bu forumdakı kişiler ?
bu ülke olacakmıydı acaba ?

takipçi satın al
Uwell Elektronik Sigara
instagram takipçi hilesi
takipçi satın al
tiktok takipçi hilesi
Geri